درنگ: وقتی صحبت از یادگیری زبان جدید باشد عبارت «تمرین تاثیر زیادی دارد» مورد تاکید قرار می گیرد اما مطالعه‌ای جدید درباره این این که چطور مغز انسان بهتر با زبان جدید آشنا می‌شود نشان داده «تکرار» یکی از موثرترین روش‌ها است.

مطالعه لیلی کیمپا در دانشگاه هلسینکی نشان می‌‎دهد که مغز شما چطور به زبان و لغات جدید واکنش نشان می‌دهد. او آزمایشی را بر روی داوطلبانی که زبان مادری‌شان فنلاندی است انجام داده و واکنش عصبی آن‌ها نسبت به کلمات زبان خودشان که بارها شنیده‌اند و کلمات بیگانه که کمتر شنیده‌ شده‌اند را بررسی کرده است.

لغات در مدت ۳۰ دقیقi و با دو روش ارائه شدند. نتیجه این بود که مغز انسان مثلا به کلماتی که بیشتر در رمان‌ها از آن استفاده می‌شود و داوطلب مطمئنا بارها آن‌ها را مطالعه کرده یا شنیده بیشتر واکنش نشان‌ می‌داد. این یعنی آن کلمات در ذهن بهتر به خاطر سپرده شده بودند. در مقابل کلماتی که قبلا شنیده شده بودند کمتر باعث واکنش مغز می‌شدند.

این نشان می‌دهد افرادی که به غیر از زبان مادری زبان دیگری هم بلدند بهتر می‌توانند زبان‌های دیگر مشابه را هم یاد بگیرند. مخصوصا که در بسیاری از زبان‌ها کلمات شباهت‌هایی دارند و این یعنی وقتی برای مثال زبان آلمانی بلد هستید و ژرمن‌ها به سیب می‌گویند «آپفل»، زمانی که قرار است معادل انگلیسی آن را یاد بگیری و انگلیسی زبان‌ها به سیب می‌گویند «اپل» مطمئنا ذهن شما زمینه‌ای برای این کلمه دارد و باعث می‌شود یادگیری بهتر شود.

در رابطه با کلمات زبان جدید هم بر اساس این تحقیق تکرار راحت‌ترین راهی است که می‌تواند ذهن را مجبور به یادگیری کند. این در واقع همان صحبت کلیشه‌ای است «تمرین»؛ اما بهتر است این تمرین روی کلمات متمرکز شود تا عبارات و مسائل دیگر مربوط به یادگیری زبان تا این موضوع زمینه‌ای برای ذهنتان درباره زبان جدید ایجاد کند.