درنگ: بیشتر از یک سوم بزرگسالان به میزان کافی که بین ۷ تا ۸ ساعت در شبانه‌روز است نمی‌خوابند. همچنین مشاهدات نشان می‌دهد که بچه‌ها و کودکان هم کمتر از مقدار مورد نیاز می‌خوابند. بیشتر مردم این روزها می‌دانند که به اندازه نخوابیدن عوارض جانبی زیادی دارد، مثل پف کردن چشم‌ها، کم شدن حافظه، گیجی و سردرگمی؛ اما نکته‌ای دیگر وجود دارد که کمتر کسی از آن خبر دارد، آن هم این است که خوابیدن کم باعث می‌شود یک برش پیتزا را به یک وعده سالاد ترجیح دهید.

  •  بی ‌خوابی یا کم خوابیدن یکی از دلایل اصلی اضافه وزن و واکنش نشان دادن به بوی غذا است
  • با رساندن خواب به میانگین ۷ تا ۸ ساعت در شبانه روز فعالیت مغزی خود را تقویت کنید.

تحقیقات نشان داده‌اند که کم‌خوابی باعث می‌شود فعالیت مغز برای استشمام بوی غذا افزایش یابد. در نتیجه یک آزمایش در دانشگاه شیکاگو مشخص شد شرکت‌کنندگانی که در شبانه‌‎روز تنها ۴ ساعت خوابیده‌اند، مغزشان نسبت به بوی غذا فعالیت بیشتری نشان داده است، مخصوصا غذاهایی مانند سیب زمینی سرخ شده و فست‌فودها. در مقایسه، افرادی که ۸ ساعت خواب داشته‌اند توجه کمتری به این موضوع داشته‌اند.

البته مطالعه و تحقیق در این زمینه هنوز ادامه دارد، اما واضح است که کم‌خوابی باعث اضافه وزن و انباشه شدن کالری‌های مصرفی در بدن می‌شود. از این نتیجه می‌توان فهمید که با تنظیم کردن خواب به راحتی می‌توان فعالیت‌های مغز و همچنین تناسب اندام را هم کنترل کرد.