این مسجد که قرار است با آغاز ماه رمضان افتتاح شود، به شکلی طراحی شده که افراد از هر دین و فرقه‌ای در آن احساس خوشایند پذیرفته‌شدن داشته‌باشند.

درهای این مسجد مستقیم به سمت خیابان باز می‌شوند تا مردم بدانند درهای این مکان همواره به روی آنها باز است. در ماه سپتامبر درهای این مسجد نیمه‌کاره در قالب رویدادی به نام آشنایی با مسجد Aussie در فستیوال معماری سیدنی برای بازدید به روی عموم باز شد. معماران تورهای مختلفی را در این بنا برگزار کردند و با بازدید‌کنندگان درباره نیت و تامین بودجه‌ای که منجر به ساخت بنا شده‌است سخن گفتند. هزینه بنای این سازه ۱۲ میلیون دلار استرالیا برابر ۹ میلیون دلار آمریکا شده‌است.

به گفته مدیر جشنواره معماری سیدنی،‌ این مسجد یک شاهکار معماری مدرن است و قرار است به نماد غرب سیدنی تبدیل شود. طراحی چشم‌گیر بتنی کاندالپاس تصورات عمومی درباره شکل ظاهری میاجد را به چالش کشیده‌است. نمای بیرونی کاملا با مسجد‌های معمولی که به تصویر آنها عادت دارید تفاوت دارد. یک گنبد اصلی با چهار مناره بزرگ و ۹۹ گنبد کوچکتر احاطه شده‌است. این مسجد از فضاهای زنجیره‌ای کوچکی نیز به عنوان وضوخانه برخوردار است و نور به شکلی درون آنها هدایت شده است که بیشتر به گالری‌های هنری مشهور شباهت دارند.

طرح‌های مدرن برای بنای مسجد در پاسخ به مشکلاتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند که در گرفتن مجوز ساخت و افتتاح مساجد در سیدنی وجود دارند. در سال‌های اخیر ساخت مسجد در مناطق مختلف استرالیا با مخالفت‌های عمومی زیادی مواجه بوده‌ و درخواست بنای این سازه‌ها به دلایل مختلفی رد می‌شوند.

کاندالپاس که خود یک مسیحی کاتولیک است می‌گوید هرگز تصورش را نمی‌کرده که زمانی برای مذهبی که چیزی درباره آن نمی‌داند،‌بنایی بسازد. وی برای الهام‌گرفتن از سازه‌های اسلامی به احمد‌آباد و آگرا در هندوستان سفر کرده‌است.

مسجد ۹۹ گنبدی سیدنی
مسجد ۹۹ گنبدی سیدنی
مسجد ۹۹ گنبدی سیدنی
مسجد ۹۹ گنبدی سیدنی
مسجد ۹۹ گنبدی سیدنی
مسجد ۹۹ گنبدی سیدنی