درنگ : این روزها با رشد فضای مجازی، همانند تلگرام، واتس‌آپ، اینستاگرام و غیره… مردم با این رسانه‌ها بیشتر سروکار دارند. رسانه‌ای که هر زمان از شبانه روز در دسترس مخاطبان است و اطلاعات وسیعی از انواع و اقسام اخبارهای رنگارنگ به آنان منتقل می‌شود. دلیل جذب مردم به شبکه‌های مجازی تنوع در نوع اخبار، بودن عکس‌ها و فیلم‌ها است و این جاذبه هم روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

اما واقعیت امر این است که شبکه‌های اجتماعی بیشتر باعث ایجاد هرج و مرج در جامعه می‌شود زیرا انتشار حجم زیادی از اخبار در این فضا که نظارتی بر آنها نیست مردم را دچار سردرگمی می‌کند. با این حجم وسیع از اطلاعات و اخبار نمی‌توان دوغ را از دوشاب و سره را از ناسره تشخیص داد و این موضوع باعث بی‌اعتمادی میان مردم می‌شود.

عده‌ای از کارشناسان ارتباطات معتقدند، جاذبه رادیو و تلویزیون نسبت به دیگر رسانه‌ها باعث شده مردم برای دریافت اطلاعات و اخبار به رسانه‌های رسمی اعتماد کنند اما آیا این مسئله واقعیت دارد که مردم رسانه ملی را به شبکه‌های مجازی ترجیح می‌دهند؟

با گشایش بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و نمایش غرفه‌های رنگین و تزئین شده رسانه‌ها خبرنگار درنگ به سراغ مردم رفت تا ذائقه آنان نسبت به خوراک‌های خبری رسانه‌های دولتی و فضای مجازی را جویا شود.

 

نمایشگاه مطبوعات
  • اعتماد نداشتن به رسانه ملی

عصمت‌ خانمی ۵۴ ساله است با حضورش در نمایشگاه مطبوعات ثابت کرده که رصد اخبار برایش در درجه بالایی قرار دارد، او می‌گوید: «به رسانه ملی اعتماد ندارم زیرا بر این باورم که واقعیت‌های جامعه را بیان نمی‌کنند و به خبرهای چالشی توجه‌ای ندارند. از میان برنامه‌های خبری تمایلم به خبرهای «۲۰:۳۰» است. علاقه‌ای هم به خبرهای فضای مجازی ندارم.»

در جامعه کنونی، اخبار نادرست و ناصحیح از طریق فضای مجازی میان مردم دست به دست می‌چرخد و گاهی هم به این اخبار نادرست استناد می‌کنند. این اخبار در همه زمینه‌ها از جمله سلامت،‌ اجتماع، سیاست، تجاوز، قتل، کودک‌آزاری پخش می‌شود که در بیشتر مواقع هم آسیب زنده است. دلیل این موضوع نبود فضای مطبوعات حرفه‎ای و قابل قبول است و به دلایل بسیاری مردم به رسانه‌های رسمی و دولتی اعتماد و اطمینان کافی ندارند.

  • اعتماد ۱۰۰ درصد جوان ۲۴ ساله به اخبار فضای مجازی

مرتضی جوان ۲۴ ساله، در نمایشگاه مطبوعات به درنگ گفت: «به سمت رسانه‌هایی می‌روم که به علایق من اهمیت می‌دهد و به خواسته‌هایم نزدیک است. قاعدتا به رسانه‌هایی که از فیلتر ذهنی من رد شوند اعتماد می‌کنم و بیشتر اخبارهای موجود در جامعه را از طریق فضای مجازی دنبال می‌کنم و به آن اعتماد ۱۰۰ درصد دارم.»

او در ادامه افزود: «به اعتقاد من روزنامه‌ها شیوه منسوخ شده‌ای دارند. دیگر کسی به سمت روزنامه‌های کاغذی نمی‌رود به نوعی وقت تلف کردن و هزینه اضافی است. زمانی که با یک کلیک می‌توان به تعداد زیادی از اخبار دسترسی داشت، واقعا لزومی به چاپ روزنامه نیست.»

  • روزنامه‎‌های ایران و همشهری از دولتی بودن رها شوند

مرد مُسنی که می‌گوید اسمش عمو حاجی است همراه با رفیق گرمابه و گلستانش در نمایشگاه مطبوعات در حال گپ زدن است، به سراغش رفتم و از او در خصوص اخبارهای موجود در رسانه‌های ملی پرسیدم. عموحاجی گفت: «به اعتقاد من در رسانه‌ها اخبار مهمی گفته نمی‌شود که بخواهیم تحلیل و بررسی کنیم که آیا این خبرها قابل اعتماد هستند یا خیر؟ لذا مجبوریم به این خبرهای موجود بی‌اعتماد نباشیم.»

 

نمایشگاه مطبوعات

او افزود: «امروزه مطبوعات و روزنامه‌های کاغذی، از سبد خانوار حذف شده است و جایشان را به شبکه‌های مجازی داده‌اند. همین موضوع باعث شده  تیرا‍ژ مطبوعات به یک دهم برسد. کاش روزنامه‌هایی همچون ایران و همشهری که از بودجه دولتی تغذیه می‌شوند به سمت خصوصی شدن برود تا دوباره احیا شوند و خبرها را بدون حاشیه منعکس کنند.»

  • اعتماد کم رنگ به رسانه‌های ملی

هوشمند یکی از علاقه‌مندان به نمایشگاه مطبوعات، با توجه به اینکه اعتماد ۱۰درصدی به رسانه‌های ملی دارد، می‌گوید: «به همه رسانه‌ها اعتماد ندارم و تنها خبرهایی که از فیلتر سایت‌های رسمی عبور کرده را پیگیری می‌کنم. بگذارید خیالتان را راحت کنم چند تا مجله در زمینه موفقیت بگیرید و به جای خبرهای اغراق آمیز رادیو و تلویزیون این نوع مجله‌ها را بخوانید. سلامت روح و روان‌تان تضمین می‌شود.»

  • این دهکده جهانی وسوسه‌برانگیز

در دهکده جهانی که آدم‌ها با تحولات شگرف روبه‌رو هستند باید ارتباط با شبکه‌های مجازی را هدفمند دنبال کرد. در این میان داشتن سواد رسانه ای به معنی داشتن ارتباط موثر با رسانه‌ها و فضای مجازی است. باید به افزایش سواد رسانه‌ای در جامعه چه میان مردم و چه افرادی که در زمینه سیاست‌گذاری کلان فعالیت می‌کنند، پرداخت تا بتوان نیازهای خبری را به موقع و به درستی پاسخ داد.