درنگ: بهاره رهنما شنبه چهارم شهریورماه در یک باغ مجلل با امیرخسرو عباسی ۴۳ ساله ازدواج کرد، البته آنها در مردادماه و در حرم رضوی به عقد یکدیگر در آمده بودند و حالا با حضور برخی بازیگران، دوستان و خانواده‌های‌شان پیوندشان را رسماً اعلام کردند.

بهاره رهنما که در صفحه اینستاگرام چندین عکس از لباس عروسی‌اش را منتشر کرده است حالا در کانال تلگرامش نیز دست به انتشار عکس کیف و کفش عروسی و حتی کیک مراسمش زده است.

او که تا پیش از مراسم عروسی تنها شش هزار فالوور در کانال تلگرام داشت، رکوردشکنی کرد و یک شبه هوادارانش به بیش از ۲۰ هزار نفر در تلگرام افزایش پیدا کردند، تعداد مخاطبان این بازیگر در صفحه اینستاگرام هم دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر است.

همه از زندگی شخصی پیشین بهاره رهنما به لطف شبکه‌های مجازی اطلاعات کامل و جامعی در اختیار دارند و نیازی به واگویی آن نیست. این روزها اما مخاطبان عمومی در پی کسب اطلاعاتی از شوهر دوم این بازیگرند. بیزنس شوهر بهاره رهنما احتمالاً این روزها با معروف شدنش بهتر هم خواهد شد. کسب اطلاع از شوهر جدید این خانم بازیگر نیز کار سختی نیست زیرا بهاره رهنما ضمن انتشار یک ویدئو به معرفی شوهرش پرداخته است.


واکنش بهاره راهنما و بهنوش طباطبایی به سئوالاتی درباره حریم خصوصی


حریم خصوصی سیری چند؟

اما نکته‌ای که باید به آن پرداخت، مسئله «حریم خصوصی» است. انتقادی که شاید جامعه‌شناسان و رسانه‌ها این روزها معمولاً به آن می‌پردازند. بهاره رهنما از پیمان قاسم خانی همسر اول خود جدا شد، این موضوع سوالات زیادی را به ذهن مخاطبان متبادر ساخت که دلیل اصلی این طلاق چه بود. حتی وقتی مهدل پاکدل و بهنوش طباطبایی از یکدیگر جدا شدند، باز هم مخاطبان در پی علت جدایی این دو بازیگر خوش چهره و نام آوازه بودند اما در پاسخ به این علامت سوال مخاطبانشان، واکنش تندی نشان دادند.

بهاره رهنما چندی پیش در گفتگویی درباره شایعات پیرامونش گفته بود: مردم لزومی ندارد در مورد جزییات زندگی آدم‌ها بدانند! علاقمندان ما همین که می‌بینند ما سالم هستیم، خوب هستیم و داریم کار می‌کنیم باید خوشحال باشند.

بهنوش طباطبایی نیز در برابر سئوال خبرنگاران در زمینه طلاقش گفته بود: این خبر را نه تایید می‌کنم و نه تکذیب، به این دلیل که فرهنگ سازی شود و در زندگی خصوصی افراد سرک نکشیم!

حریم شخصی بازیگران با زن، شوهر، فرزند و خانواده در مراسم‌های مختلف با انواع پوشش‌ها به لطف خودشان در شبکه‌های اجتماعی رسانه‌ای می‌شود، لایک می‌گیرند، کامنت‌های مثبت زیادی دریافت می‌کنند و خوشحال هستند از ثبت لحظه‌های شاد. در واقع مخاطبان عمومی را با شادی‌های خود همراه می‌سازند البته تا جایی که خودشان لبخند به لب دارند.

اما در وقت ناخوشی‌ها، ناراحتی‌ها، جدایی‌ها متاسفانه همان اسطوره‌ای که شادی‌هایش را با طرفداران خود به اشتراک گذاشته است، پیج خود را به روی مخاطبان می‌بندد، به وقت پاسخگویی به سوالات آنها توهین می‌کند و حتی با انتقاد پاسخ‌شان را می‌دهد.

 

یک روانشاس: زمانی که چهره‌ها اجازه ورود مردم به دنیای خصوصی خود را می‌دهند نباید حقی برای حریم خصوصی خود قائل شوند

در همین زمینه با دکتر زال فلاطونی روانشناس عمومی گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

«در همه جای دنیا فردی در کسوت هنرمند یا ورزشکار دارای یک مسئولیت اجتماعی است و مردم نسبت به زندگی شخصی و کاری او کنجکاو می‌شوند. نکته‌ای که نباید از نظر دور داشت این است که مردم این افراد را تبدیل به اسطوره می‌کنند؛ اصولاً ما به هر چیز یا شخصی که بها بدهیم بها می‌یابد و این چهره‌ها هم به طور طبیعی باید بدانند که مردم در اموری شخصی آنها کنجکاوی می‌کنند یا حتی نگران می‌شوند.

مسائل خصوصی افراد به کسی ربطی ندارد اما زمانی که همین چهره‌ها اجازه ورود تمام مردم به دنیای خصوصی خود را می‌دهند دیگر نباید حقی برای حریم خصوصی خود قائل شوند. در مقابل این چهره‌ها، ما بازیگرانی داریم که صفحه اینستاگرام ندارند و به مردم اجازه نداده‌اند که از حریم خصوصی آنها اطلاعی داشته باشند. اینها متوجه پیامدهای این اتفاق هستند و می‌گویند ما اصلاً علاقمند نیستیم کسی در فضای خصوصی‌مان وارد شود.

این کنجکاوی‌ها و سوالات از سوی مخاطبان نه تنها برای ازدواج بلکه برای بچه‌دار شدن و جدایی هم رخ می‌دهد. یک اصل مهم را هنرمندان باید رعایت کنند؛ درست است برای جایگاهی که دارند زحمت کشیده‌اند حتی اگر هنرمندی توانا باشند، ولی وقتی مردم آنها را نبینند او هم به جایی نمی‌رسد.

چهره‌های معروف خودشان باید این فرهنگ عمومی را نهادینه کنند که با عدم انتشار عکس‌های خصوصی‌شان مردم به زندگی خصوصی سوپراستارها وارد نشوند.

من به عنوان یک روانشناس نگران آینده این رفتارها هستم. در آینده موج انتشار عکس‌های شخصی، چالش‌هایی برای مردم ایجاد می‌کند که به طور طبیعی در سال‌های آینده ادامه می‌یابد. برخی از مراسم‌ها در ایران باب نبود اما برخی چهره‌ها خیلی موضوعات را تبدیل به رسم کردند و من نگران روزی هستم که همه چیز تبدیل به رسم شده و بایدی برای انتشار آن ایجاد شود. این موضوع نباید نهادینه شود که مردم انتظار داشته باشند همه چیز را باید بدانند چرا که زندگی خصوصی هنرمندان هم به مخاطره می‌افتد. یادمان باشد آدم‌ها اول انسان هستند بعد بازیگر و باید به حریم خصوصی‌شان بیشتر احترام بگذارند.»