درنگ: شانتل براون یانگوینی با نام مسعار وینی هارلو نیک مدل کانادایی است که به جای گوشه گیری و پنهان کردن بیماری پوستی‌اش از آن به عنوان یک فاکتور خاص استفاده کرد و خود را به یکی از ۵ سوپر مدل کانادا تبدیل کرد.

او به دلیل ابتلا به بیماری ویتیلیگو (vitiligo) در سن چهار سالگی پوستش دو رنگ شد و کودکی سختی را پشت سر گذاشت. چرا که همکلاسی‌های او درکی از این بیماری نداشتند و او را به نام‌های مستعار آزاردهنده‌ای مثل گاو یا گورخر صدا می‌زدند. اما اکنون بعد از ۲۰ سال او به یکی از سوپر مدل‌های معروف که با برندهای زیادی همکاری می‌کند و بیش از یک میلیون طرفدار در اینستاگرامش دارد تبدیل شده است.

او در گفتگویی گفته است: بیماری من باعث شد تا خودم را بدون توجه به نظر دیگران، آن‌گونه که هستم دوست بدارم و در مقابل تمام مشکلات و نظرهای مخالف بایستم. البته اگر بخواهم صادق باشم هیچوقت فکر نمی‌کردم که به دنیای مدلینگ راه پیدا کنم اما می‌خواستم یک خبرنگار بشوم و البته بعد از مصاحبه با یک عکاس، وی مرا تشویق به این کار کرد.

 

در ادامه عکس‌هایی از این مدل را ملاحظه کنید:

 

  • بیماری ویتیلیگو چه طور یکدفعه به سراغ آدم می‌آید؟

ویتیلیگو یک بیماری پوستی است که بر اثر آن رنگدانه‌های پوستی از بین می رود و در نتیجه لکه‌های سفیدی در نواحی مختلف بدن ظاهر می‌شوند. این ضایعات در هر جایی از بدن ممکن است دیده شوند. معمولاٌ در هر دو طرف بدن بطور قرینه لک‌های متعدد سفید و شیری رنگ دیده می‌شود. شایع‌ترین مناطق درگیری پوستی عبارتند از: صورت، لب‌ها، دست‌ها، بازوها، پاها و نواحی تناسلی. همچنین مویی که در نواحی مبتلا به ویتیلیگو رشد می‌کند معمولاً سفید می‌شود.

علت بیماری ویتیلیگو ناشناخته است اما برخی پزشکان بر این باورند که یک رخداد منفرد از قبیل آفتاب سوختگی یا فشار روحی باعث بروز ویتیلیگو می‌شود هرچند که تاکنون از نظر علمی ثابت نشده است.

  • چه کسانی به ویتیلیگو مبتلا می‌شوند؟

از هر صد نفر، یک یا دو نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند و حدود یک پنجم از مبتلایان نیز یکی از افراد خانواده‌شان به این بیماری مبتلا بوده‌اند. البته در کل بیشتر کسانی که این به این بیماری مبتلا می‌شوند، از نظر سلامتی عمومی در وضعیت خوبی بسر می‌برند.

  • این بیماری درمان دارد؟

وقتی که عبارت «درمان بیماری ویتیلیگو» را در موتورهای جستوجو بزنیم بیشترین نتیجه مربوط می‌شود به لاعلاج بودن این بیماری با این حال مطلبی دیده می‌شود از قول دکتر حمید گورابی رییس پژوهشکده «رویان» جهاد دانشگاهی که در مورد درمان این بیماری گفته است: با جایگزینی سلول‌های «ملانوسیت» و استفاده از اشعه ماورای بنفش پس از تزریق سلول توانسته‌ایم روی تعدادی از مبتلایان به «ویتیلیگو»  موفقیت هایی را بدست بیاوریم.» رئیس پژوهشگاه موسسه رویان همچنین می‌افزاید: هم اکنون این روش در موسسه رویان به عنوان تخصص حوزه سلول درمانی در حال انجام است.

هامون یکی از مبتلایان به این بیماری می‌گوید: من سال‌هاست به این بیماری مبتلا هستم و همین باعث شده تا به مشکلات زیادی برخورد کنم از تمسخر کردن دیگران و رای دادن داگاه به طلاق همسرم به دلیل این بیماری تا حتی گاهی فاصله گرفتن پزشکان از پوست دست‌هایم. این در حالی است که به گفته پزشکان این بیماری واگیردار نیست و مشکلی برای خانواده یا اطرافیان این بیماران به وجود نمی‌آورد.

هامون همچنین در مورد اینکه آیا تاکنون تلاشی برای درمان این بیماره کرده یا خیر می‌گوید: «به موسسه رویان مراجعه کردم با وجود آنکه هزینه این کار بسیار هم گران است چند جلسه‌ای را ادامه دادم ولی جوابی نگرفتم و واقعا خسته شدم.»

وی می‌گوید که این روش کاشت سلولی هنوز در مرحله‌ای قرار ندارد که به طور صد در صد بیمار را درمان کند.