درنگ: باز کردن اینستاگرام می‎تواند مضرتر از چیزی باشد که فکر می‎کنید. طبق گزارشی از «انجمن سلطنتی بهداشت عمومی بریتانیا» اپلیکیشن‌های تصویری شبکه اجتماعی بیشترین ضرر را برای سلامت روحی افراد دارند.

در این گزارش شبکه‌های اجتماعی‌ای فیس‌بوک، اینستاگرام، یوتوب، توئیتر و اسنپچت بررسی شدند. در این تحقیق تاثیر استفاده از شبکه‌های اجتماعی روی افراد ۱۴ تا ۲۴ سال بررسی شده است.

طبق این بررسی، یوتوب مفیدترین و اینستاگرام و اسنپچت مضرترین شبکه‌های اجتماعی هستند که روی سلامتی روحی و روانی افراد تاثیر می‌گذارند.

شرلی کرامر مدیر اجرایی «انجمن سلطنتی بهداشت عمومی» می‌گوید: امروز مردم با شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار می‌کنند. از طریق آن‌ها افراد سعی دارند شخصیتشان را توضیح دهند، درباره دنیا بدانند و … بدون اینکه بدانند استفاده از این شبکه‌های اجتماعی رابطه مستقیم با سلامت روحی و روانی آنها دارد.

در تحقیقی که در این باره انجام شده از داوطلبان سوالاتی درباره شبکه‌های اجتماعی شده است. برای مثال پرسیده شده که چه زمانی بیشتر احساس عصبی بودن می‌کنند، چه زمانی احساس می‌کنند دپرس شده‌اند و وقتی کدام برنامه را استفاده می‌کنند بیشتر احساس تنهایی می‌کنند.

در این گزارش ۵ نکته منفی درباره استفاده از شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است است: استرس و عصبی بودن، افسردگی، بدخوابی و بی‌خوابی، بادی ایمیج * و ترس از دست دادن. استفاده از شبکه‌های اجتماعی شدیدا روی ۳ مورد ابتدایی تاثیر می‎گذارند.

یکی از شرکت‌کنندگان در این تحقیق مدعی شده اینستاگرام بیشترین تاثیر روی روی «Body image» (تصور ذهنی از بدن خودمان) دارد. به گفته او چون در اینستاگرام از فیلترها استفاده می‎شود، بیشتر بانوان با استفاده از آن این احساس را می‎کنند که اندام متناسبی ندارند و حداقل اندامشان به اندازه افراد دیگر خوب نیست.

هچنین افراد بسیاری مدعی شدند استفاده بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی به طور مستقیم روی تمرکز کردن تاثیر می‎گذارد. برای مثال مانع از درس خواندن و رسیدن به هدف افراد نوجوان می‎شود.

اما تحقیقات روی نکات مثبت و منفی شبکه‌های اجتماعی نتایج زیر را داشته است:

  • یوتوب از نظر تاثیرات مثبت بیشترین امتیاز را دارد. تاثیر منفی آن بی‌خوابی و بدخوابی شدید است.
  • توئیتر اعتماد به نفس را پایین آورده و سیستم خواب بدن را هم به هم می‌ریزد. همچنین حس قاطع بودن را هم زیر سوال می‎برد و ترس‌هایی ایجاد می‌کند.
  •  فیسبوک نکات منفی در زمینه هوشیاری، حمایت عاطفی و بالا بردن اعتماد به نفس دارد. همچنین تاثیرات منفی شبیه به توئیتر دارد.
  •  اسنپچت اعتماد به نفس کاذب را بالا می‎برد و بی‌خوابی می‎آورد. باقی مضرات آن شبیه توئیتر و فیس بوک است.
  •  اینستاگرام بیشتر از هرچیز روی بادی ایمیج تاثیر می‎گذارد و به اضافه همه مضرات شبکه‌های دیگر، افسردگی و استرس را نیز دارد. در واقع بدترین برنامه که یکی از پرمخاطب‌ترین آنهاست همین اینستاگرام است.

* بادی ایمیج حالتی خاص از طرز رفتار است. برای مثال برخی افراد بسیار لاغر هستند اما احساس می‎کنند باید وزن کم کنند، یا برخی بسیار چاق هستند اما معتقدند بسیار خوش اندامند و مشکلی ندارند. این تصور اشتباه درباره وضعیت بدنی را بادی ایمیج می‎گویند.