درنگ : حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز پارلمان گفت: مجلس امروز پیش از آغاز جلسه علنی با حضور آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی جلسه غیرعلنی داشت.

وی افزود: رئیس کل بانک مرکزی در جلسه غیرعلنی مجلس اعلام کرد که بدهی سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان به‌طور کامل پرداخت شده است و تلاش و عزم بانک مرکزی و مجموعه دولت و نظام این است که مشکل سپرده‌گذاران در مؤسسات اعتباری حل‌وفصل شود، به‌طوری که بدهی مابقی سپرده‌گذاران نیز پرداخت خواهد شد.

بهروز نعمتی نیز در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران درباره جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس با ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی گفت: در این جلسه آخرین وضعیت موسسات مالی اعتباری مورد بررسی قرار گرفت همچنین در مورد مشکلاتی که در نحوه پرداخت پول سپرده گذاران وجود دارد مباحثی مطرح شد.

  فیلم | سپرده‌گذاران موسسات غیرمجاز به گوش ؛ خبرهایی در راه است

نعمتی ادامه داد: موضوع پرداخت به سپرده گذاران کاسپین تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان در دستور کار قرار گرفته است و سیف اعلام کرد که تاکنون ۳۶۰۰ میلیارد تومان از طرف بانک مرکزی به سپرده گذاران تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است. این رقم بیش از ۹۸ درصد مجموعه سپرده گذاران بوده است و سپرده ۲ درصد باقی مانده که بالای ۲۰۰ میلیون تومان است، آن هم قرار است پرداخت شود، البته بخشی از پول برخی از سپرده گذاران بالای ۲۰۰ میلیون تومان نیز در حال پرداخت است.

این نماینده مجلس یادآور شد: در این جلسه بنا شد سپرده افراد در سایر موسسات مالی تا ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شود و این کار در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است. مجموعه این پرداخت‌ها ۹۵ درصد کل سپرده‌ها خواهد بود و در این راستا امیدواریم ۵ درصد باقی مانده با تدبیر سران سه قوه و قوه قضاییه انجام شود. آقای سیف در این جلسه گفت که پرداخت بدهی سپرده‌گذاران بیش از ۲۰۰ میلیون تومان آغاز شده و بانک مرکزی مصمم است که مشکلات آنها رفع شود.

فیلم – توضیحات نعمتی درباره وضعیت سپرده‌گذاران در موسسه‌های متخلف 

 

موسسه قرض الحسنه خاتم‌الانبیاء مجوز بانک مرکزی ندارد

بانک مرکزی همچنین اعلام کرد بر اساس اخبار واصله مبنی بر فعالیت غیرمجاز تشکیلاتی موسوم به «موسسه قرض‌الحسنه خاتم‌الانبیاء» در برخی مناطق کشور و انتشار غیرقانونی اوراق گواهی سپرده سرمایه‌گذاری توسط موسسه مذکور، به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند: موسسه قرض‌الحسنه خاتم‌الانبیاء فاقد هرگونه مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده و فعالیت تمام واحدهای آن تحت هر عنوانی غیرقانونی است. اوراق گواهی سپرده سرمایه‌گذاری منتشره از سوی موسسه مذکور که همراه با درج عبارت جعلی «تحت نظارت بانک مرکزی» در قبال خرید اموال منقول و غیرمنقول آحاد مردم به ایشان واگذار شده، فاقد هرگونه اعتبار و ارزش بوده و مغایر با قوانین و مقررات است.