به گزارش درنگ، نوشیدنی‌های ترکیبی و کارکردی نسل جدیدی از نوشیدنی‌ها هستند که علاوه بر آنکه ریشه در تاریخ و طب سنتی دارند، امتحان خود را در مفید بودن پس داده‌اند و پژوهش‌ها نشان می‌دهد به زودی سهم بزرگی از بازار نوشیدنی‌های شکر‌داری مانند نوشابه‌ها را تصاحب خواهند کرد.

نوشیدنی عصاره سیب، ترنج و خیار که سرشار از فولیک اسید و ویتامین B است، یکی از همین نوشیدنی‌هاست که مهمترین قابلیت آن سم زدایی از بدن است. احتمالا برای آنها که هر روز اخبار گرد و غبار و آلودگی هوا را از رسانه‌ها می‌خوانند بهترین خبر این است که نسل جدید نوشیدنی‌های ترکیبی سم‌زدا در راه هستند و به زودی وارد بازار می‌شوند.

ترنج؛ میوه خوش یمن برای ایرانی‌ها

آنگونه که در پیشینه تاریخی میوه‌ها آمده، ایرانیان ترنج را میوه‌ای خوش یمن می‌دانستند و معتقد بودند در دست گرفتن آن شگون دارد و باعث بهروزی‌شان خواهد شد. عجیب نیست از قدیم شعراى ایرانى «ترنج» را بهترین هدیه عاشق به معشوقه مى‌دانستند.

سیب؛ سهمیه زیباترین فرد جهان

محققان می‌گویند سیب علاوه بر آنکه بدن را سم زدایی می‌کند، داروی سرفه و تورم مجرای تنفسی است و برای درمان زخم‌ها نیز مناسب است. کمتر میوه‌ای چون سیب هست که اینگونه پیشینه و داستان از آن وجود داشته باشد. در ایران از سیب و ترنج در آیین‌های مهرگان استفاده می‌شده است. سیب نماد سلامتی است. ضرب‌المثل معروفی می‌گوید: «کسی که روزانه یک سیب بخورد، به پزشک نیازی نخواهد داشت.» در فلسفه نوروز، سیب به انسان یادآوری می‌کند که به فکر بهداشت و سلامت خود باشد.

در اساطیر یونانی، هرکول به عنوان یکی از دوازده خان، مجبور بود به باغ هسپریدس سفر کند و سیب‌های زرین را از درخت زندگی وسط آن باغ بچیند. سه الهه هرا، آتنه و آفرودیته مدعی مالکیت سیب بودند.

خیار؛ خلاصی از شر سموم سیستم گوارشی

آب زیاد موجود در خیار به آبرسانی بدن و رفع تشنگی کمک می‌کند. ضمن آنکه خاصیت سم زدا و ادرار آور بودن آن ناشی از میزان بالای آب موجود در خیار است. از سه هزار سال پیش خیار در کوهپایه‌های هیمالیا کشت می‌شده است. امپراتوران روم باستان از خیار به عنوان مهمترین میوه سم‌زدا استفاده می‌کرده‌اند. در دستنوشته‌های پلینی آمده که به علت علاقه زیاد «تیبریوس» امپراتور روم به خیار، پرورش آن در تمامی فصول سال متداول بوده و گلخانه مخصوصی برای کشت آن تأسیس شده بوده است.