درنگ: این روزها در کنار بیماری سرطان که گریبانگیر عده زیادی از ایرانیان شده، پزشکان هشدارهای متعددی در خصوص یک بیماری دیگر می‌دهند که در گذشته به علت پایین بودن آمار مبتلایان، کمتر شناخته شده بود اما این روزها انگار سن و سال هم نمی‌شناسد و از همان روزهای جوانی ممکن است سراغ عده زیادی از ایرانی‌ها بیاید؛ بیماری MS که با اصطلاح پزشکی (Multiple sclerosis) در میان پزشکان شناخته شده است.

اِم‌اِس چگونه به سراغ‌مان می‌آید؟

فلج چندگانه یا اِسکلروزِ چندگانه با نام اختصاری MS شناخته می‌شود. سیستم مرکزی اعصاب از میلیون‌ها عصب تشکیل شده که وظیفه انتقال پیام‌ها بین مغز و اجزای بدن را بر عهده دارند. این اعصاب پوشیده شده از لایه‌ای محافظ به نام myelin (نوعی چربی) که از تداخل اعصاب با هم جلوگیری می‌کند.

در بیماری ام‌اس سیستم ایمنی بدن شروع به آسیب رساندن به این چربی‌ها می‌کند و با این کار باعث می‌شود انتقال پیام توسط این اعصاب مختل شده و مغز قدرت کنترلی خود را بر بدن از دست بدهد.

در این شرایط بدن دچار فلج شده و ناتوان می‌شود، در نتیجه فرمانی که از فرمانده بدن صادر می‌شود به راحتی به اعضاء و ماهیچه‌ها نمی رسد.

چه کسانی ام‌اس می گیرند

هر چند تاکنون علت بروز این بیماری برای محققان ناشناخته باقی مانده است اما محققان بر این باورند تلفیق فاکتورهای ژنتیکی و عوامل محیطی می‌تواند از علل بروز این بیماری باشد.

کمبود ویتامین D یکی از این علل تلقی می‌شود. به گفته محققان، افراد مبتلا به ام‌اس که از کمبود ویتامین D هم رنج می‌برند احتمالا دارای ناتوانی و بیماری‌های حرکتی بیشتری هستند.

دکتر سیدحسن بابایی مدیرعامل جامعه حمایت از بیماران ام‌اس ایران در این باره به درنگ می‌گوید: یکی از عوامل ابتلا به ام‌اس شهرنشینی و رشد زندگی ماشینی است، چون کسانی که بیشتر به زندگی شهری روی می‌آورند در مواجه با استرس‌ها هستند. با وجود تمام تحقیقاتی که تاکنون در جهان صورت گرفته است، همچنان این بیماری ناشناخته باقی مانده و به همین علت ام‌اس هنوز درمان قطعی ندارد.

ردیف

دلایل ابتلا به ام‌اس

۱آلودگی هوا
۲آلودگی‌های زیست محیطی
۳استرس‌های شدید
۴ترافیک
۵فشارهای عصبی

 

علایم ابتلا به بیماری ام‌اس

ردیف

علائم ابتلا به ام‌اس

۱از دست دادن نسبی یا کامل بینایی در یک چشم و درد در حرکت دادن آن
۲ضعف و بی حسی یک یا تعدادی از اعضای بدن
۳دوبینی یا تاری دید
۴مور مور شدن یا درد در بعضی از بخش های بدن
۵خستگی
۶گیجی
۷لکنت زبان
۸یخ زدگی و داغ شدن قسمتی از بدن
۹عدم هماهنگی اعضای بدن به خصوص پاها هنگام راه رفتن
۱۰خواب رفتن بدن

 

آمار ابتلا به ام اس در ایران

ام‌اس که در سال‌های گذشته کمتر افراد را مبتلا به خود می‌کرد این روزها در دنیای تکنولوژیک اوج بیشتری گرفته و مثل همان تارهای عنکبوت اینترنتی که در زندگی ما رسوخ کرده است، به مرور زمان در تارهای عصبی عده زیادی از مردم جهان رسوخ می‌کند.

بر اساس آخرین آماری که از انجمن ملی ام‌اس آمریکا اعلام شده، تاکنون ۴۰۰ هزار آمریکایی به این بیماری مبتلا شده‌اند. ام‌اس در دختران و جوانان تا سه برابر بیش از مردان شیوع دارد و بر اساس تازه‌ترین آماری که محمود عابدینی دبیر کنگره ملی ام‌اس ایران مطرح کرده، نزدیک به ۷۰ هزار ایرانی مبتلا به این بیماری هستند که از این تعداد ۴۵ هزار نفرشان در حال درمانند.

اقدامات حمایتی و اثرات آلودگی

دکتر بابایی به درنگ می‌گوید: کمپین اطلاع‌رسانی از زوایای بیماری ام‌اس در فضای مجازی و فعال‌سازی کمیته اطلاع‌رسانی و معرفی این بیماری در تمام سیستم‌های دولتی و خصوصی از جمله تمام وزارتخانه‌ها از مهمترین اقدامات این جامعه در مقابله با این بیماری محسوب می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا آلودگی هوا می‌تواند یکی از عوامل ابتلا به ام‌اس باشد، تاکید می‌کند: آلودگی هوا دلیل اصلی ابتلا به ام‌اس نیست اما این معضل، بیماری ریوی را در مبتلایان به ام اس را تشدید می‌کند.

چگونگی درمان بیماری ام‌اس

ردیف

چگونگی درمان ام‌اس

۱مدیریت استرس
۲استراحت
۳ورزش
۴انجام فعالیت های بدنی
۵کاهش وزن

 بسیاری از مبتلایان می‌دانند با شناختن همه جانبه های این بیماری عصبی می‌توانند تا حد زیادی علاوه بر دارو درمانی با انجام برخی مراقبت‌ها از تشدید آن در بدن جلوگیری کنند.

تاکنون داروهای متعددی برای جلوگیری از تشدید ام‌اس به بازار دارویی جهان و نیز ایران آمده است؛ داروهایی که علاوه بر اینکه قیمت بالایی دارند میزان شفابخشی آنها نیز به طور مشخص اعلام نشده است.