خشکی پوست ازار دهنده است و خارش، زبری و تغییر رنگ ان به طوسی از علائم ان است. ممکن است شما پس از حمام و استخر احساس کشیدگی در پوستتان کنید. قرمزی غیر معمول و ترک در پوست و گاهی اوقات خون امدن از این ترک ها نیز از دیگر عوارض ان است.علل زیادی می تواند سبب خشکی پوست شود و درمان ان نیز بستگی به علت ایجاد ان دارد.

از علل ان می توان موارد زیر را نام برد:

  • سن

پوست شما در هر سنی می تواند خشک شود ولی احتمال ان برای افراد ۵۰ سال به بالا بیشتر است. این امر به این دلیل است که با افزایش سن غده ای که مسئول تولید چربی در پوست است کوچکتر  و کم کار تر می شود. هم چنین افرادی که سنشان بیشتر است احتمال مبتلا بودنشان به بیماری هایی مانند دیابت و مشکلات کلیوی که زمینه ساز خشکی پوست هستند در انها بیشتر است.

  • درماتیت اتوبیک

این مورد از رایج ترین نوع اگزما است. مهم ترین علائم ان خشکی پوست و خارش است اما ممکن است ارنج ها، دستان، صورت، پشت زانو و پاهایتان نیز تحریک شده و خارش داشته باشند. این مورد اغلب اوقات به دلیل حساسیت پدید می اید و می توان با مرطوب کننده و دوری از عامل حساسیت زا – مانند پودر ماشین لباسشویی، عطر، دود سیگار و …-  ان را کنترل کرد.

  • شغل شما

اگر شغل شما با مواد شیمیایی خاص و دماهای بالا سرو کار دارد احتمال خشکی پوست در شما زیاد است. از جمله مشاغلی که ممکن است پوست شما را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از: ارایشگری، کشاورزی، مکانیکی، نقاشی، ساخت و ساز و … اگر شما دارای این مشاغل هستید بهتر است از دستکش های و لباس های مخصوص استفاده کرده و تا حد ممکن تماس خود را با مواد حساسیت زا به حداقل برسانید.

  • اب

حمام رفتن و یا در اب ماندن برای زمان طولانی از رایج ترین دلایل خشکی پوست است. هرچه قدر اب گرمتر، خشکی بیشتر. استخرهایی که کلر زیادی دارند نیز برای پوست مضر هستند زیرا سبب خشکی می شوند. بهتر است سعی کنید اب حمام را تا جایی که می توانید سرد نگه دارید.

  • سیگار 

در کنار تمام نگرانی ها و مشکلاتی که سیگار کشیدن ایجاد می کند، سبب ایجاد چروک شده و گردش خون را در لایه های خارجی پوست مختل می کند که به خشکی پوست منجر میشود.

  • صابون

برخی از صابون ها با از بین بردن چربی پوست ان را تمیز می کنند. این عامل سبب خشکی پوست می شود. پزشک شما می تواند برای جلوگیری از این امر شوینده های خاصی را برایتان تجویز کند.

  • اب و هوا

پاییز و زمستان به دلیل کم بودن رطوبت هوا بیشتر از دیگر فصول سبب خشکی پوست میشوند. سیستم های گرمایشی نیز سبب خشکی هوا میشوند. باید در این هوا بیشتر از پوست خود مواقبت کنید: پوست خود را بپوشانید، از مرطوب کننده ها بیشتر استفاده کنید و در نهایت از عوامل حساسیت زا دوری کنید.

     حال پس از دانستن علل ان  چه کارهایی باید انجام دهید؟

  • ببینید و یاد بگیرید

دانستن علت خشک شدن پوستتان از بهترین راه های مدیریت ان است. اگر پوست شما اکثرا خشک می شوید، ببینید قبل از خشک شدن ان چه کارهایی انجام داده اید. شما باید ان کار را برای چند روز متوقف کنید و از مرطوب کننده ها استفاده کنید و قبل از شروع مجدد حتما از دستکش استفاده کنید.

  • مرطوب کننده

روغن ها ، لوسیون ها و کرم ها سبب نرمی پوست شما شده و احتمال ترک خوردن ان را کاهش می دهند و می توانند درد و خارش را کاهش دهند. اگر شما پوست خیلی خشک دارید از کرم هایی که دارای اسید لاکتیک یا اوره هستند استفاده کنید زیرا این مواد سبب می شوند که پوستتان بیشتر اب را در خود نگه دارد.

  • پیشگیری کنید

راه های متفاوتی برای سالم و مرطوب نگه داشتن پوست وجود دارد: استفاده از لوسیون ها پس از حمام، روشن کردن دستگاه بخور در روزهای خشک و پوشیدن لباس هایی با الیاف طبیعی مانند کتان و حریر. این الیاف به تنفس پوست کمک می کنند( اگرچه پشم نیز الیاف طبیعی است اما گاهی اوقات سبب خارش پوست می شود). از پودر های لباسشویی استفاده کنید که رنگ و عطر ندارند و در فصول سرد بوست خود را بپوشانید.