درنگ: خانم‌ها همیشه به دنبال بهترین مدل‌های مو برای کوتاه کردن یا فرم دادن به موهای خود هستند و به همین منظور در اینترنت به دنبال بهترین مدل‌ها می‌گردند و انتظارشان این است که آرایشگرشان، موی آنها را دقیقاً مشابه مدل کوتاه یا مرتب کند.

علاوه بر اینکه بازار آرایشگران زن داغ داغ است و درآمدهای قابل توجهی از این حرفه کسب می‌کنند مدتی است که در کشورمان «هیرکاترهای» مرد به بازار آرایشگاه‌های زنانه رخنه کرده‌اند و در بین دختران و زنان مشتریان زیادی پیدا کرده‌اند.

از آنجا که این هیرکاترها در ایران امکان دریافت مجوز آرایشگاه زنانه از سوی اتحادیه را ندارند معمولاً در منزل شخصی خود سالن آرایشگاه راه‌اندازی می‌کنند یا حتی به منازل مشتریان  می‌روند.

تصویر کارت تبلیغاتی یک هیرکاتر مرد

آنها راه‌های بازاریابی متعددی را برای جلب مشتریان پیدا کردند. برخی از این افراد نه تنها از طریق آرایشگاه‌های زنانه تبلیغ می‌کنند بلکه به تازگی با عضویت در بخش رانندگان تاکسی‌های مبتنی بر اپلیکیشن به عنوان راننده این تاکسی‌ها اقدام به بازاریابی می‌کنند.

یکی از این افراد بعد از اینکه در ماشین، انواع نمونه‌های کارش را به مشتری نشان می‌دهد برای استفاده از خدماتش هم کارتی را تهیه کرده که در اختیار مشتری می‌گذارد. او ادعا دارد مو را دقیقاً مشابه مدل مد نظر مشتری کوتاه می‌کند. او در طول مسیر مدام عکس‌های مختلفی از نمونه کارهایش را نشان می‌دهد.

به گفته این هایرکاتر مرد، او نه تنها در منزل مشتریان بلکه در سالن آرایشگاه خود که در منزل شخصی‌‌اش قرار دارد به ارائه خدماتی نظیر کوتاهی و رنگ کردن می‌پردازد. او در طول مسیر  و تا رسیدن به مقصد مسافر، با نگاهی کوتاه به جنس موی مشتری، تجویزهایی هم برای جلوگیری از ایجاد موخوره یا راه تقویت مو تجویز می‌کند.

نکته جالب این است که برخی از مدیران آرایشگاه‌های زنانه مشتری هیرکاترهای مردی مانند نمونه بالا هستند و گاهی برای مشاهده نمونه کارهایشان موهای‌شان را به دست این افراد می‌سپارند.

هیرکاترهای مرد نه تنها در تهران بلکه در برخی شهرهای کشور هم فعال هستند و مشتریان خاص خود را دارند.

دو نکته 

فعالیت آرایشگر مرد برای زنان در حالی در کشور ما به صورت غیرقانونی رشد کرده و در حال ترویج است که شرایط تاسیس آرایشگاه‌های زنانه نشان می‌دهد بر اساس موازین اسلامی، مردان هیچ حقی برای فعالیت در این زمینه ندارند. ضمن اینکه فعالیت آرایشگران در منازل شخصی ممنوع است. حتی بانوان هم اجازه تاسیس آرایشگاه در منزل شخصی ندارند و برای این امر باید مکانی مجزا از خانه خود اجاره یا خریداری کنند که به اطلاع اماکن و اتحادیه آرایشگاه‌های زنانه برسد.

تاکسی‌های اینترنتی و مبتنی بر اپلیکیشن که این روزها به خوبی جای خود را در میان مردم بازکرده‌اند نیاز به نظارت بیشتری دارند. نباید این امکان مناسب که مردم رضایت نسبی از آن دارند با کاهش نظارت و بی‌توجهی مدیران و متولیان امر زمینه سوء استفاده‌های برخی رانندگان را فراهم کند.