درنگ: نتایج مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد داشتن هدفمندی در زندگی از شدت اختلالات منجر به بیخوابی در افراد می‌کاهد،‌ یافته‌ای که می‌تواند به درمان ده‌ها میلیون انسان که با انواع اختلال بیخوابی دست و پنجه نرم می‌کنند کمک کند.

مشکلاتی از قبیل تنگی نفس در خواب یا سندروم پاهای بی‌قرار از جمله اختلالاتی هستند که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته‌اند و یافته‌ها حاکی از آن هستند که حالت روانی ذهن می‌تواند بر خواب راحت شب‌ها اثرگذار باشد.

در این مطالعه از ۸۲۳ فرد ۶۰ تا ۱۰۰ ساله ۳۲ پرسش درباره عادت‌های مربوط به خوابشان و چشم‌انداز آنها نسبت به زندگی پرسیده شد و واکنش آنها نسبت به چندین جمله مورد بررسی قرار گرفت.

این جملات شامل “من نسبت به آنچه در گذشته انجام داده‌ام و آنچه در آینده انجام خواهم داد حس خوبی دارم” و ” برخی افراد در زندگی بی‌هدف پرسه می‌زنند،‌ اما من یکی از آنها نیستم” بودند.

افرادی که معتقد بودند زندگی معنی‌داری دارند نسبت به دیگران ۶۳ درصد کمتر به تنگی‌نفس در حین خواب و ۵۲ درصد کمتر به سندرم بی‌قراری پا مبتلا بودند و همچنین کیفیت خواب آنها در طول شب بالاتر از دیگران بود.

کیفیت خوابی که در این تحقیق مورد برسی قرار گرفته شامل دشواری در به خواب رفتن، در خواب ماندن در طول شب و خواب‌آلودگی در طول روز بوده‌است، در واقع دانشمندان مجموعه‌ای از عوامل و نه فقط بسته بودن چشم‌ها در طول شب را مورد بررسی قرار داده‌اند.

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که داشتن هدف در زندگی شاخصی برای سلامت فیزیکی و روحی بهتر است که در پی آن برای فرد خواب راحت‌تر به دنبال خواهد داشت. محققان همچنین دریافته‌اند افرادی که هدفمند هستند زمان بیشتری را به ورزش اختصاص می‌دهند که این نیز به بهبود سلامت و کیفیت خواب آنها کمک می‌کند.