درنگ: با عروسی‌های سنتی در برخی کشورهای دنیا در زیر آشنا شوید:

ژاپن

در مراسم عروسی سنتی ژاپن، عروس نه تنها کیمونوی سفید بر تن می‌کند بلکه گاهی به نشانه پاکی و نجابت از فرق سر تا نوک پا به وی رنگ سفید زده  می‌شود. عروس‌های ژاپنی حتی شنل سفید نیز می‌پوشند. عروس‌های مدرن ژاپنی این روزها روند پوشش خود را تغییر داده‌اند و به جای کیمونوی سفید، کیمونوی قرمز و یا لباس عروس معمولی می‌پوشند.

هند 

مراسم عروسی در هند بستگی به منطقه برگزاری مراسم و آئین مذهبی عروس و داماد دارد. یکی از مهم‌ترین مراسم عروسی هندی‌ها، مراسم جشن حنا بندان است که در آن جشن دست و پاهای عروس و همراهان خانم خانواده‌اش به صورت کامل حنا گذاشته می‌شود.

چین 

هر چند که روز به روز به تعداد عروس‌هایی که برای مراسم عروسی‌شان در چین لباس مدرن انتخاب می‌کنند، بیشتر می‌شود اما عروس‌ها در این کشور به صورت سنتی به جای لباس سفید، لباس قرمز بر تن می‌کند. بیشتر عروس‌هایی که به صورت سنتی لباس قرمز بر تن می‌کنند در اواسط مراسم لباس مدرن و متعارف عروسی می‌پوشند. رنگ قرمز در فرهنگ چینی نشانه خوش یمنی و دور کننده نیروهای اهریمنی از زوج جدید است. لباس عروس معمولا با تصاویر سیمرغ طلایی و اژدها که نماد قدرت مردانه و زنانه اند تزئین شده است.

داماد در روز عروسی و در مراسمی نمادین برای بردن عروس به خانه وی می‌رود. در این روز همه دوستان عروس جمع شده‌اند تا نگذارند داماد عروس را از خانه ببرد؛ داماد با پرداخت هدایا و پاکت‌های پول نقد باید دوستان عروس را راضی کند.

سن ازدواج دختران به دلیل فشارهای اجتماعی پایین است و معمولا دخترهایی که با عبور از ۳۰ سالگی هنوز ازدواج نکرده‌اند را با عبارات نامناسبی خطاب می‌کنند.

موریتانی

در موریتانی زنان فربه افراد مناسبی برای  ازدواج به شمار می‌آیند. بر خلاف سایر مناطق دنیا که عروس‌ها برای رسیدن به وزن ایده‌آل خودشان را در فشار رژیم و ورزش‌های سخت قرار می‌دهند در موریتانی زنان بیش از حد غذا می‌خورند تا برای ازدواج متناسب شوند.

جامائیکا

رسم عروسی در جامائیکا، یک مراسم و آئین عمومی است. در مراسم سنتی (که امروزه کمتر اجرا می‌شود) مردم در خیابانی که قرار است عروس از آن خیابان رد شود جمع می‌شوند. اگر به نظر عموم مردم عروس به اندازه کافی زیبا نباشد باید به خانه برگردد و دوباره آماده شود تا به حد قابل قبول زیبایی مورد پسند جمع برسد. در مراسم عروسی جامائیکایی مقدار زیادی کیک مصرف می‌شود. زنان متاهل در حالیکه لباس سفید پوشیده‌اند کیک را به نیت سفید بختی عروس در میان جمع پخش می‌کنند.

 

افغانستان

رنگ متداول عروسی در افغانستان رنگ سبز است. در مراسمی سه روزه عروس به خانه بخت فرستاده می‌شود. قبل از مراسم عروسی، جشن حنابندان برای عروس و خویشان عروس برگزار می‌شود و دختران دم بخت با حنا گذاشتن بر روی انگشت کوچک به نشانه خوش یمنی در انتظار داماد خودشان می‌مانند.

مکزیک

در مکزیک جشن عروسی، جشن رنگ‌ها است. عروس، لباس کتان سفید بر تن می‌کند و با روبان‌هایی به رنگ زرد، آبی و قرمز  که نمادی از خوراک، پول و شور و شوق زندگی است آن  را تزئین می‌کنند.

باورهای مذهبی در جشن عروسی در مکزیک تاثیرگذارند. داماد ۱۳ سکه به نشانه عیسی مسیح (ع) و دوازده حواری به عروس هدیه می‎دهد. در هنگام جاری شدن خطبه عقد، عاقد به دور گردن عروس و داماد زنجیره‌ای از جنس گل می‌بندد تا نشان دهد این عروس و داماد تا ابد متعلق به همند.

ایتالیا  

در منطقه توسکانی ایتالیا رسم بر این بوده که عروس لباس سیاه بر تن کند. البته در سایر مناطق کشور پوشیدن لباس سفید متداول بوده است. رسم زیبایی از مراسم عروسی ایتالیایی باقی مانده  که امروزه هم در مراسم عروسی قابل مشاهده است: پرتاب برگ گل و پولک و کاغذهای رنگی در مراسم عروسی به روی عروس و داماد یا جلوی پای آنها است. همچنین به عنوان رسم عروسی به نیت زوج شدن، عروس و داماد به مهمانان نقل‌های بادامی داده می‌دهند. تعداد این نقل‌ها نباید فرد باشد.