درنگ : تصاویر ویدیویی آماتوری که روی وب‌سایت Weibo منتشر شده مردی را نشان می‌دهد که در برابر دوربین پارچه‌ای بزرگ را مقابل بدن خود نگه می‌دارد و با بالا آورد پارچه،‌ بدن او نامرئی می‌شود.

این ویدیو ۲۱ میلیون و ۴۰۰ هزار بار در فضای مجازی نمایش داده شده‌است و رسانه‌های خبری مختلفی آن را بازنشر داده‌اند، حتی چن شیک معاون بخش تحقیقات جنایی سازمان امنیت ملی چین نیز این ویدئو را با این توضیح که «ردای نامرئی‌کننده می‌تواند در ارتش کاربردی باشد» روی حساب کاربری Weibo خود منتشر ساخته‌است.

وی در توضیح نوشته‌است که این پارچه که براساس فناوری کوانتومی و با استفاده از مواد شفاف ساخته شده‌است، می‌تواند امواج نوری را در اطراف بدن فردی که آن را به تن می‌کند، بازتاب داده و فرد را نامرئی نشان دهد.

در این ویدئو می‌بینید که مرد با بالا آوردن پارچه در میان علف‌های پس‌زمینه ناپدید می‌شود. با این‌همه ژو ژنسونگ تهیه‌کننده شرکت ویدئویی کوانتوم در مصاحبه‌ای با رسانه‌های چینی اعلام کرده که چیزی به نام ردای نامرئی‌کننده وجود ندارد.

او به خبرنگاران گفت که این ویدئو با استفاده از پارچه‌های پلاستیکی آبی و سبز گرفته شده و سپس ویرایش شده‌است. به گفته وی با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند افتر افکت، ناک و بلک مجیک فیوژن می‌توان پس‌زمینه تصاویر متحرک را ویرایش کرده و آن را با اجسامی که در برابر آن قرار دارند در هم آمیخت، نمونه آن را پیشتر در بسیاری از فیلم‌های اکشن دیده‌اید.

با اینکه بسیاری از کاربران با اطمینان از واقعی بودن این ویدئو صحبت می‌کنند، با کمی دقت می‌توان به ساختگی بودن آن پی برد، برای مثال برگ‌های نزدیک پای مرد در حالت عادی حرکت می‌کنند اما زمانی که از روی پارچه دیده می‌شوند، ثابت و بدون حرکت می‌شوند.

 

این ویدئوی پربازدید ساختگی را در زیر ببینید