علائم این بیماری شامل درد در ناحیه شکم، کاهش وزن و خستگی است. عوامل اصلی ایجاد­کننده این سرطان کشیدن سیگار و دخانیات، چاقی، کهولت سن و پیشینه خانوادگی و وراثت می­باشد. به گفته جامعه سرطان آمریکا، حدود ۳۰­درصد از افرادی که به سرطان پانکراس مبتلا می­‌شوند به دلیل استعمال دخانیات و سیگار است.

به گفته Wendy Setiawan،استاد­یار دانشگاه کالیفرنیا، احتمال ابتلا به سرطان پانکراس در افرادی که به دیابت مبتلا می­‌شوند، دو­برابر آن­هایی است که به دیابت مبتلا نمی­شوند. همچنین به گفته ایشان، باید راه حل دقیق­‌تری برای شناسایی این سرطان پیدا کرد، به همین دلیل شروع به مطالعه مشخصات و ویژگی­های افراد مبتلا کرده‌اند. همچنین Setiawan افزود، بیش از ۵۰درصد افرادی که به دیابت دچار می­‌شوند، در کمتر از ۳ سال سرطان پانکراس آن­ها نیز تشخیص داده­ می­‌شود. در اکثر موارد زمان تشخیص دیابت و سرطان در افراد بسیار نزدیک به یکدیگر می­‌باشد. با توجه به گفته­‌های Setiawan، افرادی که در شروع ابتلا به دیابت قرار دارند، احتمال بروز سرطان در آن­ها بیش از بقیه افراد است.

  اینفوگرافیک | اثرات ترک سیگار

به گفته دکتر Zev Wainberg، بعضی از افرادی که در سنین بالا به دیابت مبتلا می­‌شوند، نشانه­‌های سرطان پانکراس در­ آن­ها  ظاهر می‌شود. Wainberg افزود، افرادی که در شروع ابتلا به دیابت قرار دارند بهتر است برای تشخیص سرطان نیز مورد آزمایش قرار گیرند.

دکتر Robert Rushakoff می­گوید: ابتلا به دیابت در سنین بالا کاملاً رایج و طبیعی است، اما اینکه دیابت می­‌تواند باعث بروز سرطان پانکراس شود تقریباً غیر ممکن است، زیرا هنوز هیچ نشانه قطعی برای این امر مشاهده نشده­‌است.

پانکراس، یکی از ارگا‌‌‌‌‌‌‌ن‌­های مهم در ناحیه شکم می­‌باشد که وظیفه تنظیم قند خون را به عهده دارد. پانکراس با تولید انسولین و گلوکاگون قند خون را کنترل می­‌کند. انسولین باعث کاهش و گلوکاگون باث افزایش قند­خون می­‌شود. دیابت زمانی رخ می­‌دهد که یا پانکراس نمی­تواند به مقدار کافی انسولین تولید کند و یا بافت­های بدن توانایی جذب انسولین خود را از دست­ می­‌دهند که در نتیجه باعث افزایش قند­خون در فرد می­‌شود.

هر سال بیش از ۵۵٬۰۰۰ نفر در آمریکا به سرطان پانکراس مبتلا می­‌شوند و این در حالی است که ۸۰درصد این افراد زمانی متوجه این بیماری می­‌شوند که سرطان در بدن آن­ها پخش شده.

  پیشگیری از سرطان سینه: چطور ریسک ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید

به گفته Wainberg سرطان پانکراس تمایل بیشتری به گسترش یافتن در بدن، نسبت به سایر سرطان­ها دارد و همچنین افزود، سرطان پانکراس اغلب زمانی شناسایی می­‌شود که در بدن گسترش یافته و یا به ناحیه­‌ای رسیده­ است که نمی­‌توان آن را جدا کرد.

در حال حاضر آزمایش دقیق و مطمئنی که نشان دهد فردی به سرطان پانکراس مبتلا است وجود ندارد، اما شناسایی زود­هنگام این سرطان می­تواند به بهبودی فرد کمک بسیار کند.دانشمندان همچنان، در حال جست­و­جو برای پیدا کردن علائم دقیق و قطعی­‌تری برای این سرطان خطرناک هستند.

مشاهدات قبلی مرتبط بودن دیابت و سرطان پانکراس را به­ یکدیگر تا حدودی ثابت کرد، ولی مکانیسم ارتباط این دو هنوز مشخص نیست.

به گفته Wainberg هنوز جواب یک سوال مشخص نیست، آیا دیابت باعث ایجاد سرطان پانکراس می­شود یا برعکس؟

Wainbergهمچنین می­گوید، تمامی این مطالعات بر­ روی دو گروه صورت گرفته‌­است و نمی‌­توان نتایج حاصل از آن را به تمام جامعه نسبت داد ولی با این حال پیشنهاد می­‌کند کسانی که در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند بهتر است به دکتر برای احتمال ابتلا به سرطان پانکراس (به خصوص افرادی که نشانه­‌هایی از آن را دارند) مراجعه کنند.