درنگ: یکی از سوالات رایج برای خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که قصد باردار شدن دارند این است که آیا سیگار کشیدن یا این که کسی دیگر پیش آن‌ها سیگار بکشد برای بچه‎شان مضر است یا نه. کریستینا چمبرز متخصص زنان و زایمان در این باره توضیحاتی می‎دهد:

همیشه عاقلانه این است که از دود هر نوع از دخانیات دوری کنید و وقتی حامله هستید باید بیش از قبل نگران این موضوع باشید. حتی اگر خودتان کسی نباشید که سیگار می‎کشید، با تنفس کردن دود سیگار دیگران آن را وارد خونتان می‎کنید. هرچه بیشتر این اتفاق بیفتد مواد مضر بیشتری وارد خون شما می‎شود. حتی خوب است بعد از زایمان هم فرزندتان را از دود دخانیات دور نگه دارید چرا که این دود می‎تواند مشکلات زیادی برای فرزند تازه به دنیا آمده شما به همراه داشته باشد.

خانم‌هایی که باردار هستند و در زمان بارداری بیش از اندازه دود سیگار فرد دیگر را تنفس کردند طبق مطالعات بعد از زایمان متوجه می‎شوند که وزن فرزندشان کمتر از وزن طبیعی است، گاهی سایز بچه هم کوچک‌تر خواهد بود و برخی اوقات انقدر بچه کوچک و سبک است که به راحتی دچار بیماری‌های جسمی و فیزیکی می‎شود.

از طرفی سیگار کشیدن برای خانم باردار بدتر از تنفس دود سیگار فردی دیگر است. چون در یک سیگار بیش از ۴ هزار نوع ماده شیمیایی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها بسیار مضر هستند و از این مواد حداقل ۶۰ نوع از عوامل اصلی سرطان هستند. وقتی سیگار می‎کشید تنها منبع اکسیژن فرزندتان را آلوده می‎کنید.