به گفته وی افزایش جمعیت و افزایش میزان تقاضا برای مصرف انرژی منجر به وقوع فاجعه خواهد شد،‌از این رو بشریت باید جستجو برای یافتن خانه‌ای دیگر را آغاز کند تا بتواند از این سرنوشت اجتناب کند. وی سیستم ستاره‌ای آلفا-قنطورس، ستاره همسایه خورشید را بهترین گزینه برای جستجوی سیاره‌ای دیگر می‌داند.

وی از از سرمایه‌گذاران بالقوه درخواست کرده تا از پروژه‌هایی که در نهایت به سفرهای فضایی انسان به سیستم ستاره‌ای آلفا-قنطورس خواهد شد پشتیبانی کنند.

 استفان هاوکینگ

هاوکینگ این سخنان در مکالمه‌ای ویدیویی با “نشست وب تن‌سنت” در پکن بیان کرد. این کیهان‌شناس بریتانیایی مبتلا به بیماری موتورهای نورونی خود پشتیبان پروژه‌ای به نام استار‌شات است که قرار است در آن فضاپیماهایی کوچک طی ۲۰ سال آینده به آلفا-قنطورس ارسال شوند. به گفته وی این فضاپیماها با کمک نیروی پرتو نوری با سرعتی هزاران برابر سریعتر از فضاپیماهای عادی به فضا فرستاده می‌شوند، سیستمی که می‌تواند در کمتر از یک ساعت به مریخ، در عرض چند روز به پلوتو،در کمتر از یک هفته به ویه‌جر و پس از ۲۰ سال به آلفا-قنطورس برسد.

سیستم ستاره‌ای آلفا-قنطورس در فاصله ۴٫۳۷ سال نوری از زمین واقع شده‌است و با سریعترین فضاپیمایی که امروزه در جهان وجود دارد، رسیدن به این سیستم به ۳۰ هزار سال زمان نیاز خواهد داشت. اخترشناسان احتمال زیادی می‌دهند که در مدار این ستاره سیاره‌ای قابل سکونت وجود داشته‌باشد.

هاوکینگ همچنین چالشی دیگر را برای بشریت تهدید‌کننده می‌داند، هوش مصنوعی که به اعتقاد او از جنبه‌های مختلفی، از تصاحب مشاغل گرفته تا جایگزین شدن انسان‌ها به واسطه روبات‌های هوشمند، بشریت را تهدید می‌کند.

  تنها نیم قرن تا بیکار شدن فاصله دارید حتی اگر احساس زرنگی می‌کنید!
 استفان هاوکینگ

وی در مصاحبه‌ای با نشریه وایرد با بیان اینکه زمان سلطه انسان رو به پایان است هشدار داد تا زمانی که انسان مجبور به فرار از زمین و جستجو برای یافتن خانه‌ای جدید شود، ‌زمان زیادی باقی نمانده‌است.

هاوکینگ در این مصاحبه تاکید کرد بشریت به نقطه‌ای بی‌بازگشت رسیده‌است و گفت الزام یافتن سیاره‌ای دیگر برای انسان از دو جنبه،‌ هم افزایش جمعیت و هم توسعه هوش مصنوعی به درجه‌ای نگران‌کننده رسیده‌است. وی هشدار داد هوش مصنوعی به زودی به مرحله نبوغ خواهد رسید، نبوغی که برای جایگزین شدن بشر کافی خواهد بود: دیگر کار از کار گذشته، و من نگرانم که هوش مصنوعی به کل جایگزین بشر شود.

هاوکینگ معتقد است اگر افراد می‌توانند ویروس‌های رایانه‌ای بنویسند،‌پس می‌توانند هوش مصنوعی ایجاد کنند که از توانایی بهبود بخشیدن و تکثیر خود برخوردار است و این شکلی جدید از حیات خواهد بود که از بشریت سبقت خواهد گرفت.

  تز دکتری هاوکینگ وبسایت کمبریج را از کار انداخت | واکنش خواندنی هاوکینگ
  بشر با دنیا چه کرد؟ | تصاویر تغییر محیط زیست در گذشت زمان