درنگ: آقازاده چیست یا کیست؟ اصولاً به فرزندانی گفته می‌شود که پدران‌شان سمتی دارند و از برکت همین سمت، سمت‌هایی هم به آنها سپرده می‌شود. این پسران، سال‌های سال است که در فرهنگ لغت ایرانی به نام آقازاده شناخته شده‌اند و در تمام دولت‌های روی کار آمده هم حضور داشته و دارند. بعد از گفتگوی پسر محمدرضا عارف و اشاره به «ژن خوب»، این اصطلاح در خیلی از موارد جای عبارت «آقازادگی» را گرفت.

حمیدرضا عارف در گفتگوی ویدئویی گفته بود: «‌آن کسی که توانایی دارد، به جایی رسیده، حتما استعدادهایی داشته است. در این استعداد، بحث ژن و وراثتی وجود دارد؛ پدر و مادرم هر دو جزء شاگرد‌اول‌های کنکور ایران بودند». حرف‌های حمیدرضا عارف به‌سرعت توجه افکار عمومی و به‌ویژه فعالان فضای‌ مجازی را جلب کرد. به‌صورت مشخص می‌توان به هشتگ «ژن‌خوب» به‌عنوان موج انتقادی به سخنان فرزند دکتر عارف توجه کرد؛ انتقاداتی که در بسیاری از موارد، جنبه طنز به خود گرفت.

حالا مدتی است به مدد وجود شبکه‌های اجتماعی، اخبار انتصابات ژن‌های خوب (آقازاده‌ها) در مناصب مختلف با شدت و سرعت بیشتری منتشر می‌شود. اگر فقط به اخبار یک ماه اخیر توجه کنیم می‌بینیم ژن‌های خوب به سرعت در حال رخته به شهرداری‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های اقتصادی هستند.

از بستنی فروشی تا شهرداری هشتگرد

به عنوان مثال، امیر بهمنی فرزند محمود بهمنی رئیس بانک مرکزی در دولت احمدی نژاد بی‌آنکه سابقه‌ای در مدیریت شهری داشته باشد خود را به سمت شهرداری شهرستان هشتگرد رسانده است. این در حالی است که بر اساس برخی منابع خبری، امیرخان بهمنی تا پیش از ورود به این سمت شهری، یک کافه بستنی فروشی در باغ فردوس واقع در تجریش تهران داشته است.

گفته می‌شود، امیر بهمنی استاد دانشگاه و دکترای عمران از منتقدین دولت احمدی نژاد است و حتی خط و ربط پدر و فرزندی خیلی هم با هم فرق دارد.

شهردار ۲۸ ساله 

سری به استان اردبیل بزنیم. در یکی از شهرستان‌های کوچک این استان به نام گیوی، پسر معاون استاندار، شهردار گیوی شده است. باز هم ژن خوب کار خود را کرد و فرشاد عباسی ۲۸ ساله که متولد ۶۸ است، دست بر قضا شهرداری گیوی شد.

خبری که به شدت در رسانه‌های استان و کشور صدا کرد. به نظر می‌رسد فرشاد خان هم که سن زیادی برای مسئولیت پذیری‌های حساس ندارد. فرشاد عباسی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مهندسی عمران است و پیش از این پیمانکار بود.

پسران نمایندگان و این همه ژن خوب

اما سری هم به مجلس بزنیم. از مجلس خبر می‌رسد که مهدی وکیلی فرزند محمدعلی وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی به عنوان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی کاوشگران آتیه صبا منصوب شده است.

مهدی خان متولد ۱۳۷۰ است و ۲۶ سال سن دارد. این انتصاب جنجالی سوالی را به ذهن متبادر می‌سازد که آیا چنین مدیر جوانی که فاقد هرگونه تجربه مدیریتی است، در آینده این شرکت تردیدهایی را به دنبال ندارد؟

اما پسر بزرگ وکیلی که هنوز پا را به دنیای ۳۰ سالگی نگذاشته است، به عضویت هیئت‌مدیره دوده صنعتی پارس درآمد.

محمدعلی وکیلی با پذیرش اینکه فرزندانش اشتباه کرده‌اند، گفته «اینها سمت نبوده، صرفا کارمندی بوده و به آنها تشر زده‌ام و دعوایشان کرده‌ام.»

خبر دیگری که از مجلس می‌رسد این است که به تازگی کمیل لاهوتی فرزند مهرداد لاهوتی نماینده حوزه انتخابیه لنگرود از سوی اعضای شورای شهر به عنوان شهرداری چاف و چمخاله انتخاب شده است. وی پیش از این مسئول بافت فرسوده شهرستان لنگرود بود.

مهرداد لاهوتی در واکنش به این انتصاب تاکید کرده است: این حق شورای شهر است که روی گزینه‌ها کار کند. بالاخره ایشان آدم بااستعدادی است، حالا چون پسر من است که نباید برود خانه بنشیند. شورای شهر که دولت نیست، مردم هستند که شهردار را انتخاب می‌کنند، با وجوداینکه من توصیه کرده بودم در گزینه‌ها هم نباید بیاید.

از غلامرضا کاتب نماینده سابقه دار گرمساری‌ها در مجلس که طی چندین دوره در خانه ملت صندلی دارد، به تازگی خبر می‌رسد که پسرش مجتبی در هیئت مدیره بیمه سرمد عضو شده است. این بیمه زیرمجموعه بانک صادرات است.