درنگ: گروه هک «آورماین» (OurMine) روز به روز در دنیا شناخته‌شده‌تر می‌شود. طبق گفته‌ها این گروه ۵ نفره متشکل از هکرهای عربستانی است که البته در امارات متحده عربی ساکن هستند و کارشان را از سال ۲۰۱۴ آغاز کرده‌اند.

این گروه هک اینترنتی سایتی بسیار شیک دارد و خدمات کامپیوتری ارائه می‎دهد. اما عجیب‎تر این است که شبکه‎های اجتماعی معتبر را برای تبلیغ کار خودش هک می‎کند. این گروه فقط کمپانی‎های بزرگ را هدف قرار داده و بعد از هک کردن سایت یا شبکه‎های اجتماعی آن‌ها، هم به آن کمپانی‌ها و هم به کاربرانشان توصیه می‎کند برای بالا بردن امنیت اینترنتشان با آن‌ها تماس بگیرند.

این گروه اولین بار در سال ۲۰۱۶ موج عظیمی از هک‌ها را به راه انداخت. در آن سال ابتدا اکانت توئیتر جیمی ولز موسس ویکی پدیا، جان هانکه خالق پوکمون گو، جک دورسی یکی از موسسان توئیتر، سوندار پیچای مدیر اجرایی گوگل و مارک زاکربرگ موسس فیس‌بوک را هک کرد.

آن‌ها برای جیمی ولز نوشتند: در آرامش بخواب جیمی ولز ۲۰۱۶—۱۹۶۶، من تائید می‎کنم ویکی پدیا کلا دروغ است و تیم آورماین حقیقت دارد.

یکی دیگر از قربانیان موسس بازی پوکمون گو بود. در هک توئیتر او به عدم وجود این بازی در برزیل اعتراض شد.

برای جک دورسی موسس توئیتر هم نوشتند: سلام، آورماین هستیم، ما در حال تست امنیت شما هستیم.

برای مارک زاکربرگ موسس فیس بوک که برای سومین بار اکانتش هک می‎شد و دو بار از این ۳ بار کار آورماین بود نوشتند: سلام، آورماین هستیم، نگران نباش، ما فقط در حال تست امنیتتان هستیم، لطفا با ما تماس بگیرید تا در این باره بیشتر برایتان بگوییم و اکانت‌هایتان را ایمن نگه داریم.

برای سوندار پیچای، مدیر گوگل هم پیامی مشابه نوشته شده بود: سلام، آورماین هستیم، فقط امنیتتان را تست می‎کنیم، لطفا برای آپگرید کردن از پیچ ما دیدن کنید.

«بازفید» در اکتبر سال ۲۰۱۶ مقاله‎ای چاپ کرد و گروه آورماین را به نوجوانی عربستانی ملقب به احمد مکی نسبت داد. اما آورماین بلافاصله واکنش نشان داد و مدعی شد مکی تنها یکی از هواداران آن‌‌ها بوده است. یک روز بعد از انتشار مقاله، وب سایت «بازفید» هک شد و در چندین پست نوشته است: هک شده توسط آورماین.

یکی دیگر از قربانیان این گروه هکر شوهی یوشیدا، رئیس پلی‎استیشن کمپانی سونی بود. در اکانت همان پیام همیشگی نوشته شد و البته در توئیتی دیگر نوشتند اگر می‎خواهد اکانتش را پس بگیرد با آن‌ها تماس بگیرد.

اکانت رسمی «نشنال جئوگرافیک» هم هک شد و بعد از نوشتن پیام همیشگی برایشان نوشتند اگر می‎خواهید توئیت کردن را متوقف کنیم با ما تماس بگیرید.

دیگر قربانی اکانت فیس بوک بخش سیاسی CNN بود که روی آن لوگوی این هکرها نقش بسته بود و در زیر آن همان پیام نوشته شده بود.

نیویورک تایمز هم دیگر سایت خبری بود که توسط آورماین هک شد اما با این رسانه رفتاری متفاوت شد. در توئیتر این رسانه اخبار دروغین زیادی بدون اشاره به هک شدن آن منتشر شد و یکی از آن‌ها که همه را نگران کرده بود خبری با این عنوان بود: فوری/ ولادیمیر پوتین اعلام کرده روسیه به امریکا حمله موشکی خواهد کرد.

بعد از مدتی در پیج توئیتر نوشته شد که در حال بررسی اوضاع هستند و چندین توئیت که بدون اجازه منتشر شده را حذف خواهند کرد.

این گروه همچنین شبکه‎های اجتماعی افراد سرشناس مانند بریتنی اسپیرز و دیوید گتا را هم هک کردند. آخرین اقدام آن‎ها تا امروز در دنیای ورزش و مربوط به دو باشگاه سرشناس فوتبال، بارسلونا و رئال مادرید بوده است. آور ماین ابتدا توئیتر رسمی باشگاه اسپانیایی بارسلونا را هک کرد و خبری دروغ منتشر کرد: آنخل دی‌ماریا به بارسلونا خوش آمدی! بعد از آن نوشته شد: سلام اف‌سی بارسلونا، آورماین هستیم (گروه امنیتی)، لطفا با ما تماس بگیرید، و بابت هک شدنتان متاسفیم.

در توئیت بعدی آمد: بیایید هشتگ FCBHack را ترند کنیم.

در جدیدترین اقدام هم آورماین توئیتر و فیس‌بوک رسمی باشگاه رئال مادرید دیگر باشگاه اسپانیایی را هک کرد. در آخرین ال‌کلاسیکو رقابت‎های فصل گذشته لالیگا بارسلونا موفق شد در سانتیاگو برنابئو، ورزشگاه خانگی رئال مادرید، با گل دیرهنگام مسی رئال را شکست دهد. آورماین در توئیتر رئال عکسی از مسی بعد از زدن آن گل آپلود کرده و به چندین زبان نوشته: مسی خوش آمدی!

در توئیت بعدی اما پیامی جدید منتشر کرده است: تیم آورماین اینجاست، امنیت اینترنتی کثافت است و ما این را ثابت کردیم. برای امنیت بیشتر به پیج آورماین سر بزنید، فقط اف‌سی بارسلونا نبود.

بعد از آن هم همان کاری را کردند که با بارسلونا کردند و نوشتند بیاید هشتگ RealMadridHack را ترند کنیم.

جالب اینجاست که هنوز هیچ اقدامی علیه این گروه هکری صورت نگرفته است. در میان هک‎هایی که آن‌ها انجام دادند نمونه‌های بالا تنها بخشی از موارد بود که سرشناس‎تر بودند. با سرچ هشتگ آورماین، #OurMine در اینستاگرام می‎توانید بسیاری از اکانت‌هایی که توسط این گروه هک شده و مربوط به افراد معمولی است را ببینید.

از طرفی با هک اکانت‎های پرمخاطب این گروه روز به روز بیشتر شناخته‌شده می‎شود. بررسی سایت این گروه در «الکسا» نشان می‌دهد که تعداد کاربرانی که از سایت این گروه دیدن می‎کنند هم روندی صعودی دارد.

جذابیت کار این گروه و از طرفی این که برای مقابله با آن اقدامی نمی‎شود یا شاید توان اقدام وجود ندارد، باعث شده کاربران اینترنت جذب کارهای این گروه شوند و هر روز با سرچ اخبار مربوط به این گروه منتظر شاهکاری جدید از آن‎‌ها باشند.