درنگ: استان ایلام در جنوب غرب کشور به عنوان یک استان مرزی سالانه محل تردد مسافران زیادی است، این استان با وجود آنکه به خاطر طبیعت بسیار غنی و زیبایش معروف است اما از نظر تاریخی نیز دارای جاذبه‌های فراوانی است که شاید به دلیل پررنگ بودن جاذبه‌های طبیعی آن کمتر مورد توجه قرار گرفته‌ است. اگر تصمیم دارید به سفری جامع بروید که در آن هم از طبیعت و هم از آثار تاریخی با ارزش و فراوان لذت ببرید ایلام استان مناسبی است به علاوه اینکه برای زائران کربلا نیز فرصت مناسبی است که در میان راه از فرصت خود حداکثر استفاده را ببرند.

در ادامه این گزارش به معرفی برخی از جاذبه‌های تاریخی استان ایلام مانند شهر تاریخی سیمره، قلعه میرغلام هاشمی، قلعه پور اشرف و پشت قلعه آبدانان می‌پردازیم.

قلعه میرغلام هاشمی

این قلعه تاریخی متعلق به ابتدای دوره پهلوی اول است که در سال ۱۳۰۳ ساخت آن آغاز شده و در سال ۱۳۰۷ به عنوان مرکز والیگری و سکونت خانواده یکی از والیان و خوانین منطقه دره‌شهر به نام میرغلام هاشمی مورد استفاده قرار گرفته‌ است. این قلعه یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی شهرستان دره‌شهر در استان ایلام به حساب می‌آید.

این بنای تاریخی با نقشه‌ای مربع در یک طبقه، متشکل از یک حیاط بزرگ و چندین اتاق در اطراف حیات و دو برجک از تزئینات معماری مختلف مانند دیوار نوشته طاق‌های هلالی و… برخوردار است.

قلعه میرغلام هاشمی به زودی پس از انجام عملیات مرمت به بهره‌برداری می‌رسد و به عنوان مرکز خدمات رفاهی بین راهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

شهر تاریخی سیمره (ماداکتو)

این شهر، بزرگترین محوطه تاریخی استان ایلام و متعلق به دوره ساسانی و قرون ابتدایی دوران اسلامی‌ است که در کاوش‌های باستان‌شناسی از زیر خاک بیرون آمده‌ است، بر اساس گفته‌های باستان‌شناسان این شهر که احتمالا حدود ۲۰۰ هکتار وسعت دارد به دلیل وقوع زلزله خالی از سکنه شده‌است.

در حال حاضر پس از انجام ۹ فصل کاوش قسمت‌های زیادی از این شهر همانند خانه اربابی، بنای مسجد، خانه‌های مسکونی کوچک و…کشف شده و بازدید از آن برای گردشگران آزاد است. اگر به باستان‌شناسی و تاریخ علاقه‌مند هستید بازدید از این محوطه شگفت‌انگیز تاریخی که در دشت پر از گل و زیبایی قرار گرفته را از دست ندهید.

همچنین در کنار این شهر تاریخی یک موزه بنا شده که برخی آثار کشف شده در این شهر تاریخی در آن برای بازدیدکنندگان به نمایش درآمده است.

 

قلعه پوراشرف

«صید محمدخان هاشمی ملقب به اشرف العشایر» از والیان ایلام در ۱۳۳۰ هجری قمری، یعنی در زمان سلطنت احمدشاه قاجار، این قلعه را در دره‌شهر استان ایلام بنا می‌کند.

این بنا در دو طبقه با مصالحی مانند قلوه سنگ، ملاط، گچ و … ساخته‌ شده‌ است و یک حوض در حیاط میانی خود دارد. این قلعه همچنین در نزدیکی رودخانه زیبایی است که از دل کو‌ه‌ها جاریست و منظره بسیار زیبایی را ایجاد کرده‌ است.

 

پشت قلعه آبدانان

این قلعه نظامی در شهرستان آبدانان متعلق به دوره ساسانی است که بر بلندای تپه‌ و مشرف به رودخانه‌ای بنا شده‌ است. در ساخت این بنا که شامل برجک‌های نگهبانی و شاه نشین‌ انبار آذوقه است از قلوه سنگ و گچ نیمکوب استفاده شده‌ است.

لذت دیدن این قلعه و منظره اطراف آن از بالای تپه را از دست ندهید.

  ۵ پیشنهاد شگفت‌انگیز برای زائران کربلا | هیجان عبور از این غار عجیب را از دست ندهید