نام این آزمایشگاه اتم سرد است که دانشمندان به کمک آن می‌توانند خواص کوانتومی اتم‌های فوق سرد را مشاهده کنند. ناسا با ترکیب لیزرها و آهن‌رباها برای سرد و کند کردن ابر اتمی استفاده می‌کند تا با این روش به صفر مطلق یا همان صفر کلوین نزدیک شوند.صفر مطلق سردترین دمای ممکن در جهان است و رسیدن به آن امکان‌پذیر نیست چرا که اتم‌ها در این دما از حرکت می‌ایستند.

این آزمایشگاه می‌تواند ابر اتمی را تا یک دهم میلیارد درجه بالای صفر مطلق سرد کند  که باعث حرکت بسیار آرام اتم ها می‌شود. این ابرها با عنوان چگالش Bose-Einstein شناخته می شوند و در سطح زمین نیز می توانند ایجاد شوند اما به دلیل وجود جاذبه به سرعت به سمت پایین حرکت می‌کنند و فقط در یک لحظه قابل مشاهده هستند. دانشمندان میکروگرانشی روی ISS این مسئله را بر طرف ساخته‌اند به این صورت که اتم‌ها را تا ۱۰ ثانیه می‌توانند مشاهده کنند.

مدیر پروژه CAL آنیتا سنگوپتا از JPL در این رابطه گفته است:

” اگر آب‌ای با ویزژگی سیالیت بسیار بالا داشته باشید و در لیوانی آن را بچرخانید تا ابد آن آب در لیوان می چرخد. این می تواند در موضوعات مختلف به ما کمک کند از جمله دستگاه های کوانتومی ابر رسانا، کامپیوترهای کوانتومی و ساعت های اتمی لیزری اشاره کنیم٬ همچنین در درک انرژی تاریک به ما کمک میکند.”

پرتاب این موشک برای روز دوشنبه، ۲۱ می به وقت ۰۸:۳۹ UTC برنامه‌ریزی شده.