درنگ :  تسنیم نوشت: بازار ارز طی سال‌های گذشته همواره در مقاطعی با تلاطم‌های شدید همراه بوده است، این اتفاق امسال هم برای این بازار تکرار شد.

طی یک ماه اخیر دوباره بازار ارز شاهد اوج‌گیری قیمت‌ها بود، یک بار همزمان با اغتشاش‌ها در تعدادی از شهرهای کشور و بار دیگر هفته قبل! البته برای گرانی دلار همزمان با اغتشاش، عوامل متعددی از جمله گرانی درهم امارات و کریسمس هم در بازار دخالت داشتند.

ولی گرانی در هیاهوی اغتشاش در بازار ارز خیلی دوام نیاورد و موجب شد بازار شاهد ریزش قیمت‌ها باشد. البته چند روز بعد از آنکه قیمت‌ها سیر نزولی را طی کرد، یکباره قیمت‌ها با جهش همراه شد که صراف‌ها و فعالان بازار ارز از این جهش با عنوان پس‌لرزه یاد کرده و گفتند که این گرانی‌ها خیلی دوام نمی‌آورد.

ولی این بار صراف‌ها درست پیش‌بینی نکرده بودند چراکه پس‌لرزه‌های گرانی دلار تقریباً یک هفته طول کشید. البته گرانی در آن روزها به‌خاطر نگرانی بازار از تهدیدهای ترامپ رییس جمهور آمریکا هم بود چراکه بازار منتظر بود تا ترامپ مواضع جدید خود را درباره ایران و برجام اعلام کند ولی بعد از آنکه ترامپ مواضع قبلی را تکرار کرد و وعده سه ماه آینده را داد، تب بازار خوابید.

اما بعد از آنکه نگرانی بازار از تهدیدهای ترامپ هم فروکش کرد، بازار آرام نگرفت و از شنبه هفته گذشته سیر جدید صعود قیمت‌ها در بازار آغاز شد.

گرانی جدید قیمت‌ها در ابتدا موجب شد تا صراف‌ها و فعالان بازار ارز شوکه شوند که چه اتفاق مهمی در بازار رخ داد که موجب شد قیمت‌ها با جهش همراه شود؟!

در همان ساعات نخست گرانی دلار در شنبه هفته گذشته برخی صراف‌ها و فعالان بازار ارز از کمبود ارز در بازار خبر داده و می‌گفتند که بانک مرکزی مانند قبل به صراف‌ها ارز نمی‌دهد.

صراف‌ها مدعی بودند و البته هنوز هم هستند که بانک مرکزی دیگر ارزی به آنها نمی‌دهد و تنها تعداد محدودی از صراف‌های منتخب می‌توانند ارز کمی را از بانک مرکزی دریافت کنند.

در همین هیاهو بود که تعدادی از دلال‌ها و واسطه‌های دلال‌های بزرگ ارزی که کسب‌وکارشان در خیابان منوچهری و مقابل پاساژ افشار است، این خبر را مطرح کردند که نماینده بانک به این پاساژ آمده و به دلال‌ها دلار می‌فروشد! یا بعد از آن خبر دیگری آمد که بانک مرکزی به‌صورت قطره‌چکانی تزریق ارز به بازار را آغاز کرده و تلاش دارد کمی قیمت را متعادل کند، اما صراف‌ها می‌گفتند نرخ‌هایی که بانک مرکزی در زمان فروش دلار اعلام می‌کند خیلی با بازار آزاد تفاوت ندارد و همین که بانک مرکزی قیمت ارز تزریقی را بالا می‌برد موجب شده تا قیمت‌ها در این بخش نشکند.

البته نباید از امنیتی شدن جو بازار ارز طی یکی دو روز گذشته غافل شد. آن‌طور که دادستان تهران اعلام کرده در این هفته ۵ متهم ارزی در بازار ارز دستگیر شده‌اند.

همچنین صراف‌ها و فعالان بازار ارز که در خیابان فردوسی حضور دارند گفتند که در این چند روز با ورود نیروی انتظامی به بازار تعدادی از دلال‌ها دستگیر شده‌اند.

دستگیری این دلال‌ها ما را یاد گذشته انداخت، زمانی که در سال‌های قبل دلار مثل این روزها حال‌وهوای خوبی نداشت و گران شده بود. برخی می‌گفتند کنترل بازار از اختیار بانک مرکزی و دولت خارج شده است و به همین خاطر افسار دلار رها شده! در همین گیرودار بود که معاون اول دولت وقت به مردم گفت «عامل گرانی دلار را دستگیر کردیم»! خبر اینکه جمشید بسم‌الله دستگیر شده موجب شوک دلال‌های خیابان فردوسی شده بود چراکه آنها هم به خودی خود نقشی در بازار نداشتند و تنها مهره صراف‌ها و سرمایه‌دارهای خاص و مهمی بودند که با تلفن‌های همراهشان دستور خرید و فروش را می‌گرفتند.

