شاهرخ صالحی کرهرودی در گفتگو با درنگ درباره شرایط استرداد جهیزیه دختر بعد از جدایی توضیح داد: بر اساس ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی، نفقه زوجه بر عهده شوهر است. نفقه هم مسکن، البسه، غذا، اثاث البیت و خادم (در صورتیکه زن در منزل پدری خادم در اختیار داشته است) را شامل می‌شود.

  نمایش جهیزیه‌های آنچنانی در صفحات اینستاگرام | یک جامعه‌شناس: برده اشیاء شده‌ایم

وی ادامه داد: از آنجایی که اثاث البیت یا همان اثاثیه زندگی باید توسط شوهر تامین شود، بنابراین زن یا خانواده او، هیچ الزامی برای تهیه جهزیه ندارند و این جزو تکالیف شوهر است که مسکن مناسب و اثاثیه لازم برای زندگی را تهیه کند.

این حقوقدان در ادامه اظهار داشت: با این حال در فرهنگ، عرف و رسم خانواده‌های ایرانی، جهیزیه‌ای توسط خانواده دختر تهیه شده و به خانه شوهر انتقال داده می‌شود؛ مالکیت این اثاثیه بر عهده دختر هست و هر زمان اراده کند این امکان را دارد جهیزیه را بدون جاری شدن طلاق از خانه همسر جمع کرده و برگرداند.

به گفته این مدرس حقوق خانواده در دانشگاه در این میان نکته‌ای وجود دارد و آن اینکه دختر باید بتواند در دادگاه اثبات کند این جهیزیه متعلق به اوست. در این زمینه، رسمی مبنی بر تهیه لیستی از جهیزیه وجود دارد که به امضای داماد و خانواده عروس می‌رسد.

صالحی در این باره تاکید کرد: خانواده‌ها هیچ‌گاه فکر نکنند تهیه این لیست حمل بر بی‌ادبی یا کار سخیفی است؛ این سیاهه باعث عدم بروز اختلافات بعدی خواهد شد.

  لیست قیمت جهیزیه کاملا ایرانی و کاربردی | روزهای سخت ازدواج آسان

وی درباره تهیه سیاهه از جهیزیه در خانواده‌های ایرانی اظهار داشت: در شهرستان‌ها این سیاهه را تهیه و امضا می‌کنند اما در تهران از تهیه چنین لیستی امتناع می‌ورزند که در صورت اختلاف به ضرر خودشان خواهد شد.