درنگ: محققان مدت‎هاست که تحقیقاتشان را روی خوراکی‌هایی که باعث افزایش کارایی مغز می‌شوند متمرکز کرده‌اند. آن‌ها نام برخی از خوراکی‌ها را «غذای روح» نامیده‌اند و معتقدند خوردن آن‌ها به تقویت حاظفه و کارکرد بهتر مغز انسان کمک شایانی می‌کند. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بستنی

تحقیقات این محقق ژاپنی جنجالی خوانده شده چون او معتقد است خوردن بستنی در وعده صبحانه باعث بهبود حافظه می‌شود. تحقیقات او نشان داده این کار باعث افزایش سطح هوشیاری و نکته‎سنجی مغز می‌شود. به ادعای او باید بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب بستنی خورد.

ماهی

تحقیق سال ۲۰۱۱ محققان انگلیسی نشان داده خوردن موادی که امگا-۳ دارند باعث افزایش جریان خون و در نتیجه خونرسانی بهتر به مغز می‌شود. نتیجه این تحقیق و آزمایش آن روی افراد بین ۱۸ تا ۳۵ سال نشان داده بعد از رعایت کردن رژیمی خاص خستگی‌شان کمتر شده و سرعت عکس‌العملشان هم بیشتر شده است.

آب پرتقال

تحقیقات سال ۲۰۱۵ نشان داده نوشیدن آب پرتقال آن هم هر روز باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود. محققان برای مدت ۸ هفته هر روز روزی ۵۰۰ میلی لیتر به داوطلبان آب پرتقال دادند و در پایان مشاهده کردند که عملکرد مغز ۸ درصد افزایش داشته است.

اسفناج

تحقیقات در سال ۲۰۱۵ نشان داده خوردن اسفناج باعث می‌شود مغزتان ۱۱ سال جوان‌تر شود و کمتر خسته شود. محققان دانشگاهی در شیکاگو بیش از ۱۰ سال است که بر اساس رژیمی خاص فعالیت‌های مغزی ۹۵۰ نفر را بررسی می‌کنند. این افراد حتما روزی یک بار اسفناج یا سبزیجاتی دیگر استفاده می‌کنند. جالب هم اینجاست که عملکرد مغز افرادی که اسفناج می‌خورند بیشتر از افرادی است که سبزی معمولی می‌خورند.