درنگ: عزت‌الله یوسفیان‌ملا، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه آخوندی نیز از قیمت‌گذاری دلار در اربیل و کشورهای دیگر خبر داده است، ادامه داد: صحبتی که وزیر راه‌وشهرسازی مطرح کرد، موضوعی است که هر روز در جهان لمس می‌شود، حتی قیمت طلا تا در بازار جهانی مشخص نشود، هیچ بانکی نمی‌تواند قیمت دقیق اعلام کند.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهایی که چرخش اقتصادی را در دست دارند، قیمت‌های جهانی را رقم می‌زنند، گفت: سه فلز طلا، نیکل و نقره و دلار تأثیر بسزایی در اعلام نرخ‌های جهانی دارند و برای اعلام نرخ‌ها بیشتر منتظر اتفاقات روزانه می‌مانند.

دوبی قیمت دلار را در دست دارد

او با بیان اینکه سلیمانیه و اربیل نقش تعیین‌کننده‌ای در قیمت‌های جهانی ندارند، گفت: کشورهای دیگر نقش مهم‌تری از اربیل دارند؛ بااین‌حال عملا مدیریت و قیمت‌گذاری دلار و ارز از دست بانک مرکزی کشورها به جز کشورهای تأثیرگذار خارج است و هیچ بانکی ابتدای روز نمی‌تواند قیمتی را اعلام کند.

این نماینده مجلس تأکید کرد: معمولا چرخه اقتصادی و تعیین قیمت دلار از دوبی مخابره می‌شود. در گذشته هر رقمی دوبی اعلام می‌کرد، در ایران نیز همان به‌عنوان قیمت دلار در نظر گرفته می‌شد. البته گاهی سلیمانیه نیز محور اعلام قیمت دلار است.

یوسفیان‌ملا با بیان اینکه بانک‌های مرکزی نقشی در تعیین نرخ دلار ندارند، اظهار کرد: نقش بانک‌ها بعد از اعلام نرخ جهانی این بود که بگویند آنها می‌خواهند ارز را به چه مبلغی به صادرکننده و واردکننده ارائه دهند. البته درحال‌حاضر تعیین نرخ چهار‌هزارو ۲۰۰ تومانی دلار در کشورمان با تغییرات جهانی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

او دراین‌باره که عملا دلار چهار‌هزارو ۲۰۰ تومانی در دست مردم نیست، گفت: دولت قیمت خود را برای دلار اعلام کرده است؛ اما قیمت واقعی چهار‌هزارو ۲۰۰ تومان نیست و معمولا گران‌تر یا ارزان‌تر است. اگر به چند کشور سفر کنید، متوجه می‌شوید قیمت دلار همه‌جا یکسان نیست و بستگی به ارزش پول ملی آن کشور دارد.

تأثیر مسائل سیاسی بر قیمت دلار

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه نگران گرانی دلار نیستیم، گفت: افزایش قیمت دلار در جاهایی به نفع ما تمام می‌شود. به‌طور مثال وقتی نفت به فروش می‌رسد و قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند، در واقع درآمدزایی دولت بیشتر می‌شود؛ اما این افزایش درآمد در مقابل کاهش ارزش پول ملی بی‌اهمیت است. بیشتر نگرانی‌ها در واقع در زمینه کاهش ارزش پول کشور است.

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی درباره راهکارهای مدیریت بازار ارز، عنوان کرد: توزیع عادلانه ارز و اینکه افراد ارز را در خانه‌ها نگهداری نکنند، در واقع مدیریت داخلی است؛ اما اصل مدیریت قیمت جهانی با مسائل سیاسی گره خورده است که یکی از این موضوعات برجام است و اگر ۲۲ اردیبهشت از برجام عبور کنیم، احتمال کاهش قیمت ارز وجود دارد. او گفت: زمانی که قطع‌نامه ۵۱۲ شورای امنیت را پذیرفتیم، قیمت دلار ۵۰ درصد کاهش یافت و تعدادی از سرمایه‌گذاران ایران سکته کردند؛ بنابراین مسائل سیاسی در مباحث این‌چنینی اثرگذار است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بخش عمده قیمت‌گذاری دلار تحت‌ تأثیر جریان‌های سیاسی است، اظهار کرد: دولت باید تدابیری در نظر بگیرد تا در صورت هر تغییر جهانی و سیاسی گزینه لازم برای مدیریت بازار را در اختیار داشته باشد و متناسب با آن اقدام کند.