این پنهان­سازی به کمک وسیله­‌ای به نام Spectral Invisibility Cloak ( اشاره به شنل نامرئی مجموعه کتاب‌های هری پاتر ) انجام می­‌شود. این دستگاه با دستکاری کردن و تغییر دادن رنگ (یا فرکانس) نوری که با جسم تعامل دارد باعث نامرئی شدن آن می­شود.

  اینفوگرافیک | جی.کی رولینگ

این دستگاه با استفاده از طیف الکترومغناطیسی کار می­‌کند که، شامل تمام فرکانس­‌های مختلف تابش الکترومغناطیسی می­‌شود. اشعه ایکس، اشعه گاما و پرتو­های رادار همه در این طیف قرار می­‌گیرند.

Invisibility Cloaking Is Finally Here. Thanks, Harry!

چشمان انسان نمی­تواند اشعه ایکس را ببیند و فقط قسمت کوچکی از این طیف قابل مشاهده با چشم غیر مسلح است که به آن “نور مرئی” می­‌گویند.نور مرئی محدوده­‌ای‌ است از رنگ­‌ها که در یک سمت آن رنگ بنفش و در سمت دیگر رنگ قرمز وجود دارد. برخی منابع نوری دارای بیش از یک فرکانس خاص هستند که به آن­ها منابع BroadBand می­گوییم. نور خورشید مثال دقیقی از این نوع نور است.

وقتی که به یک جسم نگاه می­‌کنیم، در واقع بازخورد فرکانس آن نور با جسم را مشاهده می­کنیم. برای مثال، هنگامی که نور خورشید به یک ماشین آبی رنگ برخورد می­‌کند، ماشین رنگ آبی را بازتاب کرده و سایر رنگ­ها را جذب می­کند و چشم انسان رنگ آبی را شناسایی می­کند و ماشین آبی رنگ را می­بیند.

محققین در INRS‌ از این سیستمِ جذب فرنکاس نور توسط اجسام استفاده­ کردند تا یک جسم را نامرئی جلوه دهند. برای مثال، برای یک شئ سبز­ رنگ آن­ها از یک فیلتر استفاده کردند تا فرکانس تابانده­ شده رنگ­ سبز را جا­به­‌جا کنند و آن را در طیف رنگ ­‌آبی قرار­ دادند. سپس از فیلتر دیگری برای تغییر مجدد این فرکانس­‌ها و تبدیل به فرکانس­ سبز در سمت دیگر جسم استفاده کردند. نتیجه­‌ی آن، چشم انسان نمی­تواند آن شئ را ببیند.

درحال حاضر این دستگاه فقط در یک بعد کار­می­کند.چشم بیننده باید مسیر نور را دنبال کند،از طریق فیلتر اول به سمت شیء نگاه کند. هرچند Manuel Azana معتقد است که این روش از نظر تئوری می­تواند یک جسم را از هر جهتی غیر­قابل مشاهده کند.

در حال حاظر این دستگاه به ایمن ساختن ارتباطات مخابراتی کمک می­کند. شرکت­های مخابراتی می­توانند فرکانس­های خاصی را در امتداد شبکه­‌های فیبر نوری خود غیر­فعال یا نامرئی کنند و مانع استفاده شخص دیگری از آن­ شود.