درنگ: طبق مطالعات یک چهارم از آبریزش بینی‎ و چشم‎هایی که انسان به آن دچار می‏‌شود در نتیجه آلرژی نیست و در این مطلب شما را با دلایل مختلف آن آشنا می‏‌کنیم.

وقتی چنین شرایطی برای شما پیش می‎آید و مشخص می‎شود که دلیلش آلرژی نیست باید به دنبال دلایل غیر آلرژیک این موضوع باشید. آبریزش چشم و بینی و احساس خارشی که در برخی موارد برای انسان به وجود می‎آید بسیار آزاردهنده است و زندگی را سخت می‎‏کند.

لیست طولانی دلایل احتمالی‎اش هم می‎تواند عفونت در بدن، دمای نامناسب بدن و تغییرات آن، انواع دود، ترکیب‎ها و واکنش‎های شیمیایی، الکل، استرس و تغییرات هورمونی باشد. حتی افزایش سن هم می‏تواند دلیلی برای این اتفاقات باشد. در کل یکی از دلایل اصلی این اتفاق تحریک شدن رشته‎های عصبی داخل چشم و بینی است.

این مشکلات در روزهای اول با تجویز داروهای ساده و مسکن توسط پزشک برطرف می‎شود، اما وقتی مدت آن بیش از ۵ تا ۷ روز شود کم‌کم داروها هم اثر خود را از دست می‌دهند. حتی گاهی این شرایط ابتلا به این مشکلات و برطرف شدن آن‌ها برای برخی از افراد تبدیل به یک چرخه در زندگی می‎شود که دیگر در دوران بروز این مشکلات سعی در برطرف کردنش هم نمی‎کنند.

اما فراموش نکنید در هر شرایطی حذف دلایل احتمالی این مشکلات هم می‎توان تاثیرگذار باشد. هرچند که برای حدود نیمی از افرادی که به چنین مشکلاتی مبتلا هستند دلایل هنوز ناشناخته مانده است.

  ۶ نکته کاربردی برای مبارزه با آلرژی

آخرین تحقیقات نشان داده یکی از مسائلی که برای رفع این مشکلات بسیار تاثیرگذار است و حتی فکرش را هم نمی‎توانید بکنید افزودن اسپری‎ به هوای محیط است که بوی فلفل تند را می‎دهد! در تائید این تحقیقات دیده شده برخی افرادی که مدام این مشکلات را داشتند وقتی به هند سفر کردند و از غذاهای ادویه‌دار خوردند وضعیتی بهتر پیدا کردند.

این اسپری حاوی ماده‎ای به نام کپسایسین است که به عنوان دارو در داروخانه فروخته نمی‎شود، اما با تحریک بیشتر رشته‎های عصبی به نوعی این مشکل را برطرف می‎کند.

  چرا نباید هنگام خستگی چشمهایمان را بمالیم؟