درنگ : محققان به تازگی دریافته‌اند زیبایی در جنبه‌هایی از زندگی می‌تواند دردسرساز شده و حتی زندگی فرد را به چالش بکشاند: زمانی که بخواهید یک کار ساده با حقوق پایین برای خود دست و پا کنید. شاید به نظر مسخره بیاید، اما تبعیض، تبعیض است و افراد زیبا هم شاید روزی بخواهند در مرحله‌ای از زندگی خود به دنبال شغلی ساده باشند.

در بیشتر موارد، چهره زیبا یک امتیاز است، ما با افراد زیبارو معمولا به خوبی رفتار می‌کنیم، در انتخابات بیشتر به آنها رای می‌دهیم و حتی این افراد نسبت به افرادی با چهره‌های عادی حقوق بیشتری دریافت می‌کنند. اما پیش از آنکه تصور کنید دنیا بر وفق مراد زیبارویان است، بدانید که این مزیت جنبه منفی نیز دارد.

در شرایطی که افراد زیبا برای کارهای ساده درخواست دهند،‌ مورد تبعیض قرار گرفته و در به دست آوردن شغل شکست می‌خوردند

محققان مدرسه تجارت لندن دریافته‌اند در شرایطی که افراد زیبا برای کارهای ساده درخواست دهند،‌ مورد تبعیض قرار گرفته و در به دست آوردن شغل شکست می‌خوردند.

این یافته در تقابل کامل با یافته‌های پیشین است که جذابیت را یکی از عوامل مهم برگزیده شدن در رای‌گیری و انتخابات می‌داند. محققان برای آزمودن زیبایی در این زمینه خاص، مجموعه‌ای از فرضیه‌ها درباره تصمیم‌گیری را که شامل داوطلبانی زیبارو بود به آزمایش گذاشتند.

محققان با شبیه‌سازی موقعیت یک دفتر کاری با حضور ۱۴۸ داوطلب کار، به هرفرد دو عکس نشان دادند و به آنها گفتند یکی از افراد از شغلی که دارد ناراضی است و از او خواستند آن فرد ناراضی درون عکس را بیابد. در مطالعه‌ دیگر از کمتر از ۲۰۰ داوطلب پرسیده شد چه کسی از داشتن شغلی با عنوان عضو تیم دپارتمان عملیات تجاری ناراضی است.

هر دو آزمایش به گونه‌ای طراحی شده‌ بودند که فرایند را به موقعیتی حقیقی نزدیک‌تر سازند و از داوطلبان درباره اینکه آیا کاندیداها، کاندیداهای تقلبی و حقیقی، مناسب استخدام در مشاغل خوشایند و ناخوشایند هستند یا نه پرسیده شد.

همان تبعیضی که در ما افراد زیبا را بیشتر شایسته احترام، حقوق بالاتر موقعیت و اعتبار بهتر می‌‌داند، باعث می‌شود فکر کنیم افراد زیبا شایسته داشتن مشاغل ساده و دستمزد کم نیستند و همین موضوع شانس این افراد را در به دست آوردن شغل‌های عادی کاهش می‌دهد

در مرحله آخر مدیران حقیقی بخش منابع انسانی وارد آزمایش شدند و مشاغلی که در آن استخدام صورت می‌گرفت را ارزیابی کردند. هر آزمایش به محققان امکان داد یافته‌های خود را ارزیابی کرده و مدارک محکمی درباره این حقیقت به دست آورند که برای به دست آوردن یک شغل ساده و کسل‌کننده نباید زیبا باشید.

محققان دریافتند داوطلبان جذابیت افراد را با به دست آوردن نتایج خوب ارتباط می‌دهند و در مقابل زیبا نبودن به دستاوردهای غیرمهم و ساده‌تر مرتبط می‌شود. از این رو افراد زیبا بیشتر از افراد نازیبا از داشتن مشاغل ناخوشایند و ساده ناراضی تصور می‌شوند.

به بیانی دیگر، همان تبعیضی که در ما افراد زیبا را بیشتر شایسته احترام، حقوق بالاتر موقعیت و اعتبار بهتر می‌‌داند، باعث می‌شود فکر کنیم افراد زیبا شایسته داشتن مشاغل ساده و دستمزد کم نیستند و همین موضوع شانس این افراد را در به دست آوردن شغل‌های عادی کاهش می‌دهد.