درنگ: ورزش و دغدغه لاغر شدن اتفاقی خوب است که به سلامتی ارتباط دارد. چندسالی است با گسترش تب رژیم، لاغری و کم کردن نجومی وزن در یک یا چند ماه، ورزش هم جایگاه ویژه‌ای میان افراد علاقمند به لاغری پیدا کرده است. البته سوزاندن چربی‌ها و میل به ورزش امری بسیار پسندیده نزد کارشناسان ورزشی و حتی پزشکان محسوب می‌شود.

باشگاه‌ها پر از سیکس‌پکی‌ها

اگر تنها پنج دقیقه از وقت‌مان را برای سر زدن به یک باشگاه ورزشی اختصاص دهیم، متوجه شلوغی بیش از حد باشگاه‌ها می‌شویم. تمام دستگاه‌های بدنسازی مشتری دارد و حتی برای استفاده از یک دستگاه باید نوبت گرفت! دمبل زدن، لت زدن، دراز و نشست، ورزش‌های روی تشک آن هم با قدرت تمام توسط علاقمندان به شکمی شش تکه در حال انجام است و به راحتی می‌توان درد ناشی از سوزاندن چربی را در چهره‌شان دید!

سیکس‌پک را چگونه بشناسیم؟

حالا سیکس پک چیست و اصلاً ریشه علمی این عضله از کجا نشأت می‌گیرد؟

سیکس‌پک تنها از یک عضله ریشه می‌گیرد به نام رکتوس یا عضله راست شکم. این عضله دراز است و در طرفین خط وسط در بالا از غضروف‌های دنده ۵ تا ۸ و زائده گزیفوئید شروع و در پایین به سمفیز و ستیغ عانه ختم می‌شود. این دو عضله در وسط به وسیله یک نوار هم‌بندی به نام خط سفید (لینا آلبا) از هم جدا شده‌ و دارای غلافی است که از نیام‌های پوششی عضلات مایل و عرضی شکم به وجود می‌آید. عضله راست شکم، سه قسمت تاندونی دارد که روی پوست به صورت سه شیار دیده می‌شود.

عذاب وجدان دارم!

با چند نفر از دختران و پسرانی که این روزها در رویای سیکس‌پک بیشتر وقت خود را با قدرت در باشگاه می‌گذرانند، گفتگو کردیم.

حمیده یکی از آن زنان جوانی است که در آستانه ۳۷ سالگی تصمیم گرفته سیکس‌پک داشته باشد. او با وجود یک دختر هشت ساله سه روز در هفته به باشگاه می‌رود و حدود دو ساعت در باشگاه برای سوزاندن چربی‌ها و جایگزینی آن با ماهیچه وقت می‌گذارد.

او می‌گوید: در یک کلمه، سیکس‌پک عشق است و ایده‌آل ترین مدل شکم محسوب می‌شود! شش تکه شدن شکم در کشوری که شکم بیشتر مردمانش دارای چربی انباشته است به نظر من یک ویژگی خوب برای خانم‌ها و حتی آقایان محسوب است و و من از این اتفاق خوشحالم.

سما دختری ۲۵ ساله است که به علت چاقی، باشگاه را برای لاغری انتخاب کرده است، سما راه زیادی تا رسیدن به سیکس‌پک دارد. او به درنگ می‌گوید: تا عضلات من از چند لایه چربی خود را به بیرون بکشانند راه زیادی در پیش دارم، اما با ورزش خودم را لاغر می‌کنم و می‌دانم که تنها با صبر و تلاش به سیکس پک می‌رسم. در کل تناسب اندام هدف جالبی هست که حتی با تحصیل هم رقابت می‌کند!

فرزانه ۲۳ سال سن دارد. او بر این باور است که سیکس‌پک عده‌ای از بانوان این روزها در میان خانم‌هایی که پشت میز نشین شده‌اند و چربی شکم‌شان از زیر مانتو هم مشخص است، یک امتیاز مهم است که دست یافتن به آن برای همه خانم‌ها راحت نیست.

سحر ۳۱ سال دارد و بلافاصله بعد از ازدواجش باشگاه را شروع کرده است، او می‌گوید: ابتدا برای جلوگیری از  چاقی باشگاه را انتخاب کردم اما بعد که عضلات ورزیده مربی خودم را دیدم تصمیم گرفتم تا مرز شش تکه شدن شکم پیش بروم. حتی با وجود اینکه الان به خاطر درد کمر باشگاه نمی‌روم، عذاب وجدان دارم و منتظرم هر چه زودتر تمرینات باشگاه را از سر بگیرم.

امید ۲۹ ساله که به همراه برادرش به باشگاه می‌روند، می‌گوید: سیکس‌پک و در کل ورزش کردن در زمانه‌ای که پسرها از سن ۱۴ سالگی به سوی سیگار و انواع سرگرمی‌های غیرفرهنگی سوق پیدا کرده‌اند، اتفاق خوبی است. بهتر است سیکس‌پک دغدغه جوانان باشد تا اینکه به سمت دوستان ناسالم بروند.

رضا که بعد از چند سال تمرین به اندامی نسبتاً ورزیده دست یافته بر این باور است که اتفاقاً این تب، اصلاً هم بد نیست و ای کاش از هم یاد بگیریم که وقت‌مان را در باشگاه بگذرانیم نه در فضاهای مجازی و دور شدن از سلامتی.

باید درد بکشید!

مربیان باشگاه‌ها معمولاً برای اینکه شاگردان‌شان را تشویق به ورزش کنند و به اندامی مناسب دست یابند، همیشه می‌گویند: آمده‌ای باشگاه تا درد بکشی! که البته این درد، سالم به نظر می‌رسد.

شش تکه شدن ریاضت دارد

جدا از اینکه رسیدن به اندامی متناسب می‌تواند گذران وقت مناسب و سالمی برای فکر و جسم افراد باشد، ضروری است که به یک نکته در این راه سخت هم توجه شود. یک شبه به شکم شش تکه رسیدن امکانپذیر نیست.

تنها کافی است که در اینترنت جستجویی درباره راه‌های رسیدن به سیکس‌پک داشته باشیم. انواع و اقسام روش‌های رسیدن به شکمی صاف و خوش استیل حتی برای افرادی که نمی‌خواهند در باشگاه ورزش کنند، معرفی شده است.

قرص‌ها و پودرهای مکمل هم که بلای جان خیلی‌ها شده در حالیکه این قرص‌ها به گفته کارشناسان بدنسازی در ایران ساخته می‌شود و منبع مواد به کار گرفته شده در آن هم مشخص نیست!

راه ورزش کردن و رسیدن به اندامی متناسب تنها با مصرف این مواد و به کارگیری روش‌های غلط نه تنها به دست نمی‌آید بلکه در بیشتر مواقع به شکست منجر شده است.

اظهارنظر مربی بدنساز

امید جبلی داور و مربی تخصصی بدنساز به درنگ گفت: تب ورزش اتفاق خیلی خوبی است چرا که ورزش با سلامتی افراد ارتباط دارد. بدنی عضلانی داشتن و سوزندان چربی‌های غیرمفید در بدن در تمرینات مربوط به این شیوه تناسب اندام رخ می‌دهد. گسترش این ورزش میان خانم‌ها و آقایان اقدام بسیار شایسته‌ای است.

وی افزود: داشتن اندامی مناسب و فیزیکی خوب برای سلامتی فرد و جامعه قابل تعریف و تشویق است. راه درست رسیدن به این اندام زیبا هم درست عین رفتن به شمال است! وقتی برای رسیدن به شمال از جاده مشخصی می‌رویم پس برای رسیدن به این عضلات زیبا هم تنها ورزش و ممارست به کار می‌آید. شاید در این میان دو نفر هم از بی‌راهه قصد دارند به مقصد برسند که به مشکل می‌خورند.

به گفته این مربی تخصصی بدنسازی، ورزش صحیح، هوازی، تمرینات مناسب در کنار رژیم اصولی تنها راه رسیدن به اندامی موزون است. ممارست و ریاضت در این راه باید باشد. ۱۰۰ درصد افرادی که راه‌های غیرمتعارف را برای این هدف بر می‌گزینند به هدف دست نمی‌یابند چرا که می‌‌خواهند ریاضت را دور بزنند.