درنگ: چهارشنبه هفته گذشته یک گروه ۱۹ نفره از گردشگان که به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول با یک تور غیرمجاز سفر کرده‌ بودند در منطقه چال کندی دزفول، در رودخانه دز دچار حادثه می‌شوند، در این حادثه ۳ نفر از این گردشگران مفقود و ۲ نفر کشته‌شده‌اند.

این اتفاق در شرایطی رخ داده که سال گذشته نیز در حاثه‌ای که برای یک تور رفتینگ در رودخانه هراز رخ داد یکی از امدادگران و اساتید رفتینگ درگذشت. این تنها اتفاق ناگوار حوزه طبیعت گردی در سال گذشته نبود چرا که یک گردشگر فرانسوی نیز که به کویر لوت سفر کرده‌ بود مفقود شد.

حمید درودیان دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری و عضو هیات مدیره این انجمن در گفتگو با درنگ در مورد ضوابط مربوط به تورهای طبیعت‌گردی پر خطر گفت: در مورد تورهای طبیعت‌گردی که ضریب خطر بالایی دارند علاوه بر راهنمای متخصص این حوزه یک کارشناس آموزش دیده و آشنا با منطقه نیز باید حضور داشته باشد.

وی ادامه داد: البته در مورد حادثه رخ داده برای گردشگران رودخانه دز باید به این نکته توجه کرد که در همه جای دنیا رودخانه‌ها‌ از نظر سطح خطر تقسیم بندی می‌شوند، حتی این تقسیم بندی در مورد بخش‌های مختلف یک رودخانه نیز وجود دارد چرا که ممکن است ابتدای رودخانه کم خطر و امن باشد اما در میانه آن به بخش‌های خطرناک برسیم بنابراین رودخانه‌ها باید از این نظر تقسیم بندی و علامت گذاری شوند.

عضو هیات مدیره انجمن راهنمایان گردشگری افزود: در همه کشورها سواحل و رودخانه‌های پر خطر با پرچم قرمز علامت گذاری می‌شوند و با دیدن این علامت گردشگران می‌دانند که نباید به این قسمت‌ها ورود پیدا کنند.

درودیان در پاسخ به اینکه چه دستگاهی موظف است که این علامت‌ها را نصب کند، گفت: متاسفانه در کشور ما هرگاه اتفاقی رخ می‌دهد هر دستگاهی، تقصیر را به گردن دیگری می‌اندازد و هیچکدام نیز کار را برای حل مشکل شروع نمی‌کنند، اما به نظر می‌آید که این کار در حیطه وظایف استانداری و بخش طبیعت‌گردی معاونت گردشگری باشد.

وی در مورد گردشگرانی که هنگام شنا در سواحل دچار حادثه می شوند، توضیح داد: در کشور ما سواحل ایمن‌سازی شده وجود دارد اما همواره برخی به دلایل مختلف از جمله پیدا کردن ساحل خلوت‌تر به بخش‌های ایمن نشده مراجه می‌کنند که البته در این مورد کم لطفی از خود گردشگران است.

آخرین وضعیت گردشگران رودخانه دز

فرماندار اندیمشک نیز درباره آخرین وضعیت گرشگران رودخانه دز گفت: در حال حاضر چهار اکیپ امداد و نجات شامل ۲۴ امدادگر در ساحل غربی در حال جستجو هستند. تاکنون اثری از این گردشگران یافت نشده است ولی امیدواریم با بسیج همه نیروها این سه گردشگر مفقود، پیدا شوند.

تشکیل پرونده برای حادثه مفقود شدن گردشگران در دزفول

دادستان مرکز استان خوزستان با اشاره به ادامه تلاش‌ها برای یافتن گردشگران مفقود شده در دزفول گفت: براساس دستور ریاست کل دادگستری استان خوزستان، پرونده‌ای تشکیل شده و دادستانی شهرستان دزفول در حال پیگیری موضوع است.