درنگ : این روزها رجیستری گوشی‌های تلفن همراه بر سر زبان‌ها افتاده است. این طرح با هدف ساماندهی بازار موبایل از ٢٨ مهرماه و با پایش آخرین شناسه‌های ترکیبی از گوشی و سیم کارت در شبکه اپراتورهای موبایل شروع شده است.

عنوان شده است پس از مانیتورینگ شبکه برای شناسایی شناسه ترکیبی سیم کارت و گوشی‌هایی که هم اکنون در شبکه فعال است، از دوم آبان ماه بررسی و تشخیص اصالت چند مدل گوشی در دستور کار قرار می‌گیرد.

  فیلم | جزئیاتی از طرح رجیستری موبایل | رجیستری تلفن همراه هزینه‌ای ندارد

با توجه به تمام این زمزمه‌ها مقرر شده است از دوم آبان، مدل‌هایی از برند گوشی‌ها که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند ممنوع اعلام شود و در صورت عدم ثبت در سامانه گمرک، امکان استفاده آن در شبکه مخابراتی کشور وجود نخواهد داشت.

با توجه به کش و قوس‌هایی ایجاد شده در بازار موبایل خبرنگار درنگ به بازار موبایل فروشان رفت و با آنان در مورد رجیستری شدن گوشی‌های همراه صحبت کرد. در این گفتگوها مشخص می‌شود که فروشندگان و مردم تا چه اندازه با این طرح آشنایی دارند.

رجیستری برای فروشنده و مصرف کننده مزیتی ندارد

علیرضا یکی از فروشندگان گوشی موبایل درباره اجرایی شدن طرح رجیستری می‌گوید: «قرار است، طی یک‌ماه آینده طرح رجیستری گوشی‌ها با برند سامسونگ و اپل اجرایی شود. به اعتقاد من طرح خاص و خارق‌العاده‌ای هم نیست زیرا برای فروشنده و مصرف کننده مزایایی ندارد و تنها وجه خوبی آن برای دولت است.»


حرف‌های این فروشنده را در زیر بشنوید:

نادر یکی دیگر از فروشنده‌ها نیز می‌گوید: «زمانی که گوشی‌های جدید به بازار می‌آیند با هزینه کمرگی مواجه می‌شوند و پرداخت این هزینه کمرگی به عهده مصرف کننده است. هزینه کمرگ یعنی ۱۵ درصد هزینه کالا. ما که نباید این هزینه را بدهیم. ما پرداخت می‌کنیم و بعد از مشتری می‌گیریم. اگر دولت مدعی است که به بهانه رجیستری شدن گوشی‌ها، نباید پولی اضافه از مردم دریافت شود دروغ محض است.»


حرف‌های این فروشنده موبایل را نیز در زیر بشنوید:

 

فروشندگان موبایل در ارتباط با مشتریان ادعا می‌کنند برندهای سامسونگ و اپل برای اصالت و شناسه‌دار شدن در این طرح مورد تست قرار می‌گیرند از همین رو، قیمت این مدل گوشی‌ها طی چند روز گذشته ۲۰۰ هزار تومان افزایش داشته است.

همچنین در حالی که مسئولان تاکید می‌کنند مرحله اول رجیستری از ۲۸ مهرماه آغاز شده است عده‌ای از فروشندگان گوشی معتقدند چندسالی است که طرح رجیستری گوشی‌ها در کشور مطرح شده اما به مرحله اجرا نرسیده است. برخی دیگر نیز ادعا می‌کنند طرح قطعی نشده و همین فضای معلق ایجاد شده باعث کسادی بازار موبایل شده است.

موافق نبودن با رجیستری

محمدرضا از دیگر فروشندگان گوشی همراه درباره طرح رجیستری به درنگ می‌گوید: «اصلا موافق نیستم زیرا باعث سردرگمی مردم شده است. آنها سوالاتی درباره رجیستری می‌پرسند و قصد خرید ندارند و منتظرند تا طرح رجیستری اجرا شود.»

شایان خریدار گوشی  نیز می‌گوید: «به اعتقاد من این کار بی‌انصافی در حق مردم است. به نوعی دکان باز کردند تا جیب مردم را خالی کنند. طرح رجیستری کرد گوشی‌ها هیچ منفعتی برای خریدار ندارد.»

  فعال نشدن دو مدل گوشی کمیاب در ماه اول اجرای رجیستری | زمان اعلام نام دو گوشی

افزایش قیمت ۲۰۰ هزارتومانی در دیجی کالا

بهرام یکی دیگر از مشتریان خرید گوشی همراه به افزایش قیمت‌ها همراه با اجرای رجیستری اشاره می‌کند و می‌افزاید: «چطور اعلام می‌کنند که با مطرح شدن طرح رجیستری قیمت‌ها تغییری نکرده است؟ به محض اعلام این موضوع به غیر از بازار موبایل فروشان، قیمت گوشی در دیجی کالا نیز ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.»

سردرگمی مردم و اظهارات شخصی که ادعا می‌کرد مامور گمرک است 

مردم در حالی که بازار موبایل دچار شوک رجیستری است و قیمت‌ها افزایش یافته است سئوالات فراوانی در این زمینه دارند. فردی در بازار موبایل در حالی که خود را مامور گمرک معرفی می‌کند به خریداران می‌گوید: «رجیستری یعنی هر کالایی که در کشور فروخته می‌شود هزینه ورود آن پرداخت شده باشد و از مجاری قاچاق وارد نشده باشد. اگر این هزینه به دولت پرداخت نشود به عنوان کالای قاچاق معرفی می‌شود. با این اوصاف رجیستری یک نوع کد است که تفاوت میان کالاهایی که هزینه‌های آن پرداخت شده باشد با نه را مشخص می‌‌کند. صرفا این کد برای مشخص شدن پرداخت هزینه‌ها، عوارض کمرگی و سایر هزینه‌های مالیاتی و ارزش افزوده است.»

وی می‌گوید: «زمانی که هزینه اضافی برای کالا درنظر گرفته می‌شود آن هزینه را باید مصرف کننده نهایی پرداخت کند. اینکه می‌گویند کالایی شناسه‌دار می‌شود باید بگویم هر نوع کالایی چه قاچاق چه غیرقاچاق شناسه‌دار است فقط به علت دریافت مالیات و عوارض گمرکی طرح رجیستری را اجرا می‌کنند تا درآمدهای دولت قطعی شود.»

خبرنگار درنگ تلاش کرد تا متوجه شود این فرد مامور گمرک است یا خیر اما متاسفانه مدرک معتبری از سوی این فرد که در میان مردم خود را به عنوان مامور گمرک معرفی کرده بود ارائه نشد.

  طرح رجیستری گوشی موبایل آغاز شد | آیا محدودیتی برای مشترکان اعمال می‌شود؟

وزیر ارتباطات شب گذشته در صدا و سیما حضور یافت و درباره این طرح و جزئیات آن شفاف سازی کرد که می‌توانید در زیر ببینید: