شاید بتوان گفت اولین نمونه جالب این همکاری، در فیلم کارتونی بامبی ساخت دیزنی تولید سال ۱۹۴۱ دیده شد. در این فیلم گلوله شکارچی مادر بامبی کوچک را از پا درمی‌آورد. این صحنه تکان‌دهنده اشک کودکان بسیاری را در سالن سینما درآورد و بسیاری از خانواده‌ها مجبور به ترک سینما‌ها شدند.

به عقیده محققان از زمان نمایش فیلم بامبی، نقش شکارچی و شکار‌کردن در دید جامعه بسیار منفی شده است.

در فیلم “کوسه سفید” محصول سال ۱۹۷۵ هالیوود، از کوسه‌ها چهره‌ای هولناک و وحشی نمایش داده شد که این تصویر هیچ ربطی به ذات طبیعی این شکارچی ندارد. درحالی که کوسه‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارند، پخش این فیلم به وحشت و نفرت از کوسه در میان انسان‌ها دامن زد و تلاش‌ها برای حفظ نسل کوسه‌ها را با دشواری روبرو ساخت.

پس از کوسه‌ها، نوبت نهنگ‌ها بود که با پخش فیلم “ارکا نهنگ قاتل” به چهره‌ای منفی تبدیل شوند. در این فیلم یک نهنگ نر ارکا پس از مرگ نهنگ ماده باردارش آغاز به انتقام‌گیری از انسان‌ها می‌کند، اما ۱۶ سال پس از آن، با اکران فیلم “ویلی آزاد” شرایط تغییر می‌کند و “ارکا” دیگر نهنگ قاتل خونخوار نیست و برعکس در این فیلم نهنگ قاتل دل میلیون‌ها کودک را بدست می‌آورد. و حتی این محبوبیت تا جایی ادامه پیدا می‌کند که بنیادی برای آزادکردن نهنگ این فیلم که “کایکو” نام داشت و در یک پارک آبی نگهداری می‌شد تلاش بسیار کرد.

موفقیت جهانی انیمیشن زیبای در جستجوی نمو محصول سال ۲۰۰۳ شرکت پیکسار به ضرر ماهی‌ها تمام شد زیرا برخلاف نیت سازندگان این انیمیشن، تقاضا برای خریداری وئ نگهداری از ماهی‌ها،‌به ویژه دلقک‌ماهی‌ها در جهان افزایش پیدا کرد. درحالی که داستان فیلم اساسا درباره اسارت نمو و تلاش وی برای آزادی از چنگ انسان‌ها است.

فیلم کارتونی هپی فیت یا “خوش‌قدم” پاسخی به خالی از ماهی شدن دریاها و اقیانوس‌ها و صید بی‌رویه آبزیان توسط انسان‌ها و همچنین معضل زباله‌های پلاستیکی در دریاها است. “مامبل” پنگوئن امپراتور و قهرمان فیلم “خوش‌قدم” بالاخره موفق می‌شود انسان‌ها را متوجه کمبود مواد غذایی در قطب جنوب کند. فیلم “خوش‌قدم” در سال ۲۰۰۶ برنده جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال شد.

فیلم انیمیشن “ریو” محصول سال ۲۰۰۱ نیز بر حفاظت از حیوانات در حال انقراض تاکید دارد. در این فیلم دو طوطی از نژاد “مکائو اسپیکس” که بومی برزیل هستند، برای بقای نسل خود در مقابل قاچاقچیان حیوانات کمیاب تلاش می‌کنند.

در تلاشی دیگر برای جلب توجه بشر به گونه‌های درحال انقراض، به نسخه جدید فیلم کتاب جنگل که در سال ۲۰۱۶ ساخته شد، یک مهمان ناخوانده افزوده شد که در داستان و فیلم‌ اصلی وجود ندارد؛ موجودی به نام “پانگولین” به پیشنهاد و توصیه متخصصان باغ وحش لس آنجلس وارد داستان فیلم شد تا به این جانور توجه بیشتری شود. نسل این جاندار پولک‌پوست که به “مورچه‌خوار پولک‌‌دار” نیز شهرت دارد، در خطر انقراض است. جالب اینکه با حضور پانگولین در فیلم “کتاب جنگل” گزارش‌های رسانه‌ای در مورد نحوه زندگی و خطراتی که نسل این جاندار را تهدید می‌کند افزایش بی‌سابقه‌ای یافت.

و در نهایت،‌ فیلم “پاندای کونگ‌فوکار” محصول سال ۲۰۰۸ خرس‌های زیبای پاندا را در جهان به شهرت رساند. نسل این جانور به شدت در معرض تهدید انقراض قرار دارد اگرچه این جاندار پس از اژدها به نماد کشور چین تبدیل شده‌است و این کشور تلاش زیادی در حفظ و نگهداری از پانداها دارد.

  بشر با دنیا چه کرد؟ | تصاویر تغییر محیط زیست در گذشت زمان