درنگ :  بازار ارز با افزایش نرخ‌ها همراه شده است. دلار آمریکا که از هفته گذشته در تمامی روزها در شیب صعودی قرار داشت، امروز هم در ادامه همان مسیر به حرکت افزایشی خود ادامه داده و با رسیدن به نرخ ۴۶۵۰ تومان به بالاترین نرخ امسال خود رسیده است. همچنین یورو بیشترین افزایش قیمت را در میان سایر ارزها داشته است و با افزایش ۱۲۳ تومانی مسیر صعودی روزهای قبل را ادامه داده است. سایر ارزها نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌اند همه ارزهای مهم نیز همچون روزهای گذشته در بازار با افزایش قیمت روبرو بوده‌اند. پوند انگلستان، لیر ترکیه، یوان چین و درهم امارات از جمله این ارزها هستند.

اما سکه در هفته گذشته بالا و پایین زیادی را تجربه کرد و امروز در ادامه حرکت روز گذشته خود با افزایش قیمت همراه شده و به یک میلیون و ۵۲۱ هزار تومان رسیده است که بالاترین نرخ سکه تمام در سال جاری است. افزایش سکه تمام در بازار امروز نسبت به سایر سکه بسیار محسوس‌تر و پررنگ‌تر بوده است به طوری که نسبت به دیروز این نوع سکه ۱۱ هزار تومان گران شده است.

همچنین گفتنی است که سایر اقلام سکه نیز در ادامه روند صعودی روز گذشته خود با شیب آرام‌تری افزایشی شده‌اند.

بازار طلا نیز وضعیت مشابه با ارز و سکه دارد. بازار طلای داخلی در هفته گذشته وضعیت نسبتا با ثباتی داشت و در این هفته اندکی با افزایش قیمت روبرو شد و امروز هم تا حدودی به این افزایش قیمت ادامه داده است.

 

نوع طلاقیمتتفاوت قیمت نسبت به روز گذشته
هر گرم طلای ۱۸ عیار۱۴۲ هزار و ۵۱۳ تومان۱۲۴۷ تومان افزایش
مثقال طلا۶۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان۵۳۰۰ تومان افزایش
اونس طلا در بازار جهانی۱۳۳۱ دلاربدون تغییر
نوع سکه
سکه تمام طرح جدیدیک میلیون و ۵۲۱ هزار تومان۱۱ هزار تومان افزایش
نیم سکه۷۳۱ هزار تومان۱۰۰۰ تومان افزایش
ربع سکه۴۳۲ هزار تومان۶۰۰۰ تومان افزایش
سکه گرمی۲۸۳ هزار تومان۱۰۰۰ تومان افزایش
نوع ارز
دلار آمریکا۴۶۵۰ تومان۱۵۰ تومان افزایش
یورو۵۷۰۳ تومان۱۲۳ تومان افزایش
پوند انگلستان۶۲۴۱ تومان۸۲ تومان افزایش
لیر ترکیه۱۲۰۵ تومان۱۰ تومان افزایش
یوان چین۷۳۷ تومان۱۹ تومان افزایش
درهم امارات۱۲۴۱ تومان۱۱ تومان افزایش

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: برنامه دولت افزایش قیمت دلار به ۵۰۰۰ تومان است

امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در تذکری شفاهی به وزیر اقتصاد در پایان جلسه علنی مجلس با انتقاد از افزایش قیمت دلار گفت: قیمت دلار به صورت تدریجی از ۳۵۰۰ تومان به ۴۵۰۰ تومان افزایش یافته است. برنامه این است که این نرخ را به ۵۰۰۰ تومان رسانده تا آن را تک نرخی کنند اما نباید بیش از این فشار به مردم وارد شود.

وی با بیان اینکه چرا قیمت دلار با افزایش ۱۸.۵ درصد رشد پیدا کرده است گفت: قیمت‌های اقلام نیز تدریجی بالا رفته است. ما از یک طرف به دنبال کنترل قیمت حامل‌های انرژی هستیم اما از طرف دیگر با افزایش قیمت ارز مواجه می شویم. دوستان کنترل کنید و بیش از این نگذارید فشار بر مردم وارد شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران: بانک مرکزی سکوتش را بشکند

نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران: وضعیت فعلی نرخ ارز مطمئنا تاثیر نامطلوبی بر روی کالاهای ایرانی خواهد گذاشت. گرچه این افزایش نرخ ارز ممکن است باعث توسعه صادرات باشد، ولی مشروط به اینکه نرخ ارز تثبیت شود. سکوت دولت و مقامات بانک مرکزی هم در این زمینه خیلی ابهام برانگیز است.  سکوت بانک مرکزی و دولت نسبت به وضعیت نرخ ارز باعث نوسانات بیشتر خواهد شد و باید زودتر نسبت به تثبیت نرخ ارز اقدام شود

میر محمد صادقی نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران معتقد است نوسانات شدید نرخ ارز باعث شده که امکان پیش‌بینی از تجار گرفته شود و بانک مرکزی و دولت باید سکوت خود را در قبال نرخ ارز بشکنند و نرخ ارز را تثبیت کنند. وضعیت فعلی نرخ ارز مطمئنا تاثیر نامطلوبی بر روی کالاهای ایرانی خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: گرچه این افزایش نرخ ارز ممکن است باعث توسعه صادرات باشد، ولی مشروط به اینکه نرخ ارز تثبیت شود. سکوت دولت و مقامات بانک مرکزی هم در این زمینه خیلی ابهام برانگیز است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: قبلا وقتی تحولی در بازار ارز ایجاد می‌شد بانک مرکزی و رئیس آن در این مورد صحبت می‌کرد و سیاست‌های خودشان را اعلام می‌کردند که در نهایت باعث می‌شد نرخ ارز یا پایین بیاید و یا حداقل تثبیت شود.

میر محمد صادقی با بیان اینکه نرخ ارز باید تثبیت شود، تصریح کرد: اما سکوت مسئولین باعث شده است که برخی از واسطه‌ها در موضوع ارز دخالت کنند و قیمت ارز افزایش پیدا کند. گرچه ممکن است این اتفاق بر روی صادرات اثر مثبت بگذارد، اما اثرات سوء خواهد داشت. لذا توصیه این است دولت و بانک مرکزی نرخ ارز را تثبیت کنند و اجازه ندهند نرخ ارز را واسطه‌ها تعیین کنند چون نتیجه آن برای اقتصاد مفید نیست.

وی اضافه کرد: اگر دولت امکانات دارد بهتر است نرخ ارز را پایین‌تر از رقم فعلی بیاورد چون نرخ ارز هر چقدر پایین‌تر باشد به کاهش تورم کمک می‌شود. البته از طرف دیگر هم قدرت صادرات‌مان محدود می‌شود، اما در مجموع ثبات نرخ ارز به وضعیت بازار کمک می‌کند و تجار می‌توانند نسبت به پیش‌بینی فعالیت‌شان اقدام کنند. اما نوسانات فعلی همه را متحیر کرده است و همه فکر می‌کنند که بهتر است ارز بخرند.