  گزارش یورونیوز از افزایش بی‌سابقه قیمت ارز در ایران و سکوت بانک مرکزی | یورو از مرز ۵۸۰۰ تومان گذشت
صراف‌ها و فعالان بازار ارز که در خیابان فردوسی حضور دارند گفتند که در این چند روز با ورود نیروی انتظامی به بازار تعدادی از دلال‌ها دستگیر شده‌اند | دستگیری این دلال‌ها ما را یاد گذشته انداخت، زمانی که در سال‌های قبل دلار مثل این روزها حال‌وهوای خوبی نداشت و گران شده بود. در همین گیرودار بود که معاون اول دولت وقت به مردم گفت «عامل گرانی دلار را دستگیر کردیم»

 

  دلار در دولت روحانی هم می‌تازد ؛ ۴۶۵۰ جدیدترین قیمت | نماینده مجلس: برنامه دولت افزایش قیمت دلار به ۵۰۰۰ تومان است

هرچند الآن هدف ما در این گزارش این نیست که بگوییم اصلاً جمشید بسم‌الله‌های بازار ارز می‌توانند به‌تنهایی دلار را گران یا ارزان کنند، خبر مهمتری موجب شد تا به این موضوع بپردازیم. خبر این است که اتفاقاتی را که این روزها در بازار ارز رخ می‌دهد نمی‌توان خیلی عادی جلوه داد، هرچند رییس کل بانک مرکزی معتقد است همه‌ساله در این ایام دلار گران می‌شود ولی در بهمن و اسفند نرخ‌ها سیر نزولی را پیش می‌گیرند.

برخی صراف‌ها و فعالان بازار ارز معتقدند در شرایط حساس همیشه بانک مرکزی با ورود و تزریق ارز مانع ثبت رکوردهای بالا می‌شده ولی این‌بار بانک مرکزی خود را کنار کشیده و باعث افزایش قیمت شده است.

صراف‌ها می‌گویند: رئیس کل بانک مرکزی وعده داده بود که قیمت دلار از بهمن و اسفند ارزان می‌شود؛ به همین خاطر امروز که اول بهمن است، مشخص می‌شود که حرف رئیس کل به عمل تبدیل می‌شود یا نه!

یکی از فعالان بازار ارز به صحبت‌های هفته‌های قبل نوبخت مبنی بر خاطر مکدر رئیس جمهور اشاره می‌کند و می‌گوید: «جناب رییس جمهور که با دلار ۴۲۰۰ مکدر شده بود؛ آیا می‌داند که دلار رکورد ۴۶۰۰ تومان را هم زد؛ آقای روحانی هم‌اکنون در چه‌حالی به‌سر می‌برند؟».

اما اینکه چرا دلار در این روزها در برخی روزها و حتی ساعت‌ها در بازار کم‌یاب و بعضاً نایاب می‌شود نیازمند تأمل در برخی خرید و فروش‌ها است.

تسنیم قبلاً و از محل فروش سکه در بانک کارگشایی این خبر را داده بود که تمام دلال‌هایی که در سالن حراج حضور دارند برای یک نفر به‌نام «وحید م.» سکه می‌خرند! یعنی یک نفر پای ثابت تمام حراج‌های بانک مرکزی است که به‌طور جد اصرار به خرید سکه داشت.

براساس تازه‌ترین خبری که به دست ما رسیده است، همان فردی که پیش از این خریدار اصلی سکه‌های بانک کارگشایی بود، مدتی است وارد بازار ارز شده و بیش از ۵۰ میلیون دلار خریده است.

اما فرد دیگری هم کنار آقای «وحید م.»، پای ثابت نرخ‌گذاری در بازار ارز است. آقای «محمد س.» نیز در تلاطم ارزی دستی در بازار داشته و در این مدت بیش از ۱۰۰ میلیون دلار خریده است.

اطلاعات دریافتی ما این است که این دو نفر با نیت‌های سوء خود تلاش می‌کنند با دپوی دلار موجب بالا رفتن قیمت‌ها در بازار ارز شوند، بنابراین در این شرایط سود گرانی دلار در خوش‌بینانه‌ترین حالت به جیب چند دلال بزرگ خواهد رفت و این مردم و دلال‌های خرد هستند که بیشترین ضرر را متحمل می‌شوند.

  بازار ارز ٣ قفله شد | پشت پرده افزایش قیمت ارز | دلار رکورد ۴٧٠۵ تومانی را ثبت کرد