درنگ: باغ موزه هنر ایرانی با متراژی حدود یک هکتار در منطقه الهیه تهران واقع شده و از لحاظ معماری مربوط به دوره پهلوی اول است. این بنا با تعمیراتی که از سال ۱۳۸۴ در آن شروع شده است در سال ۱۳۸۶ با تغییر کاربری تبدیل به باغ موزه هنر ایرانی شد. باغ‌ موزه، به محلی گفته می‌شود که در کنار نگهداری و نمایش آثار هنری، فضایی را فراهم کند که موجب آرامش و انبساط خاطر بازدیدکنندگان شود.

در این باغ سعی شده با توجه به پیشینه تاریخی ایران از دوره باستان تا‌کنون آثار به‌جای مانده به‌عنوان نماد در فضایی سبز که یادآور ایرانی کوچک است، گردآوری شود. ‌در گذشته باغ در اختیار خانه سینما با فعالیت‌های جانبی آن بوده است که با مرمت نهایی در سال ‌۱۳۸۴ و ‌۱۳۸۵ تغییر‌کاربری داده و تبدیل به موزه شده است.

باغ موزه هنر ایرانی، یکی از مقاصد گردشگری شهر تهران است، این باغ دارای جاذبه‌هایی از جمله نمایشگا‌ه و کارگاه‌های هنری، فضای سبز و باغ ایرانی و مرکز فروش صنایع دستی و محصولات فرهنگی است. اما یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این باغ ماکت‌های اماکن دیدنی و تاریخی کشورمان است که گفته می‌شود برای جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی به هنرمندان ایتالیایی سفارش داده شده‌ است. مردم علاقه زیادی به این ماکت‌های زیبا که سال‌ها در انبار بوده‌اند نشان می‌دهند.

آثار هنری باغ‌ موزه هنر ایرانی

آثار هنری باغ‌ موزه را می‌توان به ۲‌ دسته‌ کلی تقسیم کرد؛ دسته نخست شامل‌ ماکت آثار باستانی، میراث گرانبهای نیاکان‌مان به اضافه آثار حجمی ‌(چوب و فلز) برخی هنرمندان معاصر که به‌ شکل دایمی ‌امکان تماشای آن‌ها در این فضا میسر است.

‌دسته‌ دیگر آثار هنری قابل‌ عرضه در فضای باغ، نگارخانه و دیواره‌ها‌‌ی باغ است‌ که در مدت محدودی در معرض دید شهروندان قرار‌‌ می‌گیرد. ‌کارگاه‌ها‌‌ی آموزشی تخصصی‌ (نظام استادـ‌شاگردی) از دیگر فرصت‌ها‌‌ی پیش‌بینی ‌شده در این باغ‌ موزه است.

‌در این کارگاه‌ها‌‌ هنرجویان می‌توانند با ثبت‌نام و پذیرش در یک ‌دوره‌ بلندمدت شرکت کرده و پس از کسب موفقیت در دوره، موفق به اخذ گواهی با تاییدیه‌ استاد مربوطه شوند. ‌نمایشگاه عکس فضای باز باغ‌موزه با امکان نمایش ‌۲۰ اثر هنری در دوره‌ها‌‌ی ماهیانه، علاوه‌ بر فراهم‌ آوردن زمینه عرضه‌ آثار هنری بر جذابیت بصری باغ‌‌ موزه می‌‌افزاید. ‌

ماکت‌های باغ ‌موزه

اوایل دهه ۵۰ تعدادی ماکت از معروف‌ترین بناهای تاریخی ایران توسط هنرمندان ایتالیایی ساخته می‌شود که سال ۸۵، ۱۲ تای آنها در این باغ موزه رونمایی می‌شوند که بسیار ظریف و دقیق ساخته شده‌اند. این آثار به دلیل ارزش هنری‌شان تنها ماکت محسوب نمی‌شوند؛ جنبه هنری هم دارند و سیر تحول تاریخی معماری ایران را قبل از اسلام تا دهه اخیر به طور کامل نشان می‌دهند و قرار گرفتنشان در کنار هم در طول یک مسیر پیچ و خم، حس گذر از لایه‌های مختلف تاریخی را در بازدیدکننده‌ها به وجود می‌آورد و باعث می‌شود بازدیدکنندگان با صرف کمترین وقت و هزینه دور ایران را بگردند و حضور در حال و هوای شهرهای مختلف را حس کنند.

ماکت زیبا و ظریفی از برج آزادی که متاسفانه در موقعیت مناسبی نگهداری نمی‌شود و گرما و سرما و آفتاب و باران و البته تاسف‌برانگیزتر از همه، قرار گرفتن در کنار آب‌پاش‌های باغچه‌ها که به صورت دایمی روی آن آب می‌پاشند، آن را رفته رفته از بین می‌برند.

در این مجموعه ۱۱ اثر از ۳۵ اثر ساخته شده برای جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شامل هشت‌بهشت، چهل‌ستون، گنبد‌قابوس، شمس‌العماره، سی‌و‌سه‌پل، کاروانسرای مهیار، باغ‌فین کاشان، نقش رستم، برج‌آزادی، مقبره دانیال ‌نبی ‌و قره کلیسا به همراه ماکت کامپوزیتی برج میلاد (که تناسبی از نظر جنس و ظرافت با سایر آثار را ندارد) به نمایش در آمده است. این ماکت‌ها دارای ارزش هنری و تاریخی بالایی هستند.

غیر از ماکت‌ها، مجسمه‌های دیگری هم در گوشه گوشه باغ قرار دارند که اثر دست هنرمندان ایرانی و خارجی است. این آثار برگزیده‌های اولین دوره سمپوزیوم مجسمه‌سازی در چیتگر تهران در سال ۸۵ هستند و ارزش هنری قابل توجهی دارند. کار هنرمندان اروپایی و آسیایی از هلند تا عراق و ایران در این مجموعه قرار می‌گیرند.

از چه مسیری به باغ موزه هنر ایرانی برویم؟

باغ هنر ایرانی محله باغ فردوس، میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصودبیک)، کوچه دکتر حسابی، پلاک ۲۵ است.

برای رسیدن به این باغ موزه می‌توانید در خط یک مترو به ایستگاه تجریش رفته و پس از خروج از ایستگاه به ضلع جنوب غربی میدان تجریش رفته و از خیابان مقصودبیک با تاکسی‌های گذری یا ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیاده‌روی به این باغ موزه برسید.

همچنین اگر قصد رفتن با خودروی شخصی را دارید می‌توانید از خیابان ولیعصر (عج) به پارک‌وی رفته و پس از آن به خیابان فرشته (فیاضی) رفته و از خیابان بوسنی و هرزگوین به باغ موزه هنر ایرانی برسید. توجه داشته باشید که این محل دارای پارکینگ نیست و برای پیدا کردن جای پارک کمی به زحمت خواهید افتاد. همچنین اگر قصد استفاده از اتوبوس را دارید، در این لیست ایستگاه تجریش در خط ۱ مترو را انتخاب کنید تا فهرست اتوبوس‌هایی که به میدان تجریش تردد می‌کنند را ببینید.