درنگ : در برخی فصول سال و بازه‎های زمانی میزان آلرژی افراد بسیار بیشتر می‏‌شود و همین موضوع دانشمندان را به تحقیق واداشته که چه کارهایی برای مبارزه با آلرژی مناسب است. در این مطلب به برخی از این اقدامات اشاره می‏‌کنیم.

بهار و اوایل تابستان اوج آلرژی در افراد است و دلیلش گرده‌های گیاهان است. اواخر تابستان و اوایل پاییز نیز برخی گرفتار آلرژی می‌شوند. گاهی دلایل اصلی آلرژی داخل خانه هستند و ما از آن بی‌‏خبریم. در صورتی که حیوان خانگی دارید بیشترین دلیل آن می‎تواند موی حیوان باشد.

اولین قدم برای افرادی که آلرژی دارند خوردن قرص‎های آنتی هیستامین است که بهتر است در مصرف آن صرفه‌‏جویی کنند و فقط با تجویز دکتر استفاده کنند. آنتی‎هیستامین‎ها در انواع مختلف مثل قطره چشمی، اسپری بینی و … موجود هستند.

یکی از راه‌‎های موثر این است که از ورود گرده‎ها به بدن جلوگیری کنیم. یک راه آن زدن عینک آفتابی است تا از ورود به چشم جلوگیری کند. همچنین یا ماسک زدن می‌توان مانع ورود گرده‌ها به بینی و دهان شد. راه دیگر قرار دادن کلاهی بزرگ روی سر است تا گرده‎ها از بالا به سمت سر و صورت نیایند. همچنین بهتر است در بازه‎هایی که اوج آلرژی است روزی یک بار آن هم شب‎ها دوش بگیرید.