درنگ : هتل سوارت که از نظر محیطی و انرژی سازه‌ای پایدار به شمار می‌رود از محیط خیره‌کننده اطراف خود نهایت بهره را برده و از مهمانانش در سازه‌ای حلقه‌ای شکل پذیرایی می‌کند تا چشم‌اندازی پانورامیک در برابر دیدگان آنها قرار گیرد تا با رساندن آسیب‌های محیطی به حداقل، زیبایی طبیعی محیط اطراف را نیز حفظ کند.

این سازه اولین هتلی است که براساس استاندارد Powerhouse انرژی مثبت ساخته خواهد شد، طرحی ابتکاری که با مشارکت شرکت معماری سنوهتا و شرکت‌های ساخت و ساز و املاک و مستقلات منطقه و گروه‌های زیست‌محیطی برای اثبات امکان ساخت سازه‌های انرژی مثبت در سرمای نروژ آغاز شده‌ است.

برای رعایت استاندارد‌های Powerhouse یک ساختمان باید طی ۶۰ سال به اندازه‌ای انرژی تولید کند که مقدار آن با انرژی صرف شده برای تولید مصالح، عملیات ساخت، بهره‌برداری از بنا و مدیریت زباله‌ها و فاضلاب آن برابری کند، مرز و محدوده‌ای که رسیدن به آن در سرمای شدید نروژ کمی دشوار به نظر می‌آید.

اما معماران شرکت سنوهتا یک سال از زمان خود را به نقشه‌برداری از الگوی انعکاس تشعشعات خورشیدی در اطراف این منطقه کوهستانی اختصاص دادند و براساس این اطلاعات به این نتیجه رسیدند سازه باید حلقوی شکل باشد، سقف آن از صفحات خورشیدی پوشانده شده‌باشد که این صفحات نیز با استفاده از انرژی آبی تولید شده‌باشند تا میزان آلودگی کربنی ناشی از ساخت بنا به حداقل برسد.

تابستان‌های طولانی نروژ باعث خواهند شد تا انرژی مورد نیاز بیش از یکسال ذخیره شوند،. طی این ماه‌های گرم تراس‌ اتاق‌های این هتل امکان خنک‌نگه‌داشتن سازه را فراهم می‌آورند و پنجره‌های بزرگ اتاق‌ها در طول ماه‌های زمستانی نور بیشتری از خورشید را وارد اتاق‌ها خواهند کرد. سیستم حرارتی این هتل نیز از پمپ‌های زمین گرمایی یا ژئوترمال بهره خواهد برد که به دیوارها متصل خواهند شد.

به گفته شرکت سنوهتا،‌ این هتل تنها ۱۵ درصد از انرژی صرف شده در هتل‌های معمولی را مصرف می‌کند و در عین حال در طراحی آن به عوامل معماری سنتی منطقه نیز توجه شده‌ است. برای مثال ستون‌های حامل A شکلی که زیر بدنه هتل قرار دارند با الهام از سازه‌های چوبی ساخته خواهند شد که در این منطقه از آنها برای خشک کردن ماهی استفاده می‌شود.

 

طرح هتل انرژی مثبت در نروژ

 

طرح هتل انرژی مثبت در نروژ

 

طرح هتل انرژی مثبت در نروژ

 

طرح هتل انرژی مثبت در نروژ

 

طرح هتل انرژی مثبت در نروژ