درنگ: معمولا مسافران هواپیما از ترس سرما خوردن یا ورود هوای آلوده محیط به بدنشان، دریچه تهویه هوای بالای سرشان را می‎بندند. اما باید بدانید که این دریچه‌ها باعث می‎شوند شما کمترین تماس را با میکروجرم‌هایی داشته باشید که باعث بیماری‌تان می‎شوند.

تهویه هواپیما موضوعی است که به اندازه لازم به آن بها داده نشده است و حتی شاید جالب باشد بدانید که تا ۱۵ سال پیش هیچ تحقیقی در این زمینه انجام نشده بود. مردم هم فکر می‎کردند هواپیما سیستمی پیچیده دارد و حتما برای تهویه آن هم به بهترین شکل تصمیم‌گیری شده است.

هوایی که در هواپیما تنفس می‏‌کنید و از طریق دم و بازدم به بدن شما وارد و از آن خارج می‎شود معمولا در فاصله ۲ تا ۵ ردیف در اطراف صندلی‌تان باقی می‌‎ماند. طرز کار دریچه‌های تهویه این است که هوای موجود در بالاترین قسمت هواپیما یا پایین‎ترین قسمت و جایی که دیوارها به زمین هواپیما متصل می‎شوند را کشیده و به سمت شما پرتاب می‎کنند.

همچنین در تونلی که این هوا را به شما می‎رساند سیستمی وجود دارد که مقدار بسیار زیادی از آلودگی‌ها را از آن جدا می‎کند. تقریبا در هر ساعت بین ۱۵ تا ۳۰ بار هوا در این مسیر حرکت می‎کند و آلودگی‌ها از آن جدا می‎شود. با این کار ۵۰ درصد از آن هوا هوایی است که آلودگی‎هایش برطرف شده و ۵۰ درصد دیگر هوای بیرون است که با آن مخلوط می‎شود و از قسمت‌هایی که اشاره کردیم گرفته می‎شد.

طراحی این سیستم مربوط به زمانی بوده که سیگار کشیدن در کابین هواپیما مجاز بوده و این سیستم قرار بوده دود داخل کابین را از بین ببرد. اما بعد از ممنوع شدن سیگار کشیدن در هواپیما این سیستم کماکان باقی مانده است.