درنگ: محمدجواد رنگینی جوان ۳۰ ساله بروجردی ساکن تهران است که با دیدن یک پرفرمنس خارجی تصمیم می‌گیرد موهای خود را با شعار “زیبایی به ظاهر تو وابسته نیست” کوتاه کند. او ارگ تجاری تجریش را برای این کار انتخاب کرد و چند روز پیش، با کمک دوستاش روی صندلی نشست، یک ماشین و قیچی را در دستانش گرفت. میان جمعیت نشست تا مردم موهای‌ش را کوتاه کنند. با استقبال جالب مردم رو به رو شد حتی چند نفری هم در حمایت از این کار زیبا، موهای خود را با همان قیچی کوتاه کردند.

با او گفتگویی کرده ایم که در ادامه می‌خوانید:

  • چه شد که تصمیم گرفتید موهای خود را برای همدردی با  کودکان سرطانی کوتاه کنید؟

چند سالی موهایم بلند بود و از شکل ظاهری خودم راضی بودم اما همیشه این فکر را داشتم که برای دلیل خاصی و حرکت انسان دوستانه‌ای که فردی را خوشحال کند، موهایم را کوتاه کنم. در ایران کسی که بیماری سرطان دارد اگر موهایش کوتاه باشد به نظر می‌رسد زیبایی چندانی ندارد و مردم نگاهی ترحم آمیز به او دارند. من درصدد هستم که این نگاه به بیماران سرطانی را حذف کنیم و بتوانیم برای کمک به آنها حتی با یک هزار تومانی کار زیبایی انجام دهیم.

ایده اولیه این حرکت بعد از دیدن یک ویدئو به ذهنم رسید. با مشورت عده‌ای از دوستانم این ایده را کامل کردیم و با همکاری آنها که با مسئولان ارگ تجریش آشنایی داشتند، توانستیم این حرکت را آنجا انجام دهیم.

ویدئویی که محمدجواد را به تراشیدن موهایش برای همدردی با کودکان سرطانی ترغیب کرد

 

 

محمدجواد قبل از چهره جدید

محمد جواد رنگینی

 

  • بازخورد این حرکت شما میان افرادی که فیلم را دیدند، چگونه بود؟

عده‌ای گله کردند که چرا ابروهایم را از ته تراشیدم. پاسخ من این است که می‌خواستم با این کار چهره‌ام را به افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، نزدیکتر سازم و تاکید کنم که این چهره به هیچ عنوان بد نیست و کاملا با رضایت قلبی انتخاب کردم. از سوی دیگر برخی از بیماران مبتلا به سرطان بعد از دیدن کلیپ، از این کار من خوششان آمد که رضایت آنها برای من از هر چیزی با ارزش‌تر بود. با گذشت کمتر از یک هفته این کلیپ فقط از طریق کانال‌های تلگرام به بیش از ۲۰۰ هزار بازدید رسید. البته بسیاری از افراد بارها و بارها کلیپ را در شبکه‌های اجتماعی مختلف منتشر کردند.

محمدجواد بعد از چهره جدید

محمد جواد رنگینی

 

  • این هدف را تا کجا ادامه می‌دهید؟

کمک‌های انسان دوستانه هر ایرانی در طول روز کمتر از آمار جهانیست. این موضوع در ذهن من تاثیر زیادی گذاشت. تصورش را بکنید که اگر بتوانیم کاری کنیم که هر ایرانی حتی یک ثانیه این کمک‌ها را افزایش دهد چه اتفاق بزرگی برای نیازمندان رخ می‌دهد. من قصد دارم در سایر زمینه‌های فرهنگ‌سازی هم فعالیت کنم که امیدوارم این حرکت در آینده ادامه دار شود. پول در اولویت من نیست و دنبال موقعیت برای کسب پول از این راه نیستم. حتی این را هم بگویم که اگر قرار باشد روزی سرکار بروم حاضرم در یک موسسه خیریه با کمترین حقوق کار کنم.

  • فکر می‌کنید چه عاملی مشوق شما برای ورود به این کار بود؟

پدر و مادرم مشوقان اصلی من در این راه بودند و هستند. تاثیر ذات پاک آنها روی من به قدری زیاد است که من چاره‌ای جز خوب بودن نداشتم و از نظر خودم این حداقل کاریست که می‌توانم در جبران محبت‌های آنها انجام دهم.

محمد جواد رنگینی

 

  • قصد دارید این چهره را حفظ کنید؟

مادرم سال ۸۸ با این بیماری درگیر بود که خوشبختانه درمان شد، بنابراین از تمامی مراحل و مشکلات قبل و بعد بیماری سرطان و شیمی درمانی اطلاع کامل دارم. پس حداقل به اندازه یک دوره شیمی درمانی این ظاهر را نگه می‌دارم به این امید که بتوانم در این مدت در مردم تغییری ایجاد کنم و برای آنها تلنگری باشم تا همه به این باور برسند که زیبایی به ظاهر آدم‌ها وابسته نیست و زیبایی اصلی در ذات و درون انسان‌هاست. من درصدد دستیابی به این موضوع هستم که نگاه دلسوزانه همراه با ترحم از بین برود و جای خود را به نگاه دوستانه و یاری رسان بدهد.

آیا برای سایر بیماری‌ها هم برنامه‌ای دارید؟

چند ایده خام و فکر فرهنگی برای سایر بیماری‌ها مثل ایدز داریم که متاسفانه دید خیلی بدی نسبت به این بیماری وجود دارد. ما گاهی با این افراد بد رفتاری کرده و از آنان دوری می‌کنیم.

فیلم و تصاویر واکنش‌های مردم به تراشیدن موی محمد جواد در ارگ تجریش