درنگ: نتیجه یک تحقیق نشان می‎دهد یکی از راه‎های موثر داشتن ذهن و مغزی فعال‎تر در سنین بالا، زندگی‎ زناشویی همراه با رابطه جنسی پویا است.

محققان دانشگاه کاونتری بریتانیا تحقیق کردند که آیا رابطه‌‏ای بین داشتن رابطه جنسی در سنین بالای ۵۰ سال و تمرکز ذهنی بالا وجود دارد یا نه. بیش از ۶ هزار ۸۰۰ مرد و زن در این آزمایش حضور داشتند و درباره هر دو جنس مذکر و مونث مشخص شد که این موضوع صحت دارد.

طبق این آزمایش هرچه مردان و زنان بالای ۵۰ سال در داشتن رابطه جنسی فعال‎تر بودند، آمادگی ذهنی و فعالیت مغزی بیشتری نیز داشتند.

هایلی رایت یکی از محققان دانشگاه کاونتری و موسسه سلامتی رویترز در این باره گفته است: این احتمال وجود دارد که رابطه بین این دو موضوع به خاطر هورمون‎ها باشد. هورمون‎هایی که روی مغز تاثیر می‌گذارند.

این در حالی است که در تصور خیلی‎ها، مردان و زنان بالای ۵۰ سال میل جنسی ندارند اما اصلا این طور نیست. نه تنها میل وجود دارد بلکه از رابطه لذت بیشتری هم می‎برند.

یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۵ در بریتانیا نشان داد که حتی افراد بالای ۷۰ سال هم گاهی از نظر فعالیت‎های جنسی پویا هستند. حتی در نتیجه این نظرسنجی مشخص شده مخصوصا زنان از رابطه‌ جنسی‌شان در سنین بالا بیشتر از در دوران جوانی راضی بوده‎‌اند.

داشتن رابطه جنسی می‌‏تواند باعث کاهش استرس، بالا بردن هیجان و انگیزه انسان و داشتن خواب بهتر شود و همه این موارد بیشتر از جوانان برای افراد مسن مفید است.