درنگ: ورودی این رستوران تداعی کننده درگیری سنت و مدرنیته است، استفاده از چوب و باکس‌های گل در کنار شیشه‌های رفلکس قدی و آهن. پس از ورود نیز همین تضاد به چشم می‌خورد. دیوار آجری در کنار سرامیک‌های تیره و طرح گرافیتی که روی آن تصویر لئوناردو داوینچی نقش بسته شده و در گوشه‌ای دیگر آلبرت انیشتن را می‌توان دید. در میان ابزار آلات روباتیک و فنی، تصویر یک ترازو را مشاهده می‌کنید که در یک کفه‌اش، پول و سکه و در کفه دیگرش مغز انسان دیده می‌شود که کفه مغز، سنگین‌تر نمایش داده شده است.

پس از انتخاب میز به طور کلی از این فضا خارج می‌شوید و وارد دنیایی می‌شوید که بیل گیتس درباره آن گفته بود «قرن بیست و یکم، قرن اندیشه‌های خلاق است و کسب و کارهای دیجیتالی بر روش‌های سنتی هزاره دوم چیره می‌شوند و بازارهای گسترده‌ای خواهند داشت.»

میزهای بزرگ تمام دیجیتالی «روبوشف» به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی بدون آنکه از سر میز بلند شوید، روی صفحه نمایش بزرگ لمسی، غذای مورد نظر را مشاهده و انتخاب کنید. صفحه نمایش لمسی به دو بخش تقسیم شده است. یکی برای شما و دیگری برای فرد یا افرادی که روبروی شما نشسته‌اند. در دو سمت میز، مشاهده منوها، انتخاب غذا و سفارش آن امکانپذیر است. منوی غذا، پیش غذا و انواع نوشیدنی‌ها در نوار سمت راست به دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه شده و کلیه عکس‌ها و اطلاعات قابل بالا و پایین کردن و زوم شدن هستند.

علاوه بر منوی انتخابی در این رستوران می‌توانید در جزییات غذای خود نیز دخل و تصرف داشته باشید. مثلا اگر پیتزا سفارش می‌دهید، می‌توانید پنیر را اضافه و فلفل سبز را حذف کنید و در نهایت، پیتزای مخصوص شما روی میز هوشمند و تمام دیجیتالی سرو می‌شود.

پس از انتخاب غذا، این اطلاعات آنلاین به آشپزخانه روبوشف می‌رود و در آنجا، سر آشپز رستوران، انتخاب شما را مشاهده و بنا به مخلفاتی که انتخاب کردید نسبت به آماده سازی غذا اقدام می‌کند.

این میزهای دیجیتالی، نشکن و ضد آب و حتی در مقابل حریق نیز مقاوم هستند. اگر نوشیدنی شما روی میز بریزد، برخلاف نمایشگرهای دیگر که شاید آسیب ببینند، هیچ آسیبی به آنها وارد نمی‌شود و در صورتی که کودکان، قاشق و چنگال خود را به میز بکوبند باز هم اتفاق ناخوشایندی برای صفحات لمسی نمی‌افتد.

اگر انتظار می‌کشید که فردی غذای شما را بیاورد سخت در اشتباهید چرا که اگر به کنار میز خود دقت کنید، ریلی برای حرکت روبات تعبیه شده که سفارش شما را به کنار میزتان می‌آورد. در همین حین، میز دیجیتالی شما خاموش می‌شود تا غذایی که روبات برای شما آورده است را برداشته و روی این میز دیجیتالی قرار دهید. شیشه‌ای که مرز باریک شما و ربات است پایین می‌آید و شما می‌توانید غذای خود را بردارید. در این رستوران ۱۲ میز وجود دارد که این ریل در کنار ۸ میز آن قرار دارد.


ویدئویی از رستوران روبوشف ؛ رستوران مبتنی بر فناوری در تهران

 

هدف طراحان و صاحبان رستوران روباتیک روبوشف

حسین زیبا دل و برادرش این رستوران را طراحی و راه‌اندازی کرده‌اند. طراحی و ساخت میزهای دیجیتالی به جز پنل و مادربوردش، توسط گروه آقای زیبا دل آماده و راه اندازی شده است. طراحی و ساخت این میزها به گفته حسین زیبا دل ۴ سال بطول انجامیده است.

تمام صفحه میزهای دیجیتالی رستوران روبوشف لمسی نیست. زیبا دل علت این امر را اینگونه توضیح می‌دهد: ما در ابتدا این صفحات را فول تاچ ساختیم اما وقتی دقیق به کارایی آن نگاه کردیم مشاهده کردیم که تمام لمسی بودن برای مشتری محدودیت ایجاد می‌کند. مثلا اگر یک نفر دستش را به اشتباه روی میز بگذارد و ناخودآگاه گزینه‌هایی را انتخاب کند یا اگر کودکان تا لحظه انتخاب غذا به میز دست بزنند کار به درستی پیش نخواهد رفت.

وی اضافه می‌کند: حدود ۲ سال روی سامانه تاچ این میزها کار شده و محصول نهایی آن چیزی است که امروز می‌توان در سعادت آباد تهران مشاهده کرد.

موسسان این رستوران روباتیک قصد رستوران‌داری و توسعه آن را ندارند. هدف آنها توسعه میزهای دیجیتالی روباتیک است تا همانگونه که در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند در کشورمان نیز عرضه شوند.

منوی روبوشف

منوی روبوشف منوی کاملی از غذاهای فرنگی است. پنه آلفردو مرغ، پنه آلفردو گوشت، استیک فیله با سس قارچ، استیک مرغ با سس مخصوص، انواع پیتزاها و پیش غذاهایی مانند سیب زمینی، بال سوخاری و سالاد سزار در منوی این رستوران دیده می‌شود.

نقطه ضعف روبوشف

طبیعی است که مشکلات و ضعف‌هایی در اولین گام جایگزینی روبات به جای انسان در رستوران احساس شود که به مرور زمان این مشکلات قابل رفع خواهند بود.

آدرس رستوران

آدرس : سعادت آباد انتهای سی و هشتم غربی، نرسیده به علامه جنوبی، پلاک سه، جنب ساختمان باشگاه استقلال | تلفن: ۸۸۵۶۶۱۸۴

حتما قبل از مراجعه رزرو کنید، میزها از ساعت ۸-۱۲ بطور کامل و از قبل رزرو هستند.

دسترسی

با رفتن به میدان صنعت می‌توانید با سوار شدن خودروهای پل مدیریت ابتدا خیابان علامه جنوبی پیاده شده و با ۵ دقیقه پیاده روی به خیابان ۳۸ غربی برسید.