طراحی داخلی هر فضایی باید با توجه به استفاده کننده گان آن فضا و نیازهای روزمره آنها انجام شود.

درنگ:یکی از مکان هایی که طراحان دکوراسیون برای طراحی و چیدمان آن فضا،بررسی های مستمری انجام می دهند و همواره در پی امتحان کردن ایده های جدید در رابطه با آن هستند،اتاق خواب کودک است.به دلیل آنکه اتاق خواب،اولین فضای جدی است که کودکان تجربه می کنند،نمی توان به سادگی تمامی ایده های مرتبط با طراحی دکوراسیون را در آن اجرا کرد.

تمامی جزییات یک اتاق کودک باید متناسب با ساختار روحی و روانی او باشد که هم بیاموزد و هم احساس راحتی و آرامش را به ارمغان بیاورد.بسیاری از روانشناسان  معتقدند که کودک از زمان تولد می تواند رنگ ها را تشخیص دهد و در ضمیر نا خودآگاهش تاثیرگذار باشد. بنابراین برای طراحی اتاق کودک باید از رنگ هایی استفاده کنیم که حس تعلق و آرامش را به کودک منتقل کند.

برای چیدمان اتاق کودک معمولا از رنگ های ملایمی همچون آبی روشن،صورتی،زرد لیمویی،خاکستری و… استفاده می شود و اگر بخواهیم فضا را از یکنواختی خارج کنیم رنگهای مکمل  ساده همچون سبز و نارنجی  را می توانیم در کنار این رنگ ها استفاده کنیم.

در انتخاب وسایل برای اتاق کودک باید تعادل، هماهنگی، کارآمد بودن و خلاقیت را به‌خوبی رعایت کرد تا فضای مناسب رشد کودک به‌درستی فراهم شود.برای ایجاد تفاوت چشمگیر بین اتاق کودک و سایر اتاق ها می توانیم از کاغذدیواری‌ها و استیکرهای کودکانه استفاده کنیم.

وسایل کودک همچون تختخواب،دیوار کوب ،قفسه،اسباب بازی ها،صندلی و… همه باید در راستای ظرافت و سلامت کودک باشد.

در زیر نمونه هایی از چیدمان اتاق کودک از نظر شما می گذرد: