درنگ: محققانی که طی ۳۰ سال گذشته درمورد جذابیت مطالعه کرده‌اند،‌ توجه ویژه‌ خود را به صورت و بدن انسان‌ها اختصاص داده‌اند و نقش مهم صداها و بوها را در تعاملات میان انسان‌ها نادیده گرفته‌اند. به همین دلیل گروهی بین‌المللی از محققان با تغییر رویکرد نسبت به موضوع زیبایی، بینی و گوش را نیز بخشی از زیبایی یک فرد در نظر گرفته‌اند.

محققان با بازبینی آنچه طی ۳۰ سال گذشته درباره جذابیت انسان‌ها منتشر شده‌ است، شواهد قابل توجهی به دست آوردند که نشان می‌دهد عوامل بویایی و شنوایی نیز در جذابیت نقشی بسیار مهم دارد که تاکنون کسی به آن توجه نداشته‌است.

در این بازبینی‌ها محققان به نتایج مطالعاتی برخوردند که نشان می‌داد انسان می‌تواند از روی صدای یک فرد میزان همکاری، حالات روحی،‌ ابعاد بدن و تسلط وی را تشخیص دهد. همچنین انسان‌ها می‌توانند از بوی دیگران جنسیت،‌ باروری، رژیم غذایی و تطابق ژنتیکی (قوم و خویش یا غریبه بودن) آنها را حدس بزنند. در واقع رایحه به انسان کمک می‌کند تا قوم و خویش خود را حتی اگر تاکنون یکدیگر را ندیده باشند، شناسایی کند.

به گفته محققان بسیاری از افراد می‌دانند که چه مدل انسانی برایشان جذابیت دارد، البته از نظر جذابیت فیزیکی، اما شاید ندانند که چه نوع رایحه یا صدایی را دوست دارند، از این رو گاه افرادی به نظرشان جذاب می‌آید که هیچ‌ همخوانی با آنچه از جذابیت فیزیکی در ذهن دارند در او نمی‌بینند اما درعین حال نمی‌دانند که چرا فرد برای آنها جذاب است.

محققان دریافتند در غیاب نشانه‌های بصری، صدای جذاب یا بوی جذاب بدن باعث ایجاد رفتارهای جامعه‌پسند و تاثیرگذاری مثبت میان داوطلبان مورد آزمایش می‌شود. در واقع این دو عامل می‌توانند به صورت مجزا تفاوت‌های موجود در موفقیت‌های اجتماعی اقتصادی و یا باروری را در میان افراد پیش‌بینی کند.

یافته مهم دیگر این است که زمانی که بینش، بو و صدا همزمان ارزیابی می‌شوند، اثری فزاینده پیدا می‌کنند و در کنار یکدیگر اطلاعات بسیار زیاد‌تری از آنچه یکی از آنها فراهم می‌کند،‌ در اختیار انسان‌ها قرار می‌دهد. برای مثال با تلفیق یک صورت جذاب با یک صدا یا رایحه‌ای جذاب می‌توان بر قضاوت بیننده نسبت به میزان جذابیت فردی که در برابرش قرار دارد، تاثیری مثبت گذاشت.

اگرچه این بازبینی به نتایج و مدارک تاثیرگذاری دست یافته‌است، اما درعین حال نشان می‌دهد دانش جذابیت بسیار پیچیده‌است. برای مثال زنان به طور کلی مردانی با بدن ورزیده و عضلانی را ترجیح می‌دهد اما زمانی که وارد جزئیات می‌شوند مردانی کمتر عضله‌ای با صدایی مردانه را می‌پسندند. همچنین بیشتر افراد از هر دو جنسیت صورت‌هایی را جذابتر می‌دانند که از ژنوتیپ یا اجزای مشابه به صورت خودشان برخوردار باشند و در مقابل رایحه‌هایی متفاوت از رایحه‌های ژنوتیپ خود را می‌پسندند.