درنگ: نمایشگاه آثار تاپستری «کاترین میسان» هنرمند فرانسوی با عنوان گلیم دیواری معاصر به تازگی در نگارخانه تار و پود شیراز برگزار شده است. این هنرمند فرانسوی متولد ۱۹۵۶ پاریس و مشغول به فعالیت هنری در این شهر است. تاپستری ‌به پارچه‌هایی گفته می‌شود که بر مبنای گلیم‌بافت تهیه شده باشد و شیوه ساده موسوم به گلیم‌بافت در نساجی به آن معناست که پودها روی تارها را بپوشانند و نقوش گوناگون ایجاد کنند.

بانو یوتاب هنرمند شیرازی با کاترین میسان فرانسوی گفتگویی انجام داده است که متن این گفتگو را در اختیار درنگ قرار داده است

 

 

  • چگونه شما که اهل فرانسه هستید با گلیم‌بافی آشنا شدید و تمایل به بافت گلیم دست‌باف دیواری پیدا کردید؟

مادرم اهل سوریه بود و دوران کودکی را در مصر گذراندم و پس از آن به ایران سفر کردم. همه اینها باعث شد که من با هنر و فرهنگ شرقی ارتباط برقرار کنم. سفرهای من به شهر یزد و اصفهان و شیراز هم در خلق آثار هنری‌ام تاثیر داشته است اما پیشینه اتصال به هنر ایرانی به زمان کودکی‌ام برمی‌گردد زمانی که روی فرش‌های ایرانی راه می‌رفتم.

  • تکنیک‌ها و نحوه اجرا و بافت گلیم‌های دیواری‌ شما چگونه است؟

من بدون نقشه و طرح قبلی شروع می‌کنم و همزمان با پیشرفت کار درباره نقوش تصمیم می‌گیرم.

  • شما روبان‌دوزی و قلاب دوزی و برجسته‌کاری هم به گلیم‌ها اضافه کرده‌اید و در تمام آثار هنری شما احساس حرکت و موج‌هایی وجود دارد که مربوط به تکنیک شماست. دراین باره بیشتر توضیح دهید؟

تکنیک من در ایجاد این موج‌ها این است که ردیف به ردیف نمی‌بافم و گاهی یک قطعه از طرح را به پایان می‌رسانم و بعد دوباره از پایین سراغ بافت بقیه می‌روم.  در کار گلیم بافی این کار بسیار دشوار و زمان بر است.

 

  • هر تابلوی گلیم دیواری چقدر زمان می‌برد؟

تقریبا بین۲ تا ۳ماه با دوازده ساعت کار مداوم در روز …

  • در این گلیم‌ها رنگ‌ها بسیار درخشان، زیبا و دلنشین کنار هم چیده شده‌اند آیا علاقه‌ای به رنگ‌های طبیعی هم دارید یا خیر؟

رنگ‌ها در گلیم‌های من شیمیایی هستند. رنگ‌های طبیعی این درخشش را ندارند و به همین دلیل، استفاده از رنگ‌های شیمیایی را ترجیح می‌دهم.

  • اما در استان فارس کارگاه‌های رنگرزی وجود دارد که رنگ‌های طبیعی بسیار زیبایی دارند. رنگهایی که با پوست گردو، جاشیر، روناس، کاه، پوست پیاز، نیل آبی….  به روش طبیعی تهیه می‌شوند و هیچگونه مواد شیمیایی در آنها به کار نمی‌رود و حتی تماس پوست بدن انسان با این رنگ‌ها اثر ضد حساسیت و ضد آلرژی دارد که بسیار جالب است.

پس بسیار علاقه‌مندم که از این کارگاه‌ها دیدن کنم و با این رنگ‌های طبیعی آشنا شوم { کاترین میسان پس از دیدار از این کارگاه‌های رنگرزی تصمیم به خرید مواد اولیه کار خود از ایران گرفت و به رنگ‌های طبیعی علاقه‌مند شد}

 

یوتاب و کاترین میسان