فرانسه و انگلیسی زبان‎هایی هستند که در بسیاری از کشورهای دنیا زبان دوم هستند و بیشتر افراد هم این موضوع را می‎دانند. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید در هر کشوری زبان دومی که صحبت می‏شود چه زبانی است. مخصوصا که با فهمیدن زبان دوم بسیاری از کشورها به وجد می ‏آیید.

روزنامه انگلیسی دیلی میل با انتشار نقشه زیر زبان دومی که در هر کشور دنیا صحبت می‏شود را معرفی می‎کند.

حال به صورت تفکیک شده به نقشه قاره‌ها نگاه می‏کنیم و اولین قاره افریقا است. همچنین برای دیدن این که کدام قسمت کدام کشور است می‏توانید عکس بعدی را مشاهده کنید. در حالی که همه فکر می‎کنند بیشترین زبانی که در این قاره به عنوان زبان دوم استفاده می‏‎شود فرانسوی است، از تمام کشورهای این قاره تنها در دو کشور تونس و الجزایر فرانسوی زبان دوم است.

 

در بسیاری از کشورهای اروپا که عضو اتحادیه جماهیر شوروی بودند زبان دوم هنوز روسی است. فرانسه و ایتالیا زبان دومشان انگلیسی است، رومانی و صربستان و اسلواکی که اعضای اتریش – مجارستان (اتحاد امپراتوری اتریش و پادشاهی مجارستان) بودند هم زبان دومشان مجارستانی است.

 

در آلاسکا و امریکا بیشترین زبانی که به عنوان زبان دوم صحبت می‏شود اسپانیایی است. اما زبان دوم رسمی کانادا فرانسوی است. زبان دوم رسمی مکزیک هم زبای به نام آزتک یا ناهواتل است.

 

زبان محلی کچوا دومین زبان رسمی در اکوادور، پرو و بولیوی است. در برزیل زبان دوم اسپانیایی است و سورینامی‌ها زبان دومشان انگلیسی است. در آرژانتین هم زبان دوم ایتالیایی و در شیلی انگلیسی است.

 

در خاور میانه زبان دوم ایران ترکی آذربایجانی عنوان شده که به عنوان زبانی که بعد از فارسی بیشتر از باقی زبان‌‎ها صحبت می‏شود درست هم هست. در عراق و ترکیه هم کردی زبان دوم است و زبان دوم عربستان بعد از عربی که زبان اصلی‏شان است، فلیپینی است.

 

و اما سورپرایز داستان از نظر وب‎سایت‎هایی خبری که این اخبار را منتشر کردند اینجاست که در امارات متحده عربی زبان فارسی دومین زبانی است که بعد از عربی که زبان اصلی این کشور است، بیشتر از باقی زبان‎ها صحبت می‏شود.