درنگ :  نخستین‌بار زمزمه بازنشستگی آیت‌الله جنتی از خطیب موقت نماز جمعه تهران در سال ٩٠ مطرح شد. همان زمان یدالله شیرمردی رئیس ستاد نماز جمعه تهران آن را تکذیب کرد و گفت که «برای شخص آیت‌الله جنتی بازنشستگی معنا ندارد و ایشان محکم‌تر از گذشته در سنگر نماز جمعه حضور خواهند داشت.»
سه سال بعد هم که بار دیگر اخباری مبنی بر کناره‌گیری دبیرشورای نگهبان از امامت جمعه تهران در رسانه‌ها دست‌به دست شد شیرمردی این خبر را تکذیب اما تاکید کرد که «با توجه به شرایط سنی آیت‌الله جنتی حضور ایشان را طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که کمتر به عنوان امام جمعه حضور یابند اما اینکه ایشان درخواستی برای عدم حضور در نماز جمعه داشته باشند، صحت ندارد».
گرچه رییس ستاد نمازجمعه تهران درخواست احمد جنتی برای عدم حضور در نمازجمعه را تکذیب کرده بود اما دبیرشورای نگهبان ١ مهر ماه سال ٩٣ که در برنامه تلویزیونی شناسنامه حضور یافت و از رهبری برای کناره‌گیری از نمازجمعه را درخواست کرد و گفت: «کار اصلی من شورای نگهبان است. فعالیت‌های دیگر برای من فرعی بود. از مقام معظم رهبری خواستم برخی از فعالیت‌ها از دوش من برداشته شود که یکی از این فعالیت‌ها نماز جمعه، یکی شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگری مجمع تشخیص مصلحت بود. مقام معظم رهبری در خصوص فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی مخالفتی نداشتند و گفتند نمی‌خواهید نروید ولیکن در خصوص نماز جمعه گفتند که باید نماز جمعه را داشته باشی؛ من گفتم برخی وقت‌ها نماز جمعه برای من سنگین است فرمودند فاصله‌هایش را زیاد کن.»

آیت‌الله احمد جنتی در ١۴ فروردین ٧١ با حکم رهبر انقلاب به امام جمعه تهران منصوب شد. او نخستین فردی بود که با حکم رهبر معظم انقلاب امام جمعه تهران شد. جنتی در سال‌های اخیر حضور کمرنگی در تریبون نماز جمعه داشته به نحوی که آخرین حضور در نماز جمعه به ١٩ شهریور سال ٩۵ باز می‌گردد و حال رضا اکرمی از عدم حضور او در نماز جمعه می‌گوید.

هرچند هیچ کدام از مقامات مسوول مربوط تاکنون اظهارنظر رسمی در این زمینه نداشته‌اند اما غیبت طولانی احمد جنتی در نماز جمعه، اظهارات جنتی در سال ٩٣ مبنی بر درخواست او از رهبری برای برداشتن بار نماز جمعه از دوش وی، انتصاب ابوترابی‌فرد و اظهارات سید رضا اکرمی نشان می‌دهد زمزمه‌های خداحافظی احمد جنتی از نماز جمعه چندان دور از ذهن نخواهد بود و دبیر شورای نگهبان پس از ٢۵ سال خطبه‌خوانی در نماز جمعه، به زودی بازنشست خواهد شد.