محمد حیدرپور در گفتگو با درنگ درباره برخورد نماینده مجلس شورای اسلامی با مامور پلیس و تاثیر این رفتار در اذهان عمومی گفت: متاسفانه این شیوه تربیت اقتدارگرایانه است که سابقه طولانی چند هزار ساله در جامعه دارد؛ شیوه تربیتی در خانواده‌ها از گذشته تاکنون اقتدارگرایانه بوده است. در واقع این فرهنگ میراث گذشته‌ای طولانی است که هنوز هم در خانواده‌ها بازتولید می‌شود.

وی با بیان اینکه فرهنگ استبدادی در جامعه ما همیشه پر رنگ بوده است، گفت: در جهت دموکراسی یا مردمسالاری حرکت‌های اجتماعی زیادی صورت گرفته است اما متاسفانه این شیوه فرهنگ اقتدارگرایانه مانده است و نمایندگان مجلس هم از این قائده مستثنی نیستند؛ گاهی اوقات تنها حرف احترام به انسان‌ها را می‌زنیم اما در عمل می‌بینیم که رعایت نمی‌شود.

  فیلم | واکنش پلیس به درگیری نماینده با مامور | رشیدپور: نمی‌شود که پلیس در هر حادثه‌ای اسلحه بکشد

این جامعه‌شناس فرهنگی ضمن تاکید بر لزوم یکسان بودن حرف و عمل یک نماینده مجلس افزود: حرف و عمل یک نماینده مجلس باید بر اساس احترام به حقوق دیگران باشد اما در برخوردها، رفتار اقتدارگرایانه خود را نشان می‌دهد.

حیدرپور تاکید کرد: نماینده‌ای که باید منادی احترام به حقوق دیگران باشد در عمل کم می‌آورد و این نشان می‌دهد ما در جهت فرهنگی تربیتیِ باز راه زیادی در پیش داریم که نه تنها در حرف بلکه در عمل هم باید به حقوق دیگران احترام بگذاریم. به وجود آمدن این صحنه که ماموری که به نماینده مجلس تاکید‌ می‌کند نباید از مسیر ممنوعه عبور کند اما نماینده برخورد نامناسب انجام می‌دهد، چیزی نیست جز اینکه یک نماینده به عنوان الگو، قانون را رعایت نمی‌کند.

  فیلم | ماجرای ضرب و شتم مامور پلیس توسط نماینده مجلس

به گفته وی، فردی که چنین رفتاری از خود نشان داد برای ما قانون وضع می‌کند. متاسفانه شیوه تربیتی افرادی که به جای سخن و صحبت کار را به درگیری می‌کشانند از اساس مشکل تربیتی دارند.

وی با بیان اینکه حکومت‌ها می‌آیند و می‌روند اما فرهنگ‌ها باید عوض شود، اظهار داشت: شیوه‌های ناصحیح تربیتی ابتدا از خانواده، مهدکودک و مدرسه باید حذف شود.

حیدرپور در این زمینه مثالی زد و گفت: روزی چرچیل قرار بود خود را به جلسه هیئت دولت برساند اما اتومبیل او در جهتی حرکت کرد که پلیس اجازه ورود به آن مسیر را نداد، چرچیل هم از ماشین پیاده شد، در حالیکه راه دیگری برای رفتن به جلسه انتخاب کرد، گفت با نهادینه شدن قانون، ما در جنگ شکست نمی‌خوریم.

  ۴ میلیون خلافی خودروی نماینده‌ای که با پلیس درگیر شد | روایت جدید نماینده از برخورد پلیس