براساس گزارش اینیپندنت، محققان دانشگاه مائوریتیوس در این پژوهش روند رشد باکتری‌ها را در ۱۰۰ دستمال آشپزخانه طی دوره‌ای یک ماهه مورد بررسی قرار دادند و دریافتند در ۴۹ مورد از این حوله‌ها و دستمال‌ها باکتری‌های بسیار خطرناکی رشد می‌کنند که بیش از یک سوم از آنها به خانواده‌ای از باکتری‌ها تعلق دارد که باکتری مرگبار ای‌کولای یکی از اعضای آن به شمار می‌رود.

محققان دریافتند ای‌کولای بیشتر در حوله‌هایی چندبار مصرفی رشد پیدا می‌کند که پس از استفاده مرطوب رها می‌شوند. محققان همچنین دریافتند رشد باکتری‌ها در حوله‌های آشپزخانه در میان خانواده‌های بزرگی که از سطح اجتماعی اقتصادی پایین‌تری برخوردارند، بیشتر است.

از دیگر یافته‌های محققان این است که باکتری MRSA و دیگر باکتری‌های خانواده کولای‌فورم در میان خانواده‌هایی که رژیم غذایی غیرگیاهی دارند بیشتر رشد پیدا می‌کنند.

  توصیه به خانم‌ها ؛ اسفنج آشپزخانه هفته‌‎ای یک بار عوض شود
  مواد غذایی را کجا نگهداری کنیم؛ یخچال، کمد یا روی کانتر آشپزخانه؟

محققان می‌گویند وجود باکتری ای‌کولای روی حوله‌های آشپزخانه به آن معنی است که رعایت نکردن بهداشت در آشپزخانه بسیار فراگیر است. در مجموع در ۳۷ درصد از حوله‌های به کار گرفته شده در این تحقیق باکتری‌های خانواده کولای‌فورم رشد کردند، در ۳۷ درصد از آنها باکتری انتروکوک و در ۱۴ درصد از آنها باکتری استافیلوکوک اورئوس مشاهده شد.

محققان به این نتیجه رسیدند استفاده از دستمال های یکبارمصرف و دورانداختنی در آشپزخانه‌ها گزینه‌ای بهداشتی‌تر به شمار می‌رود.

باکتری‌های کولای‌فورم می‌توانند انواع متفاوتی از مسمومیت غذایی، از دل‌درد، تب و تهوع گرفته تا وضعیت‌هایی جدی‌تر مانند ذات‌الریه و مشکلات تنفسی را ایجاد کنند. همچنین باکتری استافیلوکوک اورئوس می‌تواند به وضعیت‌های مرگبار‌تری مانند مننژیت و سندرم شوک مسمومیت باکتریایی منجر شود.

به گفته سوشیلا بیرانجا هاردویال، سرپرست این تحقیق خانواده‌ها باید از مصرف دستمال‌های مرطوب و چندکاره در آشپزخانه خودداری کنند،‌به ویژه خانواده‌های بزرگ که کودکان و افراد سالمند را شامل می‌شوند، باید مسئله بهداشت و تمیزی آشپزخانه برا یش‌تر مورد توجه قرار دهند.

  فهرست آلوده‌ترین وسایل آشپزخانه خانه‌هایمان
  فهرست آلوده‌ترین اجسامی که به آنها دست می‌زنید | تخت‌خوابتان حتما آلوده است