• ۱.گوش پاک کن

استفاده از گوش پاکن ها برای مصارف ارایشی ، باک کردن ناخن ها و یا کارهای عجیب دیگر در خانه ممکن است کاربردی باشد. اما هیچ وقت انها – و یا هر چیز تیز دیگری – را داخل  گوشتان نکنید. مایع زرد رنگ داخل گوش نشان از بیماری نیست بلکه قسمتی از اجزای سالم بدنتان است که وظیفه ی حفاظتی دارد. اگر در گوشتان درد یا خارش دارید و یا حس می کنید چیزی در ان است، به دکتر مراجعه کنید.

  • ۲. اسپرین

اگر جعبه داروی خانواده مشترک است، حواستان به مسکن ها باشد. اگر چه اسپرین برای اغلب افراد بزرگسال بی خطر است، اما افراد مسن تر که فرص های رقیق کننده خون مصرف می کنند باید مواظب باشند. مصرف همزمان هر دو می تواند سبب خونریزی معده و یا روده شود. همچنین هیچگاه به کودکان زیر ۲ سال و یا حتی کودکان و نوجوانانی که داری علائم انفولانزا هستند ، اسپرین ندهید.

  • ۳. دیگر مسکن ها

داروهای غیر استروئیدی ضد نفخ مانند ایبوپروفن، ادویل و ناپوکسین می توانند درد و التهاب را بهبود بخشند اما سبب رقیق شدن خون نیز می شوند. اگر شما از رقیق کننده های خون استفاده می کنید، این دارو ها می توانند برایتان خطرناک باشند و منجر به خون ریزی ها شدید شوند. همچنین اگر مصرف این دارو ها را افزایش دهید می توانند منجر به حمله و یا سکته قلبی شوند. این دسته از مسکن ها برای کلیه ها مضر است و به افرادی که دارای مشکلات کلیوی هستند توصیه نمی شوند.

  • ۴. داروهای نسخه ای باقی مانده

اگر دکتر برای یک شرایط خاص به شما دارویی می دهد ، باید ان را مطابق دستور مصرف کنید و پس از پایان دوره ی بیماری، داروی باقی مانده را دور بریزید. اگر شما برای مدت طولانی مسکن های قوی و یا قرص های خواب مصرف کنید، بدنتان به انها عادت خواهد کرد و احساس نیاز می کند. هم چنین مصرف خودسرانه انتی بیوتیک ها می تواند سبب عفونت های باکترییایی شود که درمانشان به مراتب سخت تر است.

  • ۵. انتی اسید های جویدنی

این داروها اسید معده را که سبب ایجاد درد و یا سوهاضمه  میشود،خنثی می کنند. اما برای برخی افراد ممکن است ایجاد یبوست، دل پیچه و یا اسهال کنند. اگر هر یک از این علائم را داشتید به پزشک مراجعه فرمایید.

  • ۶. انتی هیستامین

این دارو ها از عطسه، ابریزش بینی، سرفه و خارش جلوگیری می کنند. اما در عین حال ممکن است با علائمی از جمله خواب الودگی، سرگیجه، حواس پرتی و عصبی شدن همراه باشند. انها می توانند خواب و اشتهای شما را تحت تاثیر قرار دهند و شما را دچار استفراغ، یبوست و یا اسهال کنند. اگر هر یک از این علائم را هنگلام مصرف انتی هیستامین داشتید به پزشک مراجعه کنید.

  • ۷. دهان شوی

حواستان باشد که ان را قورت ندهید. این کار ممکن است به معده تان اسیب بزند و حالت تهوع به شما دست دهد. حتی اگر میزان زیادی را قورت داده باشید سبب استفراغ می شود. مصرف ان برای کودکان زیر ۶ سال ممنوع است زیرا احتمال قورت دادن ان در کودکان بیشتر است.

  • ۸. صابون های انتی باکتریال

این صابون ها با توجه به اسمشان دارای موادی هستند که باکتری ها را از بین می برند. اما برعکس ان نیز ممکن است و می توانند به جای از بین بردن باکتری ها، ان ها را مقاوم تر  و کار انتی بیوتیک ها را سخت تر نمایند. این در حالی است که هیچ شواهدی مبنی بر ارجعیتشان از صابون های معمولی نیست.

  • ۹. ویتامین های مکمل

کارخانه های تولید کننده این ویتامین ها اجباری برای اثبات سالم بودن انها ندارند. اما حتی اگر کاملا بی خطر باشند و شما نیز در سلامت کامل به سر برید، مصرف بیش از حد برخی ویتامین ها – از جمله آ، د، ای و ک –  می تواند مشکل ساز شود. برخی نیز ممکن است با داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشند پس بهتر از قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.