خودروهای مک‌لارن سنا GTR و استون مارتین والکری AMR پرو مدل‌های پیشرفته‌ای هستند که میلیون‌ها دلار قیمت دارند و کسی نمی‌تواند آنها را به صورت قانونی در جاده‌ها و خیابان‌های شهر براند زیرا عملکرد آنها به گونه‌ای است که با مقررات همخوانی ندارند.

مک‌لارن سنا GTR Pro

مک‌لارن پیش از این خودروی “سنا” (Senna) را رونمایی کرده بود، خودرویی پیشرفته با عملکردی بالا که نامش برگرفته از “آیرتون سنا” راننده مسابقه مشهور است که در سال ۱۹۹۴ در سانحه رانندگی جانش را از دست داد. این خودرو از بال‌های پشتی بزرگی برخوردار است، موتور V8 آن توانی برابر ۷۸۹ اسب بخار داشته و در طراحی بدنه آن تنها گزینه سرعت مورد توجه قرار گرفته‌است. قیمت این خودرو یک میلیون دلار است و زاندن آن در خیابان‌های شهر مجاز است.

تنها ۵۰۰ دستگاه از این مدل مک‌لارن ساخته شده‌است که تمامی آنها نیز پیش از رونمایی اولیه خودرو، پیش‌فروش شده‌اند. در نمایشگاه ژنو، مک‌لارن نسخه‌ای جدید از این مدل را رونمایی کرد که سنا GTR نام دارد و تنها ۷۵ دستگاه از آن تولید خواهد شد و تحت هیچ‌شرایطی اجازه راندن این خودرو در شهر وجود ندارد. راندن این خودرو تنها در فضای مسابقه قانونی است.

قیمت پایه این خودرو ۱٫۴ میلیون دلار است و احتمال اینکه در زمان خواندن این مطلب تمامی ۷۲ مدل خط تولید آن پیش‌فروش شده باشند بسیار بالاست.

استون مارتین

استون مارتین نیز در این نمایشگاه نسخه‌ای جدید از خودروی والکری خود را رونمایی کرد. نسخه قدیمی‌تر موتوری V12  و هیبریدی دارد که از توانایی تولید ۱۱۰۰ اسب بخار برخوردار است. این خودرو نیز برای تردد در خیابان‌های شهر ساخته نشده‌است،‌اما راندن آن در جاده قانونی است اما احتمال دیدن یکی از آنها بسیار کم است زیرا تنها ۱۵۰ دستگاه از آن ساخته شده‌است.

نسخه جدید‌تر AMR این خودرو که در نمایشگاه ژنو رونمایی شده‌است، در جاده‌ها نیز اجازه تردد ندارند و تنها امکان تردد آنها در مسابقات رانندگی صادر شده‌است، آنهم برای کسانی که پول خریدش را داشته باشند.

خودرویی که تنها در مسابقات رانندگی مجوز حرکت دارد، دست طراحان و مهندسان را از بند مقررات و قوانین گیج‌کننده باز می‌کند و تمرکز کامل آنها بر سرعت و کنترل قرار خواهد گرفت